Pravac Beograd /

Seul: U Srbiji se skriva kriptovalutni prevarant koji je odnio više od 40 milijardi dolara

Image
Foto: Flickr/Steve Jurvetson/(CC BY 2.0)

Dok su se vlasti Južne Koreje sjetile da mu u lipnju ukinu pasoš, njega u zemlji više nije bilo. Pola godine poslije otkrili su gdje se povukao

14.12.2022.
10:30
Flickr/Steve Jurvetson/(CC BY 2.0)
VOYO logo

Javni tužitelj Južnog okruga Seula objavio je da od Republike Srbije pokušava isposlovati da vlastima Južne Koreje izruči 31-godišnjeg Do-hyunga Kwona, optuženoga u svojoj domovini da je prevarama sa svojim kriptovalutama TerraUSD i Luna prouzročio štetu lakovjernim špekulantima od najmanje 40 milijardi dolara.

Vijest su prenijeli prvo BBC, a onda i CNN, objašnjavajući da je problem Južnoj Koreji to što ta zemlja nema ugovor o takvoj vrsti suradnje sa Srbijom. Za Kwonom je Interpol izdao crvenu tjeralicu u rujnu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
kriptokolaps /

Bitcoin na najnižoj razini u godinu i pol dana, 452 puta su ga već pokopali. Vrijedi li ulagati?

Image
kriptokolaps /

Bitcoin na najnižoj razini u godinu i pol dana, 452 puta su ga već pokopali. Vrijedi li ulagati?

Stvari, međutim, nisu baš tako jednostavne. Kwonov sustav od dvije sestrinske kriptovalute Terra i Luna kolapsirao je u svibnju takvom silinom da se Terru, koja je u travnju vrijedila 116 dolara, sada cijeni na "manje od 0,0002 američkih dolara". Ili, oko 99 posto u dva dana. Riječ je o posljedici poigravanja specifičnog dijela tržišta kriptovalutama, znanog kao "algorithmic stablecoin".

Riječ je o posebnoj niši izdvojenog dijela svijeta kriptovaluta zvanih "stablecoin". O tome su opširno u svibnju poznavatelji takvih egzotičnosti pisali za Wired i Bloomberg. Povod je bio upravo slučaj s Kwonom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako samo ime kaže "stablecoin" ili "stabilni novčić" trebao bi biti takav da, za razliku od izrazito špekulativne ili čak kockarske prirode kriptovaluta poput Bitcoina ili Ethera, reklamira se kao kriptovaluta koja uvijek ima istu vrijednost.

Takve valute vežu se stoga uz, primjerice, američki dolar, zlato ili neku sličnu materijalnu vrijednost. Ljudi ih koriste, iz nekih svojih razloga, za plaćanja na tržištima kriptovalutama ili u financijskim transakcijama.

Netko će reći da je riječ o "zlatu za budale", o prodaji pukog obećanja, ničeg stvarnijeg od običnog zraka. Kako god, Kwon je učinio to da je svoju tvrtku osnovao 2018. Do 2019. uspio je privući 200 milijuna dolara iz investicijskih tvrtki i proglasio je svoju TerraUSD zauvijek vrijednom 1 američki dolar.

Ali, istodobno je napravio i to da je iz iste tvrtke lansirao još jednu kriptovalutu, nazvanu Luna i složenim sustavom oslonio jednu kriptovalutu povezao s drugom. Pa kad bi jedna potegla preveliku vrijednost, onda bi se tu kriptovalutu prodavalo za onu drugu. I obratno. Neki će reći iz šupljeg u prazno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I da je samo bilo pitanje trenutka kad će puknuti glas da je najbolje iz toga se izvući što brže i pobjeći. A onda da će krenuti i slobodan pad svega toga skupa. Procjenjuje se da je urušavanje Kwonovog sustava preko 40 milijardi dolara koštalo čak 200.000 Korejaca. Već 17. svibnja prvi među njima podnosili su tužbe protiv odgovornih.

Dan poslije ispostavilo se da su nadležne vlasti od Kwona i partnera još u prosincu 2021. tražile da plati 100 milijuna dolara poreza, što su ovi osporavali, navodeći da su njihove tvrtke registrirane u Singapuru i na Djevičanskim otocima. Pa se ispostavilo da su u međuvremenu vlasti stale istraživati što to Kwon sve radi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok su južnokorejski mediji u lipnju objavili da vlasti traže poništavanje Kwonovog pasoša, njega više u zemlji nije bilo, a pola godine poslije, kako navode, otkrili su da se navodno skriva u Srbiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo