Prvi potpredsjednik Europske komisije FransTimmermans potvrđen je u subotu na kongresu Stranke europskih socijalista (PES) u Lisabonu za "spitzenkandidata" kluba zastupnika Socijalista i demokrata (S&D) na izborima za Europski parlament u svibnju iduće godine.
Timmermans je ostao jedini kandidat socijaldemokrata nakon što je od kandidature u studenom odustao slovački socijaldemokrat i potpredsjednik Europske komisije MarošŠefčovič.
Sadašnja visoka predstavnica EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku FedericaMogherini, bivša danska premijerka HelleThorning-Schmidt i povjerenik Komisije za ekonomske poslove i financije, FrancuzPierreMoscovici, spominjali su se kao mogući kandidati, ali je naposljetku ostao samo Timmermans.
Tko je Frans Timmermans?
Petedesetsedmogodišnji prvi potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans, član je nizozemske Laburističke stranke (PvdA), a od 2012.-2014., obnašao je dužnost ministra vanjskih poslova Nizozemske.
U svojstvu povjerenika za bolju regulativu, međuinstitucijske odnose, vladavinu prava i Povelju o temeljnim pravima, ulazio je u sukobe s vladama koje krše načela i vrijednosti Europske unije (Mađarska, Poljska, Rumunjska), zbog čega euroskeptici smatraju Timmermansa simbolom kršenja nacionalnog suvereniteta.
Predsjednik PES-a SergejStanišev nazvao je Timmermansa "vodećim braniteljem demokracije i vladavine prava u Europskoj uniji, poznatog kao predanog prvaka jednakosti, pravednosti i rodne ravnopravnosti“.
Neki smatraju Timmermansa slabim kandidatom, jer dolazi iz stranke koja nije na vlasti, a na posljednjim je izborima doživjela pad popularnosti, ocjenjuje Politico. Naime PvdA je na nizozemskim parlamentarnim izborima 2017. dobila 5,7 posto od ukupnog broja glasova, što joj je osiguralo samo devet zastupnika u Zastupničkom domu nizozemskog parlamenta, 29 manje nego na prošlim izborima.
Do sada su svoje kandidate za čelnika Europske komisije istaknuli pučani (ManfredWeber), Zeleni (SkaKeller i BasEickhout) te Europski konzervativci i reformisti (JanZahradil), dok se liberali protive konceptu spitzenkandidata te će imenovati tim, sastavljen od vjerojatno pet kandidata.
Socijaldemokrate čeka lošiji rezultat
Model vodećeg kandidata, poznat pod njemačkim nazivom "spitzenkandidat", prvi je put korišten 2014. kada je Jean-Claude Juncker izabran za predsjednika Komisije kao kandidat Europske pučke stranke koja je dobila najviše glasova.
Prema tom modelu, europske političke stranke ističu svoje vodeće kandidate za predsjednika Europske komisije, nakon čega Europsko vijeće predlaže kandidata koji može okupiti parlamentarnu većinu.
Po predviđanjima Reutersove analize, klub zastupnika socijaldemokrata (S&D) u Europskom parlamentu imat će 141 zastupnika nakon izbora 2019., što je 48 zastupnika manje nego u aktualnom sazivu, stoga teško mogu računati na čelno mjesto Komisije.
Socijaldemokrati bilježe pad popularnosti u velikom dijelu Europske unije, a na vlasti su u Portugalu, Španjolskoj, Slovačkoj i Rumunjskoj te na Malti.