Kremlj je u četvrtak priopćio da proklamirani cilj Ukrajine - vraćanje Krima pod svoju kontrolu - predstavlja "izravnu prijetnju" Rusiji, prenosi AFP i podsjeća da je Rusija taj poluotok anektirala 2014. te da su odnosi dviju zemalja došli do točke usijanja.
Dok tako ostatak svijeta napeto iščekuje rasplet događaja, Rusija postaje sve zabrinutija, prenosi RT. "Na to gledamo kao na izravnu prijetnju usmjerenu prema Rusiji", rekao je novinarima glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov, aludirajući na izjave ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.
On je u srijedu u parlamentu rekao da "oslobođenje Krima treba ostati cilj i filozofija Ukrajine". Zelenski je govorio o diplomatskim naporima, a ne o vojnoj intervenciji", dodaje AFP.
Peskov osudio 'agresivnu retoriku' ukrajinskih vlasti
No, za Kremlj "tako formulirana izjava naravno da znači da je Kijev spreman upotrijebiti sva sredstva, uključujući i silu, kako bi posegnuo za ruskim teritorijem". Osudivši "agresivnu retoriku" ukrajinskih vlasti, Peskov nije isključio vojnu operaciju Kijeva na istoku zemlje.
"Vjerojatnost ukrajinske vojne akcije na separatističkom istočnom dijelu zemlje i dalje je velika", rekao je Peskov, dodavši da su na liniji razgraničenja provokacije sve učestalije te da Rusiju to "uvelike zabrinjava". Također je optužio Kijev da ne poštuje sporazume iz Minska potpisane 2015.
Rusija optužuje Ukrajinu da predstavlja prijetnju
Moskva odlučno odbacuje optužbe da je ratno nastrojena i zauzvrat optužuje Ukrajinu da predstavlja "prijetnju" Rusiji, a da se NATO želi proširiti sve do njezinih granica.
Izjave Peskova dolaze svega dan nakon što je ruska glasnogovornica ministarstva vanjskih poslova, Marija Zaharova, poručila da Kijev "značajno pojačava razmještaj vojnih snaga u regiji". Zaharova je u srijedu kazala da je prema nekim izvještajima riječ o 125 tisuća vojnika.
Zamjenica američkog državnog tajnika za politička pitanja Victoria Nuland Rusiju je upozorila da ne povlači nikakve poteze koji bi mogli destabilizirati Ukrajinu jer bi mogli snositi sankcije.
"Ukoliko Rusija ipak odluči vojno intervenirati, upozoravamo da će se susresti s dosad neviđenim ekonomskim sankcijama", poručila je jasno Nuland.
Lavrov upozorava na povratak u 'noćnu moru vojnog sukoba'
Dok Peskov i dalje inzistira na tome da se radi o "zapadnoj histeriji", poručivši da razmještaj ruskih vojnih snaga na vlastitom teritoriju ne bi nikoga trebao zanimati, ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov istovremeno je izjavio da se Europa možda vraća u situaciju vojne konfrontacije te da NATO u potpunosti odbija poslušati ruske prijedloge za deeskalaciju napetosti, piše BBC.
Na europskoj sigurnosnoj konferenciji u Švedskoj, Lavrov je istaknuo da Moskva želi poboljšati "stratešku stabilnost na kontinentu" koja, prema njegovim riječima, "brzo erodira".
"NATO odbija razmotriti naše prijedloge o deeskalaciji napetosti i sprječavanju opasnih incidenata", rekao je Lavrov.
Savez predvođen SAD-om optužio je da odbija konstruktivnu raspravu. "Upravo naprotiv, vojna infrastruktura Saveza približava se ruskim granicama... Scenarij noćne more vojnog sukoba se vraća", poručio je Lavrov.