BIJELCI U SJEVERNOKOREJSKIM UNFORMAMA PRIJETE TRUMPU: /

'Ako nas napadnete, zbrisat ćemo Ameriku s lica zemlje'

Image
Foto: AFP
24.8.2017.
13:35
AFP
VOYO logo

Dresnok je kao američki vojnik stacioniran u Južnoj Koreji nakon okončanja Korejskog rata preko demilitarizirane zone prebjegao u Sjevernu Koreju i nastavio ondje živjeti kao odani podanik tamošnjeg režima. Bilo je to jedno od najintrigantnijih i najteže shvatljivih dezerterstava ikad.

Image
UMRO AMERIKANAC KOJI SE ZAKLEO NA VJERNOST KIM JONGU-UNU: /

Prije 50 godina prebjegao je kao vojnik u Sjevernu Koreju

Image
UMRO AMERIKANAC KOJI SE ZAKLEO NA VJERNOST KIM JONGU-UNU: /

Prije 50 godina prebjegao je kao vojnik u Sjevernu Koreju

Image
Foto: AFP

Potvrdili smrt oca i zaprijetili Americi

Dresnok je početkom sedmadesetih godina prošloga stoljeća oženio Rumunjku Doinu Bumbeu koju je sjevernokorejski režim ciljano oteo kako bi se vjenčala za Dresnoka jer je on inzistirao na braku s bjelkinjom. S njom je dobio dvojicu sinova - Teda i Jamesa mlađeg, piše Daily Mail.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njih dvojica, za koje se pretpostavlja da su jedini bijeli državljani Sjeverne Koreje, prošlog su petka pred kamerom državne televizije na tečnom korejskom jeziku potvrdili vijest o očevoj smrti. Usto su poručili da će Kim Jong-un i korejski narod uništiti Ameriku ako Donald Trump napadne njihovu zemlju.

Snimka na kojoj dva brata, američkih imena i korijena, odjeveni u vojne odore narodne vojske Sjeverne Koreje, na tečnom korejskom prijete Sjedinjenim Američkim Državama, djeluje zaista nestvarno. Ted Dresnok je, primjerice, kazao kako su "američki imperijalisti pokrenuli histeriju ratnog ludila ne znajući ništa o sjevernokorejskom narodu i vojsci".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otac ih je naučio da vjerno služe velikom vođi

"U slučaju rata", poručio je Ted Dresnok, "nećemo propustiti priliku da zauvijek zbrišemo SAD s lica zemlje." Na to se nadovezao njegov brat, James jr., rekavši da je "uz našeg dragog vrhovnog vođu Kim Jong-una pobjeda unaprijed osigurana". Snimka razgovora s njima objavljena je na državnoj internetskoj stranici (!) Uriminzokkiri.

Braća su još kazala kako ih je otac učio da svoje živote stave u službu velikog vođe. Bilo je to njihovo drugo pojavljivanje na državnoj televiziji nakon velikog intervjua koji su dali u proljeće prošle godine.

Nevjerojatna životna priča njihova oca prikazana je u BBC-jevu dokumentarcu "Crossing The Line" koji su u Sjevernoj Koreji snimila dvojica britanskih novinara. Dresnok je u tom filmu hvalio režim i život u Pyongyangu. Nick Bonner, koautor filma, kazao je kasnije, pokušavajući razjasniti Dresnokovu odluku da prebjegne u Sjevernu Koreju, kako njegova sjećanja na život u Americi nisu bila nimalo ružičasta jer se nakon odrastanja u sirotištu nije uspio snaći u životu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dresnok je svojedobno u intervjuu američkom TV kanalu CBS-u izjavio da iz Sjeverne Koreje ne bi otišao "niti da mu netko dâ milijardu dolara u zlatu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo