Iran je potpisao nuklearni sporazum sa šest svjetskih sila u zamjenu za ukidanje sankcija, a poštuje li Teheran taj dogovor kontrolira Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) sa sjedištem u Beču.
Haley je razljutila Iran izjavom da IAEA treba proširiti svoj nadzor te bliskoistočne države kako bi se provjeravale i vojne lokacije, no diplomati otkrivaju kako Rusija pokušava ograničiti ovlasti agencije, tvrdeći da ona nema autoritet za nadzor nad neprecizno određenim dijelom dogovora.
"Da nuklearni sporazum s Iranom ima ikakvog smisla, stranke moraju imati zajedničko razumijevanje njegovih uvjeta", priopćila je Haley.
"Čini se da neke države pokušavaju zaštititi Iran od dodatnih inspekcija. Bez inspekcija je taj sporazum prazno obećanje".
Haley je to priopćila kao odgovor na tvrdnje ravnatelja IAEA-a Yukiyu Amana koji je za Reuters istaknuo da svjetske sile moraju razjasniti sporni dio sporazuma koji se odnosi na tehnologiju koja se može koristiti za razvijanje atomske bombe.
Taj dio dogovora zabranjuje "aktivnosti koje mogu doprinijeti razvoju nuklearnih eksplozivnih naprava", navodeći primjere poput korištenja računalnih modela koji simuliraju nuklearnu bombu ili rada na razvoju eksplozivnih detonacijskih sustava.
Za razliku od drugih dijelova sporazuma, ta mjera, poznata kao Odjeljak T, ne spominje IAEA-u i ne razjašnjava kako će se ona provjeravati, zbog čega Rusija osporava autoritet te agencije, s čim se ona, ali i zapadne sile ne slažu.
Američki predsjednik Donald Trump prozvao je taj dogovor postignut tijekom mandata njegovog prethodnika Baracka Obame "sramotom za Sjedinjene Države".
Trump je najavio da ga možda neće ponovno potvrditi kad sredinom listopada dođe na provjeru, u slučaju čega će američki Kongres imati 60 dana da odluči hoće li vratiti sankcije ukinute tim dogovorom.