REAKCIJE NA RENZIJEVU OSTAVKU /

'Euro je pao, ali ovo se ipak ne može usporediti s Brexitom'

Image

Propast referenduma u Italiji i najava premijera Mattea Renzija da će danas dati ostavku očekivano je uzburkala svjetske burze.

5.12.2016.
9:42
VOYO logo

REFERENDUM KOJI JE UZDRMAO EUROPSKU UNIJU: Nakon ostavke premijera Renzija, u Italiji su moguća tri scenarija

Zbog naziranja novih problema u eurozoni, dolar jača prema euru, ali i ostalim valutama, pa je jutros njegov tečaj prema jenu dosegnuo 113,65 jena, dok je u petak na zatvaranju tržišta iznosio 113,50 jena. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, skočio je jutros 0,7 posto, na 101,49 bodova, pa je ponovno krenuo prema 102 boda, najvišoj razini od 2003. godine, koju je dosegnuo prije desetak dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Produbljivanje političke nestabilnosti u Italiji

I azijski ulagači su oprezni jer je talijanski premijer doživio poraz na referendumu na kojemu građani nisu glasali za njegove ustavne promjene. Na azijskim su burzama u ponedjeljak cijene dionica pale, dok je tečaj eura prema dolaru zaronio na najnižu razinu u 20 mjeseci. U odnosu na japansku valutu, cijena eura skliznula je 1,2 posto, na 119,73 jena.

Realna su, naime, očekivanje da će Renzijeva ostavka dovesti do produbljivanja političke nestabilnosti u trećem po veličini gospodarstvu eurozone, opterećenom javnim dugom, što bi moglo dodatno uzdrmati bankarski sustav, koji je ionako pod pritiskom golemih loših kredita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nije teško zaključiti da slijede novi izbori i da bi oporba mogla preuzeti vlast u Italiji, a ona je u osnovi poručila da želi van iz Europske unije ili eura ili oboje", kaže Mark Wills, direktor u grupi State Street Global Advisors.

"Formiranje stabilne vlade moglo bi se u Italiji pokazati teškim pothvatom, a bankarski bi sektor mogao biti pod pritiskom neriješenih problema s velikim iznosom loših zajmova. Uz to, postoji mogućnost otvaranja prostora za secesionističku političku stranku", kaže Angus Gluskie, direktor u White Funds Management.

'Još jedan izvor neizvjesnosti'

No, Francois Villeroy de Galhau iz Europske središnje banke (ECB), također guverner Banke Francuske, rekao je u ponedjeljak kako se odluka talijanskih birača ne može usporediti s Brexitom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Jučerašnji referendum može se smatrati još jednim izvorom neizvjesnosti", rekao je Villeroy, a prenosi Reuters.

"Međutim, ne može se usporediti s britanskim referendumom: talijanski narod pozvan je na birališta da glasa o unutarnjem ustavnom pitanju, a ne o talijanskom dugotrajnom članstvu u Europskoj uniji", dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo