DIGITALNI RATOVI /

Pogled u misteriozni svijet Sjeverne Koreje: Uzdaju se u hakere, a imaju i 'Kancelariju 39'

Image
Foto: Profimedia

Svjetski program za hranu Ujedinjenih naroda navodi da je u zemlji gladna gotovo polovica stanovništva, dok je za 18 posto djece njihov razvoj ugrožen ili prekinut zbog neuhranjenosti

31.7.2024.
21:30
Profimedia
VOYO logo

Sjeverna Koreja je danas, uz Iran, Libiju i Siriju, zemlja s najvećim brojem međunarodnih sankcija, te se općenito smatra politički i ekonomski najizoliranijom zemljom svijeta. Ta izoliranost je, djelomično, uzrokovana i samim unutarnjim uređenjem zemlje gdje je dinastija Kim neprekidno na vlasti već više od pola stoljeća.

Sjeverna Koreja je uz Južni Sudan, Kongo i Jemen danas i zemlja s najviše gladnih u svijetu. Iako 'službene' statistike, koje režim u Pjongjangu povremeno prezentira, govore da u 'zemlji nema gladnih', još od kraja devedesetih u stručnim i diplomatskim krugovima se smatra da je barem trećina ukupnog stanovništva od oko 26,7 milijuna ljudi 'trajno neuhranjena', što znači da dulje od desetljeća nemaju dovoljno obroka, ili su ti obroci slabe kvalitete. Svjetski program za hranu Ujedinjenih naroda navodi da je u zemlji gladna gotovo polovica stanovništva, dok je za 18 posto djece njihov razvoj ugrožen ili prekinut zbog neuhranjenosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'POTPUNO ĆEMO IH UNIŠTITI' /

Kim Jong-un samo treba reći zapovijed: Sjeverna Koreja prijeti da će uništiti SAD i Južnu Koreju

Image
'POTPUNO ĆEMO IH UNIŠTITI' /

Kim Jong-un samo treba reći zapovijed: Sjeverna Koreja prijeti da će uništiti SAD i Južnu Koreju

Digitalni ratovi u virtualnom svijetu

S druge strane, oko 150 tisuća (neki kineski izvori navode i brojku od oko 400 tisuća) pripadnika 'privilegirane' klase, koja se naziva 'Songbun', ima manje-više stil života sličan srednjoj klasi u Kini i većem dijelu Azije. Ova 'elita' je sastavljena od pripadnika obitelji koje su, baš kao i sama dinastija Kim, desetljećima unazad bile 'oslonac' trenutnom vladaru - osnivaču Kim Il-Sungu, njegovom nasljedniku Kim Young-Namu, te današnjem lideru Kim Jong-Unu. Također, oni vole nositi zapadnu odjeću, koristiti popularne pametne telefone i računala, te najčešće ljetuju u Aziji - Kini, Tajlandu i Vijetnamu. Naravno, sve ovo je samo san za 98 posto stanovnika Sjeverne Koreje.

Da unatoč idealima komunizma lider zemlje voli i zapadnu 'dekadenciju', pokazuje - on sam, vozeći se u blindiranom Mercedesu 'S500 Pullman', te nešto starijem 'Rolls-Royceu'. Ruski predsjednik Vladimir Putin je prilikom nedavne posjete Pjongjangu poklonio Kim Jong-Unu rusku limuzinu visoke klase 'Aurus', kakvu i sam posjeduje u svom službenom voznom parku. Južnokorejski mediji su početkom godine objavili i da Kim Jong-Un posjeduje još novih luksuznih vozila, poput terenca 'Mercedes-Maybach GLS'. Ostaje pitanje - kako 'elita' u Sjevernoj Koreji može financirati ovakve 'luksuzne poduhvate', budući da je zemlja među najsiromašnijima na planeti, a Svjetska banka navodi da većina građana živi s dva dolara dnevno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američka obavještajna agencija CIA ekonomiju Sjeverne Koreje naziva 'posljednjom direktno planiranom' te da je u najvećoj mjeri 'ovisna o Kini. Barem desetljeće je poznato i da Pjongjang ima posebnu obavještajnu službu, nazvanu od strane američke obavještajne zajednice 'Kancelarija 39'. Ova služba izravno odgovara samom Kim Jong-Unu, a bavi se, praktično, svime: krađom i švercom luksuznih automobila u Aziji, izvozom rijetkih minerala i supstanci iz domaćih rudnika, trgovinom narkoticima, pa sve do uvoza najnovije elektronike (poput računala i konzola za video igre) za pripadnike klase 'Songbun'.

Sjeverna Koreja također posljednjih godina sve više napora ulaže i u tzv. 'hacking for profit' - hakerske napade za profit, obično krađom visoko osjetljivih državnih ili kompanijskih podataka, krađom intelektualnog vlasništva (novih softvera), te uzimanjem računalnih mreža i podataka 'za taoce' (ransomware), dok se ne plati otkup, obično u nekoj od kriptovaluta. Najpoznatija hakerska grupa je 'Lazarus', za koju se vjeruje da je bliska vojnoj 'Kancelariji 414'. Američka agencija za kibernetičku sigurnost CISA naziva ovu grupu 'APT-38' (APT, Active Persistent Threat, Stalna Aktivna Prijetnja u online domenu), te navodi da je grupa posljednjih godina najaktivnija u napadima na tzv. 'Blockchain' računalne sustave, na kojima počiva i većina popularnih kriptovaluta. Kriptovalute su svakako najzanimljivije za režim u Pjongjangu, budući da je plaćanje njima veoma teško (ne i nemoguće) pratiti, upravo zbog same 'Blockchain' tehnologije.

Hakeri su odlični radnici

Američke vlasti su prije desetak dana raspisale međunarodnu potjernicu za Rim Jong Hyokom, za koga se vjeruje da je visoko pozicionirani obavještajac u 'Glavnom obavještajnom birou' Sjeverne Koreje, te da je jedan od osnivača nove hakerske grupe pod imenom 'Andariel'. Agencija FBI navodi da je 'Jong Hyok koristio napredni malware računalni virus kako bi vršio hakerske napade na američke bolnice i zdravstvene kompanije, te da je iznuđivao otkupnine, bio uključen u pranje novca, te da je kupovao dodatne internet servere za provođenje hakerskih napada i kibernetičku špijunažu protiv vladinih i tehnoloških ciljeva u Sjedinjenim Državama, Južnoj Koreji i Kini.'

Američke vlasti su u svibnju ove godine u saveznoj državi Arizoni uhapsile i ženu koja je bila glavni posrednik za zapošljavanje sjevernokorejskih IT stručnjaka u američkom tehnološkom sektoru. Američke vlasti su Cristinu Chapman optužile da je 'omogućavala sjevernokorejskim državljanima da koriste više od 60 lažnih američkih identiteta, te da su uz njenu pomoć godinama radili različite IT i tehnološke poslove za više od 300 američkih kompanija'. Chapman je također imala i 'farmu računala' preko kojih su se radnici iz Sjeverne Koreje priključivali na sustave američkih kompanija, kako bi imali američke IP adrese, i kako poslodavci ne bi posumnjali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neki od IT stručnjaka su čak bili i više nego dobri u svojim poslovima, i radili bi i po 12 sati dnevno na održavanju mrežnih sustava ili programiranju za kompanije u SAD, a smatra se da su na ovaj način oni 'legalno' zaradili između pet i sedam milijuna dolara. Većina ovih stručnjaka je, naravno, istovremeno bila i dio Sjevernokorejskog državnog, vojnog ili obavještajnog aparata. Mreža je otkrivena kada su ovi 'tehnološki gastarbajteri' pokušali konkurirati za poslove kod dvije američke federalne agencije (koje nisu imenovane), a koje su provjerile njihove IP adrese i došle do podataka da na stotine različitih internet adresa dolazi iz samo jedne kuće u Arizoni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Ljubav je na selu
NOVA SEZONA
VOYO logo