Naime, nadbiskupija Freiburg želi omogućiti pričešćivanje osobama koje su se razvele i ponovo stupile u bračnu zajednicu. To stoji u "Preporuci za dušobrižništvo". Jedan od njenih autora, kanonik Andreas Möhrle, kaže da i ponovo vjenčani i razvedeni vjernici "potpuno pripadaju Crkvi".
Freiburg je inače druga po veličini nadbiskupija u Njemačkoj, a na njenom čelu se nalazi Robert Zollitsch, koji je prije nekoliko tjedana umirovljen, ali je od pape Franje dobio nalog da i dalje vodi nadbiskupiju kao "apostolski administrator". Osim toga, on privremeno ostaje i na dužnosti predsjednika Njemačke biskupske konferencije, pa time i dalje ostaje jedna od najvažnijih crkvenih osoba u zemlji.
Naravno, ispod objavljenih "Preporuka" nije potpisano nadbiskupovo ime, već su njeni autori dva vodeća duhovnika iz biskupske uprave, piše Deutsche Welle.
O davanju sakramenta razvedenima raspravlja se već 20 godina
Spor oko primanja sakramenata za ponovo vjenčane katolike vodi se već 20 godina. Već 1993. godine su tadašnji biskupi iz Freiburga, Mainza i Rottenburg-Stuttgarta u zajedničkom pismu Vatikanu pozvali na omogućavanje primanja sakramenata i tim vjernicima, no od kardinala Josepha Ratzingera dobili su samo ''pljusku''.
Prema zadnjim statistikama, u Njemačkoj razvodom završi svaki treći brak. Prema Crkvenom pravu brak je sakrament, sklopljen pred Bogom i zato je razvod nemoguć. To je teorija, no u praksi je drugačije.
Prijedlog iz Freiburga otvorio je vrata za reformu i novi smjer u crkvenoj politici. Njega su već podržale pojedine njemačke biskupije. Na prvoj Biskupskoj sinodi nakon dolaska pape Franje na dužnost poglavara Katoličke crkve, koja se održava 2014. godine, bit će riječi i o pastoralu braka i obitelji, te je za očekivati da će se razgovarati i o davanju svetih sakramenata ponovno vjenčanima.