Priznao je da je organizirao odlazak dobrovoljaca na ratišta te da su mu dvije stotine poginulih pripadnika njegove Srpske radikalne stranke bili dodatni motiv u pravnoj bitci koju je vodio u Haagu.
'Razbio sam im sve svjedoke i razobličio dokaze'
"Tužiteljstvo je svaki put bilo nokautirano pravnim argumentima i činjenicama. Sve sam im lažne svjedoke razbio i sve falsificirane dokaze razobličio", kazao je.
Dvojicu sudaca koji su donijeli oslobađajuću presudu nazvao je časnima, dok je za sutkinju Flaviju Lattanzi, koja je ocijenila da je njegova krivnja dokazana, kazao da ga je "mrzila tijekom čitavog procesa".
Sam Haški sud nazvao je 'antisrpskim', a za moguću žalbu Tužiteljstva kazao je da nema pravnih argumenata kojom bi oborilo oslobađajuću presudu.
'Projekt Velike Srbije nikada nije bio zločinački'
Nadalje je ustvrdio da i dalje zastupa ideologiju Srpske radikalne stranke kakvu je zastupao i tijekom ratova 1990-ih godina, ali da nije pozivao na zauzimanje tuđih teritorija, već 'oslobađanje srpskih zemalja'. Za tzv. Republiku Srpsku Krajinu kaže da je još uvijek okupirana i da će je srpski radikali 'jednog dana osloboditi'.
O konceptu Velike Srbije kaže da postoji kao politički projekt već 300 godina, ali da nikada nije imao zločinačke elemente, čak i u Drugom svjetskom ratu za vrijeme četničkog generala Draže Mihailovića.
Želi popiti kavu u Zagrebu i otići u knjižaru
Hrvatsku državu, kaže, ne priznaje, sve dok traje okupacija tzv. Republike Srpske Krajine. Kazao je da "svaka hrvatska država može biti isključivo ustaška država", a činjenicu da je Hrvatska međunarodno priznata država i članica EU objašnjava tvrdnjom da je EU "novi Hitler u Europi”.
To ga, međutim, neće spriječiti da "kao građanin Europe ode u Zagreb, prošeta se po centru grada, popije kavu i sok u Gradskoj kavani i posjeti jednu od knjižara koje su uvijek bile dobro opskrbljene". Dodao je da će se žaliti na odluku MUP-a da mu zabrani ulazak u Hrvatsku.
'Nisam bio za progon Hrvata već za razmjenu stanovništva'
Što se tiče ratnih zločina, priznaje da su ih počinili i pripadnici srpskog naroda, ali da odgovornost za početak rata i ubijanje civila u potpunosti snose Hrvati i muslimani.
Nikada se, kaže, nije zalagao ni za progon Hrvata, već za razmjenu stanovništva između Srbije i Hrvatske, po načelu reciprociteta - u Hrvatsku bi bilo poslano onoliko Hrvata iz Srbije koliko je Srba protjerano iz Hrvatske. Da je njegova stranka pobijedila na izborima u Srbiji 1992. godine sigurno bi, kaže, proveo tu ideju.
S Vučićem u koaliciju samo ako se odrekne EU
Nakon izricanja oslobađajuće presude nije mu se, kaže, javio nitko od nekadašnjih dužnosnika Srpske radikalne stranke koji su danas u vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci. Izjavu jednog od njih, predsjednika Srbije Tomislava Nikolića nakon presude nazvao je 'nebuloznom'. Nikolić je kazao da je ta presuda 'mjera svakog Srbina' što bi, dodaje Šešelj, trebalo značiti da ga Nikolić ne smatra pravim Srbinom jer je oslobođen.
Na skorim parlamentarnim izborima očekuje dobar rezultat svoje stranke, iako bi, kaže, ljudi glasali i iz inata, da mu je eventualno izrečena drakonska kazna. U koaliciju sa Srpskom naprednom strankom Aleksandra Vučića išao bi, kaže, samo pod uvjetom da se ovaj odrekne EU i pristane na integraciju Srbije s Rusijom.