'devastacija i privatizacija' /

Slovenac koji ima mobilnu kućicu u Istri: 'Imam potvrdu da moja hiška nije bespravna'

Image
Foto: 24ur/Screenshot

Sugovornik, koji se ne želi eksponirati, ima odluku Hrvatskog visokog suda da pokretni objekt nije bespravna gradnja. Unatoč tome, bilo je i poziva da se objekti uklone. Kako je objasnio, sve je počelo nakon epidemije COVID-a i upravo oni kod kojih je sve legalno dobili su rješenja da moraju ukloniti svoje kuće

6.3.2024.
8:40
24ur/Screenshot
VOYO logo

Grad Umag nedavno je objavio opširno priopćenje u kojem upozoravaju na "uzurpaciju, devastaciju i privatizaciju pomorskog dobra". Istra je, ističu, postala "europski raj za bespravne graditelje i uzurpatore".

"Da apsurd bude veći, ta bespravna, nelegalna okupacija je djelo većinom stranih državljana, gdje prednjače državljani Slovenije, uz pomoć i asistenciju 'domaćih domoljuba'", naveli su u priopćenju Grada Umaga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prije sedam-osam godina kupili smo zemljište, ogradili ga, posadili masline, uredili, redovito ručali, a onda smo nakon dobrih godinu dana kupili mobilnu kućicu (hišku na slovenskom) i postavili je", objasnio je jedan od vlasnika mobilne kućice i zemljišta iz Slovenije za 24ur.

Image
MANDRIOLA U ISTRI /

Pomaknuli mobilne kućice u bespravnom naselju da bi izigrali redare. Gradonačelnik: 'Kazne su i do 20.000 eura'

Image
MANDRIOLA U ISTRI /

Pomaknuli mobilne kućice u bespravnom naselju da bi izigrali redare. Gradonačelnik: 'Kazne su i do 20.000 eura'

Sugovornik, koji se ne želi eksponirati, ima odluku Hrvatskog visokog suda da pokretni objekt nije bespravna gradnja. Unatoč tome, nadležna služba se oglušila o odluku, a bilo je i poziva da se objekti uklone. Kako je objasnio, sve je počelo nakon epidemije COVID-a i upravo oni kod kojih je sve legalno dobili su rješenja da moraju ukloniti svoje kuće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neki su svoje mobilne kućice selili iz straha, nekima su to radili zaštitari, ali su premještanje kućice samo nekoliko kilometara naplaćivali 3000 eura, a potom i skladištenje, što iznosi 100 eura po danu. "Jedan od vlasnika nije odustao, došli su redari u pratnji policije, počistili nered i razbili", ispričao je sugovornik.

Nije riječ, piše 24ur samo o Slovencima, već i Talijanima, Austrijancima te Hrvatima.

Ilegalna gradnja veliki je problem u Istri. Građevinska inspekcija, koja pripada Državnom inspektoratu, izvijestila je da su samo u posljednjih pet godina u Istarskoj županiji proveli 2.752 nadzora, pokrenuli 1.329 postupaka zbog bespravne gradnje, izdali 1.216 rješenja za uklanjanje objekta, napisali 707 kazni u iznosu većem od 5 milijuna eura i srušili 277 bespravnih objekata.

No, vlasnici zemljišta se pitaju zašto su sada glavni problem oni koji nisu gradili, a imaju sudsku odluku da mogu imati pokretne objekte.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Vrijeme je otkucalo za bespravne objekte, no što je s djecom koja tu žive? 'Saznali smo svega par dana prije…'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo