Bivši američki ministar rada i profesor javnih politika na Berkeleyju, Robert Reich osvrnuo se na informacije iz obavještajnih krugova kako se savjetnici Vladimira Putina boje reći mu informacije o stvarnom stanju u Ukrajini te da mu lažu. O tome je pisao u opsežnom tekstu za Guardian, gdje je ustvrdio kako je uzrok tome Putinova pretjerana izolacija još od početka pandemije koronavirusa, ali i sklonost javnom kažnjavanju savjetnika.
"Vjerujemo da ga njegovi savjetnici krivo informiraju o tome koliko loše funkcionira ruska vojska i kako je rusko gospodarstvo osakaćeno sankcijama, zato što se viši savjetnici previše boje da bi mu rekli istinu", rekla je nedavno Kate Bedingfield, direktorica komunikacija Bijele kuće.
Katastrofa za Putina
Reich piše da je zbog toga napad na Ukrajinu bio katastrofa za Putina te ocijenio, djelomično se složivši s obavještajcima, da je Putin jako precijenio rusku vojsku i podcijenio ukrajinsku obranu.
"Umjesto da oslabi NATO, njegov napad ga je ojačao. A sada kada su svjetske demokracije Rusiji prekinule pristup svjetskom bankarskom sustavu, rusko gospodarstvo je u slobodnom padu. Diktatori poput Putina posebno su osjetljivi na netočne povratne informacije. Umjesto neovisnih kazivača istine, oni su često okruženi poricateljima istine.
Rat u Ukrajini
Pseudoznanstvenici i dezinformacije
Umjesto stručnjaka i istraživačkih novinara, njihov svijet je ispunjen pseudoznanstvenicima i propagandom. Umjesto slobodnog tiska imaju agitprop i dezinformacije. Što se više uzdignete u bilo kojoj hijerarhiji, to je teže dobiti točnu povratnu informaciju o svojim odlukama, jer se ljudi boje reći vam istinu.
Radio sam s nekoliko predsjednika. Svi su napravili velike pogreške. Također sam znao i pisao o izvršnim direktorima velikih korporacija koji su napravili strašne pogreške. U svakom slučaju, imali su pogrešne sustave za dobivanje korisnih, točnih i pouzdanih povratnih informacija" ocijenio je profesor Reich.
Situaciju u Ukrajini iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.