AGROKORU ODOBRENA DODATNA TRANŠA NOVCA: Investitori osigurali privremenu likvidnost i plaćanje dobavljačima
Prema podacima kojima raspolaže siol.net, Agrokor ima velike probleme s likvidnošću. Sa zadnjim danom prošlog rujna je na raspolaganju imao još svega 300 milijuna eura novčanih sredstava. Ukupni iznos dugova tog koncerna, piše siol, već premašuje sedam milijardi eura. Upravo je zato Agrokor, koji u Hrvatskoj zapošljava 40.000, a izvan Hrvatske još 20.000 ljudi, ovih dana najvažnija politička tema u državi.
Je li Agrokor prekršio dogovorene uvjete?
Siol podsjeća kako iz vladajuće koalicije o Todorićevim problemima dolaze kontradiktorne izjave. Premijer Plenković poziva sve da se smire i stanu na loptu, ali i napominje da je su za vođenje tvrtke odgovorni vlasnik i uprava. Ministar financija Zdravko Marić pak negira da Todorić državi duguje 800 milijuna eura. Iz Agrokora su samo poručili da s partnerima analiziraju sve mogućnosti za stabilizaciju poslovanja.
Ruski veleposlanik u Zagrebu Anvar Azimov je još sredinom veljače jasno poručio da njegove banke više ne namjeravaju financirati Agrokor. Rusija se, čini se, odlučila na politički i diplomatski pritisak, piše siol, a podsjeća i da su predstavnici Sberbanka prije nekoliko dana bili na sastanku u hrvatskoj Vladi.
Vlasnici obveznica su za pomoć pri rješavanju "gordijskog čvora" u Agrokoru već, prema informacijama slovenskog portala, unajmili američku investicijsku banku Moelis&Company. Njen zadatak je provjeriti je li Agrokor možda prekršio uvjete koji su bili dogovoreni prilikom izdavanja obveznica.
U igri nekoliko scenarija za spašavanje Agrokora
Iz dokumenata koje posjeduje Siol je vidljivo da u taboru vlasnika obveznica PIK već razmatraju nekoliko mogućih scenarija kako bi si i prije dospijeća tih obveznica poboljšali mogućnost za barem djelomičnu isplatu.
U jednom od tih scenarija ključnu ulogu igra Mercator. U taboru vlasnika obveznica PIK-a ozbiljno razmišljaju i o mogućnosti da bi Agrokor dio imovine s kojom je Todorić osigurao te obveznice prebacio na Mercator. O kojoj se imovini radi dokumenti koji su u posjedi Siola ne otkrivaju, ali navode njezinu vrijednost - oko 175 milijuna eura.
Vlasnici tih obveznica tako više ne bi bili vjerovnici Agrokora odnosno njegova nizozemskog vlasnika, već Mercatora. Oni bi se tako riješili svih rizika povezanih s mogućim daljnjim financijskim problemima Agrokora.
Predsjednik uprave Mercatora Toni Balažič jučer jasno poručio da Agrokor neće moći izvući novac iz Mercatora.
"Redovito usklađujemo svoje financijske obveze, obveze prema zaposlenicima i dobavljačima. U Sloveniji zadržavamo vodeću poziciju na tržištu i zbog problema u Agrokoru neće biti otkaza u Mercatoru", poručio je jučer za POP TV.
Za sada je u igri više scenarija za spašavanje Agrokora. Polazišna točka svih su odlazak Ivice Todorića, ulazak novih vlasnika i postupna prodaja imovine.
Po jednom od scenarija bi obveznice PIK-a od međunarodnih investitora kupili hrvatski mirovinski fondovi, koji na raspolaganju imaju golema sredstva i koji su posljednjih godina bili ključni financijeri hrvatskih kompanija koje su kupovale tvrtke u Sloveniji. Tako bi fondovi po dospijeću PIK-ovih obveznica zapravo postali vlasnici Agrokora, odnosno nekih njegovih podružnica.
Restrukturiranje će voditi američka investicijska banka
Prema drugim informacijama koje kruže među investitorima, obveznice PIK-a bi mogao početi otkupljivati sam Todorić i tako si pokušati zaštititi leđa. Strani analitičari ne vjeruju u ovakav scenarij jer tvrde da Todorić jednostavno nema dovoljno novca za to. Naime, u posljednjih nekoliko godina mu je Agrokor u prosjeku donio samo pet milijuna eura dividende.
U svakom slučaju Agrokor čeka restrukturiranje koje će voditi američka investicijska banka Houlihan Lokey, a nakon toga slijedi rasprodaja imovine. Siol je prije nekoliko tjedana izvijestio i da se za kupnju Jamnice zanima Coca-Cola. Navodno su iz Coca-Cole ponudili oko pola milijarde eura, a Todorić je zahtijevao barem 300 milijuna eura više.