Facebook se našao pod optužbama nakon što su se na toj društvenoj mreži pojavile neke objave ispod kojih se raspravljalo o prodaji dječjih nevjesta. O takvoj se aukciji raspravljalo o prodaji djevojaka starih 16 i 17 godina u Južnom Sudanu, a tražio se novac za brak s tim djevojkama, piše CNN.
Facebook je rekao da su te objave obrisane čim je tvrtka za njih doznala, no to se nije dogodilo skroz dok se nije održalo vjenčanje s jednom od tih djevojaka.
Organizacija za prava djece Plan International priopćila je da su u aukciji za djevojku nadmetalo pet muškaraca, od kojih su neki navodno visoko rangirani južnosudanski vladini dužnosnici.
Otac djevojke je navodno naposljetku za nju dobio 500 krava, tri automobila i 10.000 dolara, a aktivisti su zabrinuti da bi takvo što moglo potaknuti i druge obitelji da koriste društvene mreže kako bi dobili više novca za svoje kćeri.
"To da se djevojka može prodati za brak na najvećoj svjetskoj društvenoj mreži u današnje vrijeme je potpuno nevjerojatno. Takvo barbarsko korištenje tehnologije podsjeća na nekadašnje trgovanje robovima", rekao je direktor organizacije Plan International u Južnom Sudanu, George Otim.
Južnosudanski odvjetnik za ljudska prava Phillips Ngong rekao je za CNN da se aukcija održala uživo, a ne na Facebooku. Ngong je rekao da obitelj nije imala namjeru sve objaviti na Facebooku, no iznos za miraz koji je obećan za djevojku je bio veći nego što je uobičajeno u takvim slučajevima pa je izazvao burne rasprave među korisnicima Facebooka.
"U Južnom Sudanu, Facebook i društvene mreže su potpuno nova stvar. Netko je jednostavno to uslikao i postalo je viralno", rekao je.
Iako iz Facebooka kažu da je ta objava obrisana 9. studenog, objave u kojima se raspravlja o toj situaciji stoje na Facebooku još i 23. studenog. U tim se objavama raspravlja cijena za djevojku od onoga koji ponudi najviše novcam kao i koliko bi korisnici Facebooka ponudili za nju. CNN je te dvije objave prijavio Facebooku, no oni još nisu komentirali.
Muškarac koji je ponudio najviše za brak s tinejdžericom, biznismen Kok Alat, nije za djevojku saznao putem Facebooka, rekao je Ngong i dodao da je taj brak ipak nečuven, posebno s obzirom na to da su se nadmetali članovi vlade. Ngong kaže da je to direktno kršenje zakona o dječjim brakovima, i to od strane onih koji su na vlasti.
"Bilo što što se dogodi, a što nije u interesu djeteta, je kršenje. A ustav i zakoni o djeci su vrlo jasni o tom pitanju", dodaje. Ustav Južnog Sudana kaže da je za brak potreban slobodan i potpuni pristanak obje strane. Dijete je po njihovom ustavu svatko mlađi od 18 godina, a u tamošnjim se zakonima dodaje i da svako dijete ima pravo na zaštitu od preranog braka.
Facebook je za CNN priopćio da bilo koji oblik trgovanja ljudima nije dozvoljen na njihovom društvenoj mreži. Iz organizacije Plan International poručuju da je plaćanje za takvo što dio kulture u Južnom Sudanu, ističu da je u ovom slučaju sve otišlo na jednu novu razinu zbog upotrebe tehnologije.
Južnosudanski savez žena odvjetnica priopćio je za CNN da aukciju nije objavila obitelj djevojke već netko drugi, a obitelj je profitirala zbog takvog nadmetanja.
"Nekoliko naših kolega su bili u kontaktu s majkom nevjeste i ona je rekla da nije sretna zbog tog braka", poručuju iz tog saveza.
Brak je sklopljen 3. studenog ove godine, a za tu je nevjestu ponuđena najveća cijena dosad zabilježena u toj zemlji. Organizacija za ravnopravnost spolova Equality now pozvala je Facebook da poboljša svoje kontrole.
"Nasilje nad ženana u Južnom Sudanu je stalni problem, no da Facebook to dozvoljava na svojoj platformi, to je velik problem", kaže Judi Gitau iz te organizacije.