Ruski zapovjednik koji je radio kao špijun ubijen je tijekom "strogo povjerljive" operacije u Ukrajini. Vladimir Putin je do sada izgubio ukupno 12 zapovjednika u invaziji na Ukrajinu.
GRU-ov vojni obavještajni špijun, kapetan Aleksej Gluščak (31), iz Tjumena u Sibiru, poginuo je u krvoproliću u Mariupolju, ali detalji njegove smrti nisu objavljeni, javlja The Sun. "Zbog stroge tajnosti vojne operacije, okolnosti smrti heroja iz Tjumena nisu otkrivene", stoji u priopćenju.
GRU stoji iza trovanja novičokom svog bivšeg špijuna Sergeja Skripala, koji je prebjegao u Britaniju, u Salisburyju. Pojavile su se slike s pogreba Gluščaka u Rusiji, gdje je pokopan uz pune vojne počasti i počasnu stražu.
Otkriveno je da je na dan kada je vojni obavještajac umro razgovarao sa suprugom i majkom u Rusiji. Nazvao ih je da im čestita Međunarodni dan žena, a isti dan navečer su saznali da je ubijen.
Njegova smrt poklapa se s prvim izrazima bijesa i užasa zbog broja ljesova koji se sada vraćaju u Rusiju. Oni koji su službeno priznati kao pali u Ukrajini zapravo su mali dio ukupnog broja koji prema najboljim procjenama sada iznosi više tisuća.
Gluščak će biti posthumno odlikovan. Moskva nije dala ažurirane podatke o broju poginulih u ratu, a navela je samo šačicu poginulih, među kojima je i nekoliko generala.
Samo vojnici ubijeni potkraj veljače
Mnogi sprovodi koji su trenutno vidljivi u medijima odnose se na vojnike ubijene potkraj veljače. Rusiji su potrebna dva tjedna ili više da njihova tijela vrati rodbini, od kojih mnogi žive na ruskom Dalekom istoku, tisućama milja od krvave ratne zone.
Održan je i sprovod desetnika Danila Novolodskog (24), starijeg topnika u zračnoj jurišnoj topničkoj bateriji. Odlikovan je Ordenom za hrabrost prema dekretu koji je potpisao Vladimir Putin.
Bio je iz Ulan-Udea, glavnog grada Republike Burjatske u Sibiru, pretežno budističkoj regiji, koja je pretrpjela neproporcionalno velik broj smrtnih slučajeva među ruskim vojnicima ubijenim u Ukrajini.
Uoči invazije, deseci tisuća vojnika poslani su na zapad Transsibirskom željeznicom kako bi se borili u nadolazećem ratu. Još jedan sprovod iz iste regije održan je za Vladimira Plekhanova (24), kojeg je odgajala udomiteljska obitelj.
Sagindik Kudaibergenov (22) iz Tjumena, i agent GRU-a, pokopan je uz vojne počasti, kažu izvješća. Poginuo je u minobacačkoj vatri dok je razmještao komunikacijsku opremu preko rijeke. Ubijen je 26. veljače, ali mu je sprovod bio tek 11. ožujka.
12 ubijenih vojnih zapovjednika
Ukupno 12 Putinovih vojnih zapovjednika sada je ubijeno u bitkama otkako je ruski čelnik započeo invaziju na Ukrajinu. Pukovnik Andrej Zaharov ubijen je u ukrajinskoj zasjedi u blizini Kijeva, a nakon njega general bojnik Andrej Kolesnikov iz 29. kombinirane armije.
Drugi general, Vitalij Gerasimov, poginuo je u borbama izvan Harkiva. Potpukovnik Dmitrij Safronov, koji je vodio brigadu marinaca, poginuo je zajedno s potpukovnikom Denisom Glebovim i pukovnikom Konstantinom Žiževskim, koji su predvodili zračne jurišne trupe.
Safronov i Glebov ubijeni su kada su ukrajinske snage ponovno zauzele grad Čuhuiv, dok je Žiževski ubijen na jugu Ukrajine. Generala bojnika Andreja Sukhovetskia ubio je ukrajinski snajperist tijekom borbi za aerodrom Hostomel oko 30 milja izvan Kijeva.
General Magomed Tushaev umro je kada je njegova kolona čečenskih specijalnih snaga, uključujući 56 tenkova, uništena u blizini Hostomela, sjeveroistočno od grada. Među mrtvim Rusima je i vojskovođa Vladimir Zhonga koji je vodio bataljun Spartu, neonacističku vojnu jedinicu koja ima podršku Kremlja. Još su dvojica neimenovanih ruskih viših zapovjednika također ubijena u borbama.
Situaciju s ratom u Ukrajini iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.