Laura Hyseni je bila tipična kosovska tinejdžerka, koja je izlazila u kafiće i barove s prijateljicama i nije zadavale brige svojim dobrostojećim roditeljima. "Nosila bi istu odjeću kao i njeni vršnjaci – nekad kratke suknje, traperice. Bila je veoma moderna", priča Faik Uksmajli, za čijeg sina Arbnora se udala. Oči mu zasuze dok se prisjeća sjedeći na drvenoj stolici na balkonu kuće u Nerodime e Epermeu, siromašnom selu u poljoprivrednoj ravnici koja okružuje treći najveći grad na Kosovu, Ferizaj.
Uksmajli kaže da su Arbnor i njegov mlađi brat Albert bili veoma društveni i bez predrasuda kao i Laura, ali da su se djeca promijenila prošle godine. Za njihov preokret optužuje seoskog imama i njegovu ženu. Tvrdi da su oni djeci isprali mozak pa su oni postali strogi muslimani. Arbnor je pustio bradu, počeo je nositi skraćene hlače i stalno je pričao o Siriji. Laura, u svojim ranim dvadesetim i sada već majka dvoje djece, prekrila se crnom burkom od glave do pete i zatvorila se u svoju sobu, a rijetko je razgovarala s bilo kim.
"Nisam mogao prepoznati svoju djecu"
"Nisam mogao prepoznati svoju djecu. Govorili su o pomaganju njihovoj braći u Siriji i kako su pravi muslimani posvećeni vjeri. Ali sam se najviše zabrinuo kada su kazali da kamp Bondsteel (NATO) treba raznijeti eksplozivom", priča dodajući kako su nakon nekog vremena otišli u Siriju.
Laura je dio malog, ali rastućeg broja mladih kosovskih žena, od koji su neke samo tinejdžerke, koje su se u Siriji i Iraku priključile radikalnoj oružanoj grupi Islamska država Irak i Levant (ISIL). Trend je to koji zabrinjava kosovske vlasti sekularne zemlje čija je starija generacija odrasla u Jugoslaviji. Od rata su vjerske dobrotvorne organizacije iz arapskih zemalja raširile svoj utjecaj u zemlji, nudeći tečajeve engleskoj jezika i rada na računalina – uz nastavu iz Kur'ana. Brojni mladići su otišli na školovanje u Saudijsku Arabiju, a žene s burkam ana cesti su svakodnevica.
Potraga u Siriji za unučićima završila vijstima o smrti sina
Iako će mnogi reći da ih je uzdrmala kriza, Faik Uksmajli, inače dobrostojeći čovjek, ističe da je za njegovu djecu kriv baš imam Nehat Hyseni i njegova supruga. No, Hyseni odbija njegove tvrdnje, a i vlastima je kazao da nema nikakve veze sa odlaskom trojke.
Uksmajli kaže da je, nakon što su ga njegova djeca kontaktirala da mu kažu da su se priključili ISIL-u, prodao svoju firmu kako bi financirao putovanje da ih pokuša nagovoriti da se vrate kući. Ušao je u teritorij ISIL-a, no nisu ga pustili do kampa u kojem mu je bila obitelj pa ih nije uspio pronaći.
Izvor iz snaga sigurnosti koji je odbio biti imenovan za Al Jazeeru je rekao kako Laura vodi ISIL-ov ženski kamp u Siriji i da je ona glavna osoba zadužena za regrutiranje etničkih Albanki putem interneta.
Kad se Uksmajli vratio s puta od nje je preko interneta saznao da je Arbnor ubijen u zračnom udaru u Iraku, u napadu u kojem je njegov drugi sin Albert teško ranjen. Ali on kaže da i dalje traži način da kući vrati barem Lauru i svoja dva unuka, koji sada imaju dvije i četiri godine.