Policijski odgovor sastojao se od nove vrste oružja, anti-dron 'puške' koja je elektroničkim putem ometala kontrolne signale, uslijed čega su dronovi automatski slijetali, prenosi Popular Science.
S obzirom na ulogu Kine kao globalnog lidera u proizvodnji i korištenju kako komercijalnih dronova tako i vojnih bespilotnih letjelica, ima smisla i da ta država razvija razna protudronska sredstva kako bi spriječila neovlaštene ili neprijateljske leteće robote da prelijeću osjetljiva ili ranjiva područja.
U slučaju Wuhana, 'puške' za ometanje, koje izgledaju poput pravog oružja, koštaju oko 125.000 kuna, a navodno mogu ometati signale i do odaljenosti od kilometar (iako za tako što korisnik mora sjajno ciljati). Impresionirana sposobnostima ove 'puške', policija u Wuhanu odlučila je kupiti još.
Nova tehnologija protiv nove prijetnje
Ovo je oružje samo jedan primjer protudronske tehnologije koja se u zadnje vrijeme razvija. Takve slične američke puške za ometanje, kao što je Battelle Drone Defender, koriste koalicijske snage u Iraku kako bi onemogućivale ISIL-ove kvadkoptere koji se koriste za izviđanja i napade granatama.
No Kina je otišla i korak dalje, pa na tržištu već nudi i laserske topove montiranje na kamionima - Guard za niže visine, i jaki Silent Hunter, koji pomoću lasera uništava kopnene i vodee ciljeve na udaljenosti do 4 km, dok je na manjim udaljenostima opasan čak i za lako oklopljena vozila.
Kineske su vlasti koristile Silent Hunter u sklopu osiguranja samita G20 u rujnu 2016. u gradu Hangzhou. Ovakvi će sustavi koji ubijaju, postati nužni u budućnosti, kada samo elektroničko ometanje neće biti dovoljno.
Jedno je sigurno, već u bliskoj budućnosti sigurnosne će snage imati pune ruke u smišljanju novih mjera protiv letećih robota.