Među poginulima je i jedan šerpa, 25-godišnji Phurba Sherpa, a još traje pokušaj spašavanja dvoje nestalih alpinista koji su krenuli u osvajanje najvišeg vrha svijeta.
Nizozemac osvojio vrh pa mu otkazalo srce
Sherpa je poginuo u četvrtak nakon kobnog pada kada je, utabavajući stazu, bio na samo 150 metara od samog vrha. Sherpa je pripadnik istoimene etničke skupine u Nepalu koja već generacijama živi na velikim visinama Himalaja naviknuta na tamošnje surove uvjete. Njihova je stručnost od neprocjenjive važnosti alpinistima iz cijelog svijeta koji onamo dolaze uspeti se na 'krov svijeta'.
U petak je život izgubio 36-godišnji Nizozemac Eric Arnold. On je stradao noću, prilikom povratka s vrha kojeg je netom osvojio. Iako je bio triatlonac, sportaš izvrsnog zdravlja i fizičke kondicije, pretpostavlja se da je doživio srčani udar.
Na visini od oko 5.000 metara, gdje se nalazi glavna baza za alpiniste, razina kisika u zraku manja je za 50 posto, pa stručnjaci preporučuju da se u kamp dođe ranije i ondje provede nekoliko tjedana radi što bolje aklimatizacije.
Vegetarijanka umrla od visinske bolesti
U subotu je poginula australska alpinistica Maria Strydom, inače profesorica financija na jednoj australskoj visokoj školi. Pretpostavlja se da je umrla od posljedica visinske bolesti. Pokušaj njezinog spašavanja nije uspio i preminula je prije nego što se uspjela vratiti do najbližeg logora.
"Visinska bolest koja se manifestira akutnim kašljem, snažnom glavoboljom i otežanim disanjem, četi su među penjačima na Everest", kaže Jon Kedrowski, geograf i alpinist koji se uspeo na Mount Everest 2012. godine.
Australka je namjeravala osvojiti najviše vrhove svih sedam kontinenata, a dosad se uspjela uspeti na četiri. Na osvajanje najvišeg među njima krenula je sa suprugom. Oboje su bili vegetarijanci.
Mount Everest
Indijski alpinist poginuo, a dvojica nestala
Jučer je na Mount Everestu preminuo i 44-godišnji Subash Paul, također od posljedica visinske bolesti. On je bio dio četveročlanog tima indijskih alpinista s kojima su bila i dvojica šerpa. Za dvojicom alpinista još se traga.
"Nije posve jasno što se dogodilo. Vjerujemo da je vrijeme naglo pogoršalo, pa su alpinisti izgubili smjer", rekao je jedan tamošnji šerpa.
Potraga helikopterom nije bila moguća jer su Indijci bili previsoko na planini.
Ove godine najveća 'navala' na najviši vrh
U protekle dvije godine poginulo je čak 35 penjača, većinom u lavinama.
"Everest je planina krajnosti. Na određenoj visini tijelo postaje slabo", kaže Kedrowski.
Inače, travanj i svibanj su najčešći mjeseci za pokušaj uspona na Mount Everest jer tada ondje ima najmanje vjetra. Unatoč svemu, planina je okrutna u svako doba godine, a temperature se kreću od -31 do -4 stupnja Celzijeva.
Ove godine uspon na najviši vrh svijeta pokušat će 288 alpinista, a snjima i stotinjak šerpa, što je više od prosjeka prethodnih sezona.