Ministar trgovine BiH Rasim Ljajić kazao je za Dnevni avaz da Srbija već radi na pripremi određenih zaključaka koji će biti usvojeni na sastanku u Sarajevu.
"Hrvatske mjere su diskriminatorne, ne samo za države regije, nego i za Tursku i još neke zemlje", rekao je Mirko Šarović, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine
On smatra da će poskupljenje fitosanitarne inspekcije umanjiti konkurentnost bosansko-hercegovačkih izvoznika i omogućiti dominantan položaj hrvatskim proizvođačima.
Vlasti u BiH su pod pritiskom domaćih proizvođača koji traže hitnu reakciju i uvođenje recipročnih mera.
"Onako kako su oni uveli mjere prema nama i povećali takse, tako moramo i mi uvesti mjere prema Hrvatskoj. Ako su oni nama uveli i povećali takse, isto to moramo napraviti i mi u BiH za robu koja dolazi iz Hrvatske. Hrvatska bi u tom slučaju bila više oštećena nego što smo mi sada. Oni nekoliko puta više izvoze u BiH nego što BiH izvozi u Hrvatsku, odnosno zemlje Europske unije", rekao je predsjednik Udruženja voćara Republike Srpske Dragoja Dojčinović.
Premijerka Srbije Ana Brnabić smatra da Europska komisija mora reagirati jer je hrvatska odluka o povećanju pristojbi na uvozno voće i povrće, kako tvrdi, prekršaj Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, prenosi Blic.
Potpredsednik Vanjskottrgovinske komore BiH Nemanja Vasić kazao je da su BiH i druge zemlje regije spremne zajednički djelovati prema Europskoj komisiji i Hrvatskoj, ali da nije optimist u pogledu pravovremenog odgovora.
"Sve bi moglo biti kasno jer će sezona povrća potrajati još oko dva mjeseca, dakle onoliko koliko bi Europska komisija mogla razmatrtia našu primkedbu. Mi ćemo uputiti dopis i Hrvatskoj, ali ne verujem da će Hrvatska ekspresno postupiti po našem zahtjevu", smatra Vasić.
Sve o trgovinskom ratu Hrvatske i zemalja regije pročitajte OVDJE