Škotska se mora početi pripremati za održavanje novoga referenduma o neovisnosti od Britanije kako bi ostala u Europskoj uniji, izjavila je u petak škotska premijerka Nicola Sturgeon.
Mogućnost održavanja novog referenduma o neovisnosti "na stolu je", kazla je Sturgeon, podsjetivši da su stanovnici Škotske većinom glasali protiv Brexita.
"Mogućnost održavanja drugog referenduma mora biti na stolu i jest na stolu", kazala je novinarima premijerka Sturgeon, koja obnaša i dužnost predsjednice Škotske narodne stranke.
Istaknula je da je "s demokratskog stajališta neprihvatljivo" to što je Škotska suočena s mogućnošću da ostane izvan EU-a protiv svoje volje.
Škotska vlada će, kazala je, početi pripremati zakon kojim će omogućiti novi referendum.
Škoti su se za ostanak u EU-u izjasnili sa 62 posto glasova u odnosu na 38 onih koji su bili protiv.
Na referendumu o neovisnosti Škotske održanom u rujnu 2014. pobijedili su zagovornici ostanka u Ujedinjenom Kraljevstvu s 55 posto glasova.
Sjeverna Irska želi referendum o ujedinjenju s Republikom Irskom
Sjevernoirska nacionalistička stranka Sinn Fein zahtijeva referendum o ujedinjenju s Republikom Irskom.
"Ovaj ishod dramatično mijenja politički krajolik na sjeveru Irske i mi ćemo intenzivirati našu stvar za sazivanje šireg glasanja" o ujedinjenoj Irskoj, rekao je čelnik Sinn Feina Declan Kearney.
"Britanska vlada je izgubila mandat za predstavljanje interesa ljudi ovdje na sjeveru Irske", kazao je, dodajući da je većina - republikanci i unionisti, katolici i protestanti - glasovala za ostanak.
Vlada Republike Irske sazvala je hitan sastanak nakon britanskog referenduma. "Ovaj rezultat imat će važne implikacije na Irsku, kao i na Britaniju i Europsku uniju", kaže se u priopćenju vlade.