SAD i Velika Britanija poduprle su u nedjelju odluku visokog predstavnika za BiH da izmijeni izborni zakon, uz ocjenu kako je bilo krajnje vrijeme da se donesu mjere koje će omogućiti bolje funkcioniranje Federacije BiH i otkloniti mogućnosti blokada kakve su postojale u proteklim godinama.
"Međunarodna zajednica ne može dopustiti da se nefunkcionalnost Federacije nastavi još četiri godine i ne može više vjerovati u prazna obećanja i najave političkih lidera da će ovoga puta pregovarati u dobroj vjeri, praviti smislene kompromise", stoji u izjavi veleposlanstva SAD-a.
Schmidt donio odluku bez prethodne najave
Izjava je objavljena nakon što je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku o promjeni načina konstituiranja Doma naroda parlamenta Federacije BiH. Bez prethodne najave, Schmidt je u noći u kojoj se prebrojavaju glasovi s općih izbora održanih u nedjelju nametnuo odluku kojom se mijenja način neizravnog izbora zastupnika u federalni Dom naroda.
Tom su odlukom klubovi konstitutivnih naroda povećani sa 17 na 23 zastupnika, a uspostavljena je kvota od 11 zastupnika iz svakog nacionalnog kluba koji je kvalificiran za predlaganje predsjednika i dopredsjednika Federacije BiH čime se osigurava zastupljenost legitimnih predstavnika hrvatskih stranaka u tom procesu.
Odluka kojom se rješava problem prezastupljenosti
Schmidt je pojasnio kako se time rješava problem "prezastupljenosti" u Domu naroda odnosno poboljšava proporcionalna zastupljenost konstitutivnih naroda sukladno presudi Ustavnog suda BiH u slučaju "Ljubić".
Veleposlanik Velike Britanije u BiH Julian Reilly objavio je na svom Twitter profilu kako vlada njegove zemlje u cijelosti podupire odluku visokog predstavnika Schmidta i vjeruje kako će ona doprinijeti boljem funkcioniranju BiH.
"Na žalost, ovlasti visokog predstavnika i dalje su potrebne u BiH. U nedostatku domaće političke volje ili liderstva visoki predstavnik ima važnu ulogu u implementaciji Dejtonskog sporazuma", napisao je Reilly.