U četvrtak su četvero znanstvenika, koji su zaduženi za pomicanje kazaljiki na simboličnom satu, pomaknuli sat s tri na dvije i pol minute do "posljednjeg sata", točnije, ponoći.
Ovo je najbliže što je sat bio ponoći od 1953., godine kada su Sjedinjenje Američke Države i Sovjetska unija provodile pokuse hidrogenske bombe.
Iako znanstvenici odlučuju o pomicanju satu, to nije ni u kojem
slučaju znanstveni alat, kao ni fizički. O pomicanju simboličnih
kazaljki odlučuje The Bulletin of Atomic
Scientists. Sat su prvi put javnosti predstavili 1947.
godine te su simbolične kazaljke bile na sedam minuta do ponoći.
Od onda se kazaljke pomiču bliže ili odmiču od
ponoći, ovisno o zaključcima odbora.
Jedna od znanstvenica Rachel Bronson objasnila je odluku odbora da se sat pomakne za 30 sekundi prema ponoći. Izjavila je kako je to privlačenje pažnje javnosti kako bismo prihvatili činjenicu da se nalazimo na skliskom terenu i koliko je bitno da ljudi to shvate.
"Zabrinuti smo oko retorike i nedostatka poštovanja za stručnjake stoga smo pomaknuli sat za 30 sekundi. Umjesto da stvorimo paniku, nadamo se da će ovo potaknuti na akciju", izjavila je.
U editorijalu za The New York Times, dr. Titley i dr. Krauss elaborirali su svoje zabrinutosti, istaknuvši porast prijetnji od nuklearnog oružja, kao i obećanja Donalda Trumpa kako će djelovati u ofenzivi sa svim zemljama.
"Nikad prije nije odbor odlučio pomaknuti sat prema naprijed samo zbog izjava jedne osobe. No, kada je ta osoba predsjednik SAD-a, njegove riječi su bitne", napisali su u svom priopćenju.