Svojim 72-minutnim, žestokim, a po nekima i impresivnim govorom, ruski je predsjednik Vladimir Putin odagnao sumnje u svoje loše zdravlje. On je tijekom svog monologa na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu sasuo drvlje i kamenje po Zapadu, naročito Sjedinjenim Državama, a natruha lošeg zdravlja nije bilo.
Iako bi za potpunu dijagnozu bilo potrebno obaviti liječničke preglede, nekoliko je doktora analiziralo njegove pokrete i gestikulacije, kako bi na prvu otkrilo boluje li Putin zaista od raka ili Alzheimerove bolesti, kako se pričalo.
"Putin je želio umanjiti glasine o svom zdravlju. 72-minutni govor kao test izdržljivosti, iako se ne može usporediti s njegovim prethodnim maratonskim press konferencijama, i dalje će biti impresivan za one koji su rekli da je bio pred vratima smrti", poručio je za Mirror Keir Giles, viši stručni suradnik Programa za Rusiju i Euroaziju u Chatham Houseu, analizirajući njegovu retoriku.
Standardni 'putinizmi'
Putin je ustvrdio da Amerikanci "izjavljuju da ih je Bog poslao na Zemlju sa svojim svetim interesima", da su sankcije Rusiji dvosjekli mač koji će više štetiti Zapadu te da njegova zemlja ima hipersonične projektile kakve svijet nije vidio. Giles smatra da je njegova retorika već viđena i da je "duboko, kao i uvijek, u zečjoj rupi vlastitih teorija zavjere".
“Ovakve prijetnje ponekad naiđu na uzbuđenu reakciju u zapadnim zemljama, ali svatko tko sluša predsjednika Putina više od posljednja tri mjeseca, zna da je to standard. Putin je izašao sa standardnim 'putinizmima'. Svatko tko traži promjenu kursa ili spoznaju koliko će ruski rat protiv Ukrajine biti dugoročno poguban za zemlju, bit će razočarani", rekao je Giles.
Komforna zona agresije
Ruski se vođa nije zaboravio osvrnuti i na Ukrajinu za koju je poručio da će je osvojiti i učiniti dijelom Rusije. Jasno, situacija na terenu pokazuje nešto drugačije okolnosti, no analitičar Giles tvrdi da ovi Putinovi potezi "tjeraju Rusiju dalje na put izolacije i neprijateljstva".
"Rusija se povlači u svoju povijesnu komfornu zonu agresije protiv ostatka svijeta i vlastitog stanovništva. To je loša vijest, ne samo za Ukrajinu, već i za budućnost Rusije. Činjenica da Rusija ondje drži talibane umjesto svojih prijašnjih zapadnih partnera, dobar je pokazatelj da Moskva treba tražiti više prijatelja i saveznika diljem svijeta", rekao je Giles kontrirajući Putinovu zaključku kako "Rusija ulazi u novu eru kao moćna, suverena zemlja i postat će još jača."
Situaciju u Ukrajini možete pratiti OVDJE.