SITUACIJA JE VRLO OZBILJNA / Reporter RTL-a na grčko-makedonskoj granici razgovarao s našim policajcima, evo što su mu rekli

Petorica hrvatskih policajaca koji su trenutno na granici Grčke i Makedonije svjedočili su pokušaju probijanja ograde i bačenom suzavcu, ali svakodnevni posao već rade rutinski

3.3.2016.
18:50
VOYO logo

Metalna kućica za tisuće izbjeglica na granici Grčke i Makedonije predstavlja vrata Europe. Kako su migranti jutros blokirali prugu, hrvatski policajci koji ovdje s kolegama rade na profilaciji stali su s radom. 

"Sa grčke strane se stvorila gužva i sad ih moramo zaustaviti jer ne možemo tako raditi kad je gužva, nego se mora ići po redu", rekao nam je DubravkoFranić, član hrvatskog kontingenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Petorica hrvatskih policajaca koji su trenutno ovdje svjedočili su pokušaju probijanja ograde i bačenom suzavcu, ali svakodnevni posao već rade rutinski.

"Vrši se kratak postupak vjerodostojnosti dokumenata, vrlo kratak razgovor na okolnosti da li osoba spada u profil koji je dogovoren da može proći dalje po tranzicijskoj ruti. Nakon toga se osobe upućuju dalje u kamp gdje se vrši podrobnija kontrola", objasnio nam je Mijo Rapić, voditelj hrvatskog kontingenta na grčko-makedonskoj granici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako itko dođe na ideju da ogradu pokuša zaobići, ona oko prijelaza vodi u dužini od 25 kilometara. U kampu Idomeni s grčke strane granice broj ljudi prešao je 10.000 i nastavlja rasti. A nervoza i nestrpljenje raste.

Image
Foto: AP

(AP Images) 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ništa drugo ne radimo nego čekamo, i tako već danima. Neki moji prijatelji su ovdje već dva tjedna. Ne shvaćam da mi koji bježimo od rata ovdje udaramo u zid", kaže Abdul, izbjeglica iz Sirije. 

"U Siriji smo pod bombama umirali brzo, ovdje umiremo polako. Smrzavamo se noćima, nemamo hrane, a samo želimo doći do Europe, posla, normalnog života", rekao je drugi izbjeglica, Tahir

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zasad ništa ne pokazuje da bi se dnevna rutina hrvatskih policajaca na ovoj granici, kao niti sudbina velike većine izbjeglica koji se pokušavaju domoći Makedonije i nastaviti svoj put, mogla drastično promijeniti.

U Grčkoj 32.000 migranata, na granici s Makedonijom čeka 11.500 ljudi

Broj izbjeglica i migranata u Grčkoj dosegnuo je 32.000, od kojih je 6857 na otocima, a 25.000 u kontinentalnom dijelu zemlje, izjavio je u četvrtak pomoćnik ministra obrane DimitresVitsas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Na otocima u Egejskom moru trenutno se nalazi 6.857 migranata koji su stigli s turskih obala, a u kontinentalnom dijelu ih je skoro 25.000", rekao je Vitsas.

Image
Foto: AP

(AP Images) 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Situacija je vrlo ozbiljna na sjevernoj granici Grčke s Makedonijom, gdje na prijelaz granice i put prema sjevernoj Europi čeka više od 11.500 ljudi.

Grčki premijer Aleksis Cipras u petak bi trebao obznaniti detaljan plan svoje zemlje o upravljanju migrantskom krizom, nakon što se prethodno sastane s čelnicima svih političkih stranaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grčka je u 10 dana uspjela za migrante osigurati 10.000 mjesta u prihvatnim centrima, a svaki dan prehranjuje na tisuće ljudi.

Tusk pozvao migrante da prestanu dolaziti u Europu

Predsjednik Europskog vijeća DonaldTusk rekao je u četvrtak ilegalnim ekonomskim migrantima da ne riskiraju život ili novac kako bi došli u Europu "zbog ničega" kao i da jednostrane akcije država Europske unije u rješavanju migrantske krize moraju prestati, javile su agencije.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Konačni cilj je ukloniti ilegalni tranzit migranata preko mora iz Turske u Grčku, rekao je Tusk nakon susreta s turskim premijerom Ahmetom Davutogluom u Ankari i grčkim premijerom Alexisom Tsiprasom u Ateni, mada kako je rekao nisu dogovorene konkretne brojke s Turcima, navodi Reuters. 

"Suglasni smo da je priljev izbjeglica i dalje prevelik i da su nužne druge mjere", rekao je Tusk pred novinarima nakon sastanka s Davutogluom, piše France Presse.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Četiri dana prije susreta na vrhu EU-Turska koji će biti posvećen tom pitanju, europski dužnosnik je pohvalio napore koje su Turci dosad uložili kako bi zaustavili polaske sa svoje obale u susjednu Grčku, napose jačanjem pomorskih ophodnja i viznog režima i nije im htio davati nikakve preporuke.

"Na Turskoj je da odluči kako će najbolje smanjiti taj priljev", dodao je Tusk. Ipak je preporučio uspostavu "brzog i sveobuhvatnog mehanizma za vraćanje neregularnih migranata koji stižu iz Grčke (...) Tako bi se uspješno razbio sustav koji su uspostavili krijumčari", ocijenio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Turska je u srijedu obznanila da je spremna s 14 zemalja potpisati ugovor o ponovnom prihvaćanju ilegalnih migranata na svome tlu.

U studenom 2015. potpisala je s EU-om ugovor po kojemu se Ankara obvezuje da će usporiti priljev migranata koji odlaze s njezina teritorija, u zamjenu za pomoć od 3 milijarde eura i ubrzavanje postupka pridruživanja EU-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No taj ugovor zasad nije dao očekivane rezultate, što je potaknulo nezadovoljstvo Europljana koji zamjeraju Turskoj, koja je sama primila 2,7 milijuna sirijskih izbjeglica, što ne poštuje pravila.

"Ni Turska ni Europa nisu odgovorne za sirijsku krizu. No Turska i EU osjećaju njezine posljedice", požalio se u četvrtak Davutoglu. Premijer je opetovao da je njegova zemlja odlučna "učiniti sve potrebno" za borbu s ilegalnom migracijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo