'TO JE ZABRANJENO' / Satelitske snimke otkrivaju zvjersku taktiku Putinovih trupa protiv civila: 'Stojite u redu, ne daj Bože da nešto doleti'

Image
Foto: Profimedia

Uništavanje resursa vitalnih za život civila naširoko se smatra kršenjem međunarodnog humanitarnog prava

25.10.2022.
16:55
Profimedia
VOYO logo

Već šest mjeseci domovi u gradu Mikolajivu na južnoj obali Ukrajine bili su bez čiste pitke vode. Vojni, ali i stručnjaci UN-a, rekli su za BBC kako vjeruju da su ruske snage namjerno prekinule opskrbu vodom prošlog travnja.

Satelitske slike i podaci pokazuju da je vodovod do grada namjerno uništen dok je bio pod ruskom kontrolom. Uništavanje resursa vitalnih za život civila naširoko se smatra kršenjem međunarodnog humanitarnog prava. Posljednjih tjedana Rusija je ciljala na ukrajinsku električnu i vodnu infrastrukturu, što je izazvalo nestašice u cijeloj zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stajanje u redovima na ulici u Mikolajivu da bi se uzela čista pitka voda opasno je jer je grad blizu prve crte i često je granatiran. "Stojite u redu. Užasno je opasno izaći, ne daj Bože da sada nešto doleti", kaže Anja, 36-godišnja majka koja je izbjegla u Mikolajiv iz susjedne regije Herson koja je pod ruskom okupacijom.

Namjeran čin

Stanovnici poput Anje, koja također brine o još četiri člana svoje obitelji, imaju pristup takozvanoj tehničkoj vodi u svojim domovima, ali se ona ne može koristiti za piće ili kuhanje. Čak im i pranje njome upali kožu. "Stvarno je jako slana. Ima smeđu, zelenkastu boju", kaže ona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To su uvjeti u kojima su stanovnici morali trpjeti šest mjeseci nakon što je gradu prekinuta opskrba vodom. Dokazi koje je prikupio BBC ukazuju na to da se radi o namjernom činu ruskih snaga.

U travnju ove godine, ukrajinska novinska kuća objavila je slike za koje kaže da pokazuju štetu koju su ruske snage prouzročile na jedinom vodovodu u Mikolajivu. Slike otkrivaju da je cjevovod oštećen na najosjetljivijoj točki, tamo gdje izbija na površinu ispod zemlje. Izvor je za BBC rekao da je cjevovod curio oko osam sati nakon što je puknuo 12. travnja, izgubivši procijenjenih 40 milijuna litara vode, prije nego što je dovod do njega prekinut.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

BBC je pronašao i satelitske snimke koje prikazuju ruske snage u blizini. Guverner Mikolajieva, Vitalij Kim, kaže da su napravljeni planovi za popravak plinovoda, ali nije ga moguće sprovesti jer je to "aktivan vojni položaj". Dmitar Butri, koji je u vrijeme puknuća cjevovoda bio prognani guverner regije Herson rekao je da su "vlasti u Mikolajivu vodile pregovore s Rusima", ali okupacijske snage "nisu dopustile timu za popravke pristup mjestu".

Image
ŠEST MJESECI RUSKOG PAKLA /

Hana je bila u ruskom zatočeništvu. Otkrila je što tamo rade ženama: 'Tukli su nas čekićima, pržili strujom i kipućom vodom'

Image
ŠEST MJESECI RUSKOG PAKLA /

Hana je bila u ruskom zatočeništvu. Otkrila je što tamo rade ženama: 'Tukli su nas čekićima, pržili strujom i kipućom vodom'

Koristili eksploziv?

"Šansa da je ovo rezultat jednog zalutalog metka je beskrajno mala , i vrlo je malo vjerojatno da je to bio rezultat namjernog neizravnog vatrenog udara", rekao je Chris Cobb Smith, vojni forenzičar koji je više od 20 godina služio u britanskoj vojsci kao topnički časnik i proveo tri godine kao UN-ov inspektor za oružje u Iraku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On ne vjeruje da su to izazvale tenkovske granate, jer u blizini nema kratera koji bi mogli reći. "Vjerujem da je uništenje uzrokovano namjernim postavljanjem eksplozivnog punjenja ili izravno ispod cijevi ili eventualno na njen vrh, na najosjetljivijoj točki", dodao je.

Michael Whelan, sigurnosni stručnjak koji je više od 20 godina služio u britanskoj vojsci se slaže da je oštećenje plinovoda namjerno izazvano eksplozivom. Također, i satelitske slike s tog područja pokazuju da su vojna vozila bila u blizini u vrijeme kada je područje bilo pod kontrolom Rusije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjak UN-a, koji je govorio anonimno jer nije imao ovlaštenja javno govoriti o toj temi, kaže da bi vodovod Mikolajiv bio klasificiran unutar posebno zaštićene kategorije "objekata neophodnih za preživljavanje civilnog stanovništva" prema međunarodnom humanitarnom pravu, što bi značilo da je bilo koji čin sabotaže nezakonit. "Ovo svakako pokazuje kršenje međunarodnog humanitarnog prava. Uništavanje objekta koji su neophodni za opstanak civilnog stanovništva je zabranjeno. Uništavanje resursa vitalnih za život civila naširoko se smatra kršenjem međunarodnog humanitarnog prava ",rekao je Marco Sassòli, profesor humanitarnog prava na Ženevskom sveučilištu.

Tjednima nakon početka ofenzive i približavanja zime, BBC je ponovno posjetio grad, gdje su sreli starije ljude koji su još uvijek čekali u redu za čistu vodu i humanitarnu pomoć. Vlasti u Mikolajivu kažu da područje u blizini vodovoda mora biti zaštićeno od ruskih topničkih napada i razminirano prije nego što inženjeri poprave oštećene dijelove. Nije jasno kada bi se to moglo dogoditi i kada će stanovnici grada ponovno dobiti čistu vodu u svojim domovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve o ratu u Ukrajini iz minute u minutu pratite ovdje.

Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo