Neočekivana vijest stigla je u srijedu navečer iz Slovenije gdje je tamošnji premijer Miro Cerar podnio ostavku. Svoju odluku objasnio je odlukom Vrhovnog suda Slovenije koji je poništio referendumsku odluku o gradnji željezničke pruge od Kopra do Divače. Riječ je o projektu koji je na referendumu prošao tijesnom većinom (53 posto), a snažno ga je zagovarala Cerarova vlada.
Time je 27 kilometara neizgrađene pruge postalo povodom za Cerarovu ostavku, iako mnogi njegovi politički oponenti u Sloveniji vjeruju da je riječ o taktičkoj odluci, budući da se redovni parlamentarni izbori u 'deželi' ionako trebaju održati u lipnju.
Govorilo se da će Cerar raspustiti vladu
Kada Cerar u četvrtak i službeno preda ostavku slovenskom predsjedniku Borutu Pahoru, ovaj će odlučiti hoće li raspisati izvanredne izbore ili će izbori biti redovni.
Kako piše slovenska novinska agencija STA, zakon propisuje da premijer o ostavci mora pismeno obavijestiti ministre i predsjednika Državnog zbora (slovenskog parlamenta, nap.a.) te da najkasnije u roku od sedam dana premijer mora pred parlamentom obrazložiti ostavku. O tome se ne glasuje već se samo utvrđuje da je prestao obnašati dužnost. Nakon toga predsjednik Slovenije ima rok od 30 dana da predloži Državnom zboru novgo kandidata za premijera, a ako takvog nema tada počinje teći 14-dnevni rok u kojem najmanje deset zastupnika mogu predložiti novog mandatara. No, s obzirom na skori rok parlamentarnih izbora, malo je vjerojatno da će se dogoditi takav scenarij.
Da je Cerarova ostavka 'taktička' uvjeren je Janez Janša, lider oporbene Slovenske demokratske stranke (SDS). Njega Cerarova ostavka nije iznenadila pa je izjavio da se već neko vrijeme govori o tome kako Cerar i njegova SMC (Stranka Mire Cerara odnosno Stranka modernog centra) kane "izazvati što više kaosa i skratiti mandat vlade" koju je Janša nazvao marionetskom.
"Koalicijski partneri gledaju samo svoje interese"
Predsjednik demokršćanske stranke Nova Slovenija, Matej Tonin, također smatra da je Cerar podnio ostavku kako bi "ublažio politički pritisak na SMC".
Već dugo se govori da je vladajuća koalicija, u kojoj su uz Cerarov SMC i Demokratska stranka umirovljenika Slovenije (DeSUS) ministra vanjskih poslova Karla Erjavca te Socijaldemorati (SD) Dejana Židana na rubu raspada. Cerar je u zadnje vrijeme bio vrlo oštar u izjavama na račun dvaju manjih koalicijskih partnera.
Potvrdio je to neizravno i Milan Breglez, član Cerarove stranke i predsjednik Državnog zbora komentirajući premijerovu ostavku.
"Slažem se s premijerom. Kada praktično svi - i koalicijski partneri i opozicija - gledaju samo svoje interese i na sve moguće i nemoguće načine pokušavaju zaustaviti napredak zemlje, tada je vrijeme da glasači sami odluče tko bi trebao vladati u njihovo ime i kakvu budućnost za Sloveniju žele", kazao je Brglez.