Govorili su o dva povjerljiva dokumenta iz tog think tanka kao dokaz iz kojeg su američke obavještajne agencije zaključile da su postojala intenzivna nastojanja Rusije da se umiješa u izbore 8. studenog. Američki su obavještajni dužnosnici dobili te dokumente koje je pripremio ruski Institut za strateške studije nakon izbora.
Propagandna kampanja za američke glasače
Taj institut vode umirovljeni ruski obavještajci koje je imenovao Vladimir Putin. Prvi dokument tog Instituta bila je strateška studija napisana prošlog lipnja koja je kružila visokim kuloarima ruske vlade, no nije bila adresirana na neke određene dužnosnike.
Dokument je preporučao da Kremlj pokrene propagandnu kampanju na društvenim mrežama i u medijima kako bi ohrabrio američke glasače da odaberu predsjednika koji bi imao blaži odnos prema Rusiji nego što je to činila administracija tadašnjeg predsjednika Baracka Obame, reklo je sedam dužnosnika za Reuters.
Drugi je dokument napisan u listopadu i distribuiran na isti način, a u njemu se upozorava da će demokratska kandidatkinja Hillary Clinton vjerojatno pobijediti na izborima. Iz tog razloga, bolje je da Rusija završi s propagandom za Trumpa i umjesto toga intenzivira poruke o glasačkim prevarama kako bi birači počeli sumnjati u vjerodostojnost američkog izbornog sustava, kako bi to naštetilo ugledu Hillary Clinton i njezinoj eventualnoj pobjedi.
Sadašnji i bivši dužnosnici američke vlade govorili su anonimno zbog status ruskih dokumenata. Nisu htjeli govoriti o tome kako su SAD došle do tih dokumenata. Američke obavještajne službe također nisu to htjele komentirati.
Putin je demantirao miješanje u američke izbore. Njegov glasnogovornik i ruski institut nisu odgovorili na novinarska pitanja o ovom slučaju.
Državnim medijima dana naređenja o izvještavanju o Trumpu
Ti su dokumenti bili ključni za zaključak Obamine administracije da je Rusija plasirala kampanju s 'lažnim vijestima' i pokrenula cyber napade protiv Demokratske stranke i kampanje Hillary Clinton.
Trump je rekao da aktivnosti Rusije nisu imale veze s ishodom izbora. Tekuće istrage Kongresa i FBI-a o ruskoj umiješanosti u američke predsjedničke izbore dosad nisu iznjedrile javne dokaze da se to zaista dogodilo.
Četiri dužnosnika koji su bili izvor novinarima Reutersa za ovaj članak, rekli su da je Putinova vlada sve pokrenula u ožujku 2016. Tog je mjeseca Kremlj instruirao državne medije, uključujući i one međunarodne poput Russia Today i Sputnika, da počnu pozitivno izvještavati o Trumpu kao kandidatu za američkog predsjednika.
Ti su mediji objavljivali priče protiv Hillary Clinton, a prokremljinski blogeri pripremili su kampanju na Twitteru dovodeći u pitanje poštenje očekivane pobjede Hillary Clinton.
Niti jedan od ovih dokumenata ne spominje hakiranje e-mailova demokratske kandidatkinje, a izvori kažu da se to dogodilo neovisno od Kremlja.