"Nas i Rusa 300 miliona", poznata je uzrečica naših istočnih susjeda. No, daleko je to od istine, jer Rusija ima svega oko 140 milijuna stanovnika, od kojih oko 50 milijuna nema toplu vodu, 35 milijuna nema kanalizaciju, a svi nemaju objektivne i relevantne medije.
Ruski predsjednik Vladimir Putin ugasio je nezavisne medije, poput novina Novaja Gazeta, televizije Rain ili radija Eho Moskvi. Onima koji na državnim medijima spomenu "rat u Ukrajini", a ne "specijalnu vojnu operaciju", prijeti 15 godina zatvora. Iz Kremlja je nedavno stigla "depeša" ruskim medijima da ni u kojem slučaju ne spominju Romana Abramoviča, ruskog oligarha i vlasnika Chelseaja koji se uključio u mirovne pregovore, a navodno je zbog toga otrovan.
U Rusiji nema ni Facebooka, Twittera ili Instagrama. BBC i Deutsche Welle su se povukli. Tako nijedan Rus ne zna da je u Mariupolju granatiran Crveni križ, ali i kazalište u kojem su se skrivali civili. Oni vjerojatno misle da u Ukrajini njihove vojnike čekaju s cvijećem, da im vojnici pogibaju časno i da se bore protiv ukrajinskih nacista.
Sve laži Kremlja
Ali, Kremlj ne laže samo svoje, već i cijeli svijet. Trolovi od paskom Kremlja stvorili su Brexit, ali i Donalda Trumpa. Ni tijekom rata nisu prestali sa svojim "subverzivnim" aktivnostima. Ruski agenti vrbuju novinare širom kugle zemaljske da šire njihovu propagandu, pokušali su i u Hrvatskoj, hakirajući Slobodnu Dalmaciju. Putin je u sve pokušao uplesti i kulturu otkazivanja, pa i J.K. Rowling, autoricu serijala o Harryju Potteru.
"J.K. Rowling je žrtva kulture otkazivanja. Autorica koja je prodala stotine milijuna knjiga nije se svidjela ljubiteljima rodnih sloboda", rekao je Putin, na što mu je spisateljica i odgovorila uz poveznicu na članak o Alekseju Navaljnom: "Možda nije najbolje da kulturu otkazivanja kritiziraju oni koji kolju civile."
"Kontekst je da je govorio mladim ruskim umjetnicima koji su dobili Predsjednikovu nagradu. Govorio je o važnosti obrane ruske kulture od zapadnjačkih napada i onda je iskoristio ovu poveznicu s J.K. Rowling u razgovoru s njima sugerirajući da je i ova kultura pod napadom, a sve što mi radimo je zaštita stvari koje vi volite", pojasnio je za RTL Direkt Ian Garner sa Sveučilišta u Torontu koji se bavi ruskom propagandom.
I Direkt na udaru trolova
I Direkt se našao na udaru ruskih trolova, koji su Facebook stranicu emisije zatrpali negativnim komentarima nakon prošlotjednog priloga o lošem stanju ruske vojske. Ukupno je zabilježeno 1300 komentara, najčešće s profila bez fotografija i sa samo jednim prijateljem ili pratiteljem.
"Da. Trolani ste. Nema sumnje. Trolanje je ciljano i onda odjednom ih je tisuće koji su često čudni, nemaju smisla, nisu povezani sa statusom. Nasilni su i agresivni. Ideja je preplaviti prostor", objašnjava Garner.
Rusi se koriste i staromodnijim metodama, pa je tako Danku Radaljcu, prije 10 godina dok je radio za Novi list, prišao ruski vojni predstavnik u Zagrebu i ponudio mu da piše jedan tekst mjesečno za jedan lokalni ruski list. Plaća je bila 5000 kuna. "Odmah na prvom sastanku bilo je jasno da on želi uspostaviti nekakav kontakt koji izlazi izvan domene prirodnoga", pojasnio je Radaljac.
Iako mnogi vide sličnosti s nacističkom propagandom i svime što Putin stvara godinama, Garner tvrdi da je ovo samo nastavak grandioznih sovjetskih spektakala u kojima je jedini krivac Ukrajina koja želi na Zapad.
Situaciju u Ukrajini uživo pratite OVDJE.