Nova ruta kroz karlovačku županiju /

Varaju ih krijumčari, muče bolesti, spavaju gdje stignu: Bili smo u najvećem migrantskom hotspotu u BiH

Migranti ondje spavaju gdje stignu, nemaju krova nad glavom, a pojavile su se zaraze svrabom i ušima

8.6.2018.
7:00
VOYO logo

Nova ruta migranata ili krijumčara koji prevoze migrante ide baš kroz Karlovačku županiju - jer je to najbliži put da iz Bosne i Hercegovine dođu do Slovenije.
Procjenjuje se da ih u Bosni sada ima 2.500 - i to najviše u općini Velika Kladuša.

Migranti ondje spavaju gdje stignu, nemaju krova nad glavom, varaju ih krijumčari, a zbog neadekvatne higijene pojavile su se zaraze svrabom i ušima. Pomažu im stanovnici, koji su i sami, ne tako davno bili izbjeglice - ali ne i država. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska Komisija danas je dodijelila milijun i pol eura za pomoć izbjeglicama u Bosni, a naš reporter uvjerio se kakav kaos vlada u Velikoj Kladuši.

Ima ih više nego stanovnika. Barem se tako na prvu čini jer migranti u Velikoj Kladuši na svakom su  koraku. Nemaju natkriveni smještaj, ali svi imaju isto pitanje - hoće li Hrvatska otvoriti granicu i dopustiti im prolaz? Očajni Iračanin sa ženom i dvoje male djece već danima živi u parku. Govori mi kako mu je krijumčar iz Hrvatske koji se zove Alen uzeo sve što je imao - i prevario ga. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dao sam mu novac, a on je rekao da ga pričekam kad prijeđem granicu s Hrvatskom.
Nakon dva dana u šumi nitko nije došao. Ostali smo bez hrane i vode. Dao sam mu 1.400 eura. Sve je uzeo", ispričao nam je Alsigar Alaa iz Iraka.

Zatočeni u Bosni u kojoj ne žele biti, migranti spavaju gdje stignu. Prije dvije godine Bosna je donijela  plan: ako na dan stotinu migranata pokuša ilegalno prijeći granicu - u tom će slučaju napraviti tranzitne centre. Već najmanje tri mjeseca navala je mnogo veća, ali država ne čini ništa.

"Manipulira se brojkama. Mi smo to osjetili kroz kretanja migranata kroz općinu Velika Kladuša. Počeli smo s brojkom 50, a danas smo na tisuću, ako ne i više", kazala nam je Edina Abdić Pleho, glasnogovornica Općine Velika Kladuša.

Ne nalaze se silni migranti u Unsko-sanskom kantonu bez razloga. Kad ilegalno prijeđu granicu, dolaze do teritorija u kojem je Hrvatska najuža, a put do Slovenije najkraći - do nje dolaze prelaskom Kupe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najviše migranata na svoju priliku čeka baš u Velikoj Kladuši, u kojoj im stanovnici masovno pomažu. U pauzi između ručka i večere, Asim zbraja koliko im je obroka podijelio. Kaže - da mu je samo pfening za svaki, bio bi bogat čovjek.

"Za četiri mjeseca i pet dana podijelio sam 330 tisuće i 505 obroka, bez današnjeg dana. Sponzori su građani Velike Kladuše i sad su nam se priključili građani Cazina i jedne organizacija Pomozi.ba", kazao nam je volonter i kuhar Asim Lacić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sad je mjesec Ramazana i za iftarsku večeru migranitima će spremiti piletinu, mahune i grašak. Obroka neće biti dovoljno kad navale stotine ljudi koji se probijaju kroz poljski put. On je i nas doveo do improviziranog kampa na rubu mjesta gdje je smješten najveći broj izbjeglica. Oni sretni spavaju pod šatorima koje su donirali građani, ostali pod vedrim nebom. Situacija je sve gora - u Bihaću Crveni križ navodno više neće donositi hranu zbog epidemije uši i svraba. 

"Ništa bolja situacija nije ni u Velikoj Kladuši. Higijenski uvjeti su jako loši. Mi se trudimo da im pružimo osnovne stvari, za dezinfekciju, sapun, šampon, kalodont i četkicu za zube... Da postoji ovdje raznih bolesti, postoji, još uvijek nije ustanovljeno u kojoj mjeri su zastupljenje, ali dolazi do njih", rekla nam je Azra Moralić iz Međunarodnog foruma solidarnosti Emmaus.

Neki se uspijevaju oprati, čak i obrijati. Kad stigne pošiljka čiste odjeće - nastane naguravanje. Grupa Pakistanaca s kojima smo razgovarali u Velikoj Kladuši je četiri dana i žele stići do Italije.

"Ja sam najstariji u mojoj obitelji i imam veliku odgovornost na svojim ramenima. To je problem. Planiram pronaći posao kako bih pomogao sestri da se školuje. Ako ne nađem posao, ona će morati stati s obrazovanjem. Želim pomoći drugima. Imam san", ističe Usuman Halid iz Pakistana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pokazali su nam fotografiju prijatelja koji se prije tri dana utopio u Sloveniji dok je bježao od policije. Mole da na televiziju iziđe njihova molba da se njegovo tijelo vrati u Pakistan kako bi ga obitelj pokopala.

Za koji sat, kad stane žega i spusti se mrak, nekoliko grupa skupit će svoje stvari i ponovno pokušati proboj kroz Hrvatsku. Većina njih bit će uhvaćena i vraćena na mjesto odakle je krenula, a kroz dan ili dva ponovno će pokušati isto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do kad tako - nitko ne zna. Jer Hrvatska ne namjerava otvoriti svoju granicu, a službena Bosna pravi se kao da na teritoriju Kladuše migranata niti nema.

Građani očekuje od države da shvati da se to doista događa u Bosni i Hercegovini.

Elena je u kampu već progovorila bosanski, ali na molbu njezinih roditelja prestajemo sa snimanjem, jer i oni će večeras pokušati put Europe.

Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo