Sjedinjene Države osudile su novu eskalaciju sukoba između Armenije i Azerbajdžana i pozvale ih da poštuju sporazum o prekidu vatre iz 1994. godine.
Američki državni tajnik John Kerry izjavio je kako teritorijalni konflikt neće biti riješen vojno te pozvao na sporazumno političko rješenje.
U subotu je u teškim borbama između Azerbajdžana i Armenije duž granice separatističke azerbajdžanske regije Nagorno Karabah poginulo najmanje 30 vojnika, a dvije strane za sukob optužuju jedna drugu.
Prema armenskom ministarstvu obrane, vojne snage iz Azerbajdžana započele su napad tenkovima i topništvom, dok je Azerbajdžan odbacio optužbe rekavši kako su njegove snage odgovorile na masovne napade s armenske strane.
To su najteži sukobi između Bakua i Erevana od potpisivanja primirja 1994. kada je okončan rat oko Nagorno Karabaha, azerbajdžanske pokrajine nastanjene uglavnom Armencima, koji je počeo 1988. u kojem je ubijeno više od 30.000 osoba.
Stotine tisuća izbjeglica, uglavnom Azerbajdžanaca pobjeglo je iz regije koju su preuzeli armenski separatisti.
Ruski predsjednik Vladimir Putin pozvao je obje strane na prekid vatre. Rusija u Armeniji drži tisuće vojnika i telefonski je razgovarala s obje zemlje.
Bez obzira na pokušaje međunarodnih posredovanja, primirje iz 1994. duž linije razgraničenja redovno prekidaju pucnjave između azerbajdžanske i vojske separatista koje podržava Erevan.
Dvije zemlje još nisu potpisale mirovni sporazum o Nagorno Karabahu, za koji međunarodna zajednica i dalje smatra da pripada Azerbajdžanu.