ŠOKANTAN REFERENDUM: /

Tajlanđanima dosta korupcije pa su podržali vojnu huntu!

Image
Foto: afp, LILLIAN SUWANRUMPHA

Šokantan rezultat referenduma u Tajlandu pokazao je kako je tamošnje stanovništvo odlučilo podržati vojnu huntu zbog ogorčenosti korupcijom u politici, prenosi Daily Mail.

8.8.2016.
23:50
afp, LILLIAN SUWANRUMPHA
VOYO logo

Ovim duboko podijeljenim kraljevstvom već dvije godine vlada vojna hunta, nakon što je vlada premijerke Yingluck Shinawatre svrgnuta s vlasti 2014. godine.

Image
KADA VOJSKA PREUZME VLAST: /

Ide u zatvor zbog uvrede na račun usvojenog psa?!

Image
KADA VOJSKA PREUZME VLAST: /

Ide u zatvor zbog uvrede na račun usvojenog psa?!

'Korak unatrag'

Generali koji vladaju Tajlandom proglasili su pobjedu u referendumu za novi ustav dok bivša premijerka komentira kako se radi o "koraku unatrag" za tu zemlju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Većina je izglasala 'Da' u prvom testiranju javnog mišljenja od puča 2014., iako je nezavisna kampanja i otvoreno raspravljanje bilo ograničeno uoči glasovanja.

Nacrt ustava jako je kritiziran zbog članaka koji daju velike ovlasti vojsci i ograničavaju ulogu izabranih predstavnika. Ali nakon brojanja glasova postalo je jasno kako 61.4% zemlje podržava dokument, dok je 38.6% glasovalo 'Ne'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izlazak birača bio je relativno skroman, 55%.

No i to je bilo dovoljno da nanese strašan udarac prodemokratskom pokretu, kojeg su od 2006. oslabila dva puča, sudske zabrane i uplitanje vojske.

Prvi izborni poraz vladajuće obitelji

"Prihvaćam odluku naroda", rekla je Yingluck u izjavi na društvenim mrežama, dodajući kako "nije iznenađena" rezultatima zbog zabrane javne raspreve o dokumentu o kojemu se glasovalo.

Image
Foto: AFP, BORJA SANCHEZ-TRILLO

"Žalosna sam što naša zemlja ide unatrag prema nedemokratskom ustavu", dodala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošla je nedelja označila prvi gubitak na biralištu obitelji bivše premijerke nakon što je referendumom održanim brzo nakon puča 2006. srušen njen stariji brat Thaksin Shinawatra, milijarder koji se nalazi u središtu tajlandske političke krize.

Klan Shinawatra redovito je pobjeđivao na svim općim izborima još od 2001., tako što je obećavao veće bogatstvo siromašnima, posebno u dugo vremena zapostavljenom sjevernom i sjeveroistočnom dijelu zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smatralo se kako je Peau Thai, prodemokratska stranka bivše premijerke još uvijek u stanju mobilizirati veliki broj glasača, ali rezultati referenduma pokazali su kako je stanovništvu dosta začaranog kruga pučeva i krvavih protesta koji su definirali 'izgubljeno desetljeće' Tajlanda.

Nesigurnost zbog starog i bolesnog kralja

Krizu dodatno pojačava i strah zbog slabog zdravlja kralja Bhumibola Adulyadeja (88), koji je vladao punih pola stoljeća uz pomoć moćne elite koja se sada međsobno bori za položaje prije mogućeg prijenosa vlasti na novog vladara.

Image
Foto: AFP, LILLIAN SUWANRUMPHA

Vojska tvrdi kako će novi ustav stati na kraj endemskoj političkoj korupciji te stvoriti uvjete za opće izbore slijedeće godine. No kritičari tvrde kako će umjesto toga dovesti do strogo kontrolirane djelomične demokracije pod nadzorom vojske i njenih rojalističkih saveznika.

Nakon što bude i formalno prihvaćen, privremeni će ustav omogućiti osnivanje senata u kojem će šest mjesta biti rezervirano za vojne zapovjednike. Gornji će dom kontrolirati zakonodavce, dok će sudovi i druga represivna tijela dobiti još veće ovlasti. I to unatoč tome što su već optužena za političku pristranost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč svemu, vojska uživa veće povjerenje

Novi proporcionalni glasački sustav najvjerojatnije će proizvesti slabe koalicijske vlade.

"Izgleda da trenutno ljudi više vjeruju vojsci nego političarima", izjavila je Thida Thavornseth, savjetnica u prodemokratskom pokretu 'Crvena košulja'. "Bili smo gotovo demokratska država, ali nismo mogli zadržati vlast. Ovo je veliki udarac, ali nećemo se nikada predati."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo