RATNI ZLOČIN: /

Srbija traži od Haškog suda da pričeka s presudom Šešelju do izbora

Image
Foto: AFP, ANDREJ ISAKOVIC

Srbija će od Haškog tribunala (ICTY) zatražiti da se izricanje presude vođi Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislavu Šešelju, zakazano za 31.

15.2.2016.
14:00
AFP, ANDREJ ISAKOVIC
VOYO logo

U izvješću koje Beograd do 15. ožujka treba dostaviti ICTY-u bit će navedeni "iscrpni argumenti protiv izručenja šefa radikala u jeku predizborne kampanje", pišu Večernje novosti pozivajući se na neimenovane izvore u državnom vrhu. Razlozi za takvu odluku su navodno to što bi uhićenje Vojislava Šešelja i izricanje presude protiv njega "moglo izazvati političku nestabilnost u zemlji" tijekom predizborne kampanje u kojoj je sudjelovanje najavila i Šešeljeva SRS.

Image
IZRICANJE PRESUDE: /

Haški sud traži da ga dovedu, a Šešelj odgovara "Možda će me nositi, ali ja dragovoljno ne idem"

Image
IZRICANJE PRESUDE: /

Haški sud traži da ga dovedu, a Šešelj odgovara "Možda će me nositi, ali ja dragovoljno ne idem"

Premijer Vučić kritizira Haški sud

Srbija će, dodaje list, ukazati i na činjenicu da se Šešelju odugovlačilo s procesom 13 godina, a da se sada on naglo ubrzava uoči najavljenih izvanrednih parlamentarnih izbora. Istodobno, kako se navodi, srbijanski državni vrh "u skladu s dosadašnjim iskustvom" ne očekuje da će Tribunal izići u susret Beogradu oko odlaganja presude.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbijanski premijer Aleksandar Vučićkritizirao je prošlog tjedna način na koji se Haški tribunal ponaša prema Srbiji ocijenivši problematičnim zahtjev ICTY-a da se Šešelja izruči u tijeku izborne kampanje.

Haški tribunal zatražio je od vlasti u Beogradu poduzimanje svih neophodnih mjera i osiguranje nazočnosti optuženog izricanju presude" 31. ožujka, te da do 15. ožujka izvijeste ICTY o svim mogućnim teškoćama u provođenju sudskog naloga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ISPRED VELEPOSLANSTVA: /

Šešelj zapalio hrvatsku zastavu u Beogradu

Zločini u Hrvatskoj, BiH i Vojvodini

Vojislav Šešelj u u međuvremenu više puta poručio da se neće dragovoljno predati.

Haški tribunal je Šešelju, koji se dragovoljno predao 24. ožujka 2003., sudio po optužnici za progon nesrba na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi, deportaciju i nehumana dijela i zločine protiv čovječnosti nad Hrvatima i Bošnjacima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH od 1991. do 1993. godine.

U pritvoru haškog suda Šešelj je bio do studenog 2014. kad je privremeno oslobođen zbog zdravstvenih razloga, uz obvezu Srbije ga na zahtjev Den Haaga sprovede na izricanje presude.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo