- 283. je dan rata u Ukrajini
- ISW: Putin nije zainteresiran za pregovore
- Satelitske slike Mariupolja otkrivaju nove grobove
- 'Rusi ulažu velike napore oko Bahmuta'
- Rusija odbacuje povlačenje iz Ukrajine kao uvjet za pregovore
- Estonija nabavlja HIMARS-e
- Zelenskij odlikovao Vjekoslava Prebega
Tijek događaja:
'Ovo je ostalo od Bahmuta'
23.35 - Prva zamjenica ministra vanjskih poslova Ukrajine Emine Džepar objavila je snimke Bahmuta, grada na istoku Ukrajine kojeg ruske snage već tjednima pokušaju osvojiti.
"Bahmut, jedna od najusijanijih točki bojišnice u istočnoj Ukrajini. Zapravo, ovo je ostalo od Bahmuta. Ruski barbari koriste istu taktiku koju su koristile u Mariupolju – ako ne mogu zauzeti grad, artiljerijom ga pretvore u prah", napisala je u tvitu, u kojem je objavila snimku razrušenog grada.
Ranije je Ministarstvo obrane Velike Britanije reklo da Rusija vjerojatno planira opkoliti grad, koji se nalazi u regiji Donjecka, taktičkim napredovanjem prema sjeveru i jugu.
Zauzimanje grada imalo bi ograničenu operativnu vrijednost, ali potencijalno može omogućiti Rusiji da ugrozi Kramatorsk i Slovjansk, dodalo je ministarstvo.
Zelenskij odlikovao Prebega
22.43 - Hrvatski državljanin Vjekoslav Prebeg, kojeg su u travnju u Ukrajini zarobili Rusi, a oslobođen je u razmjeni zatvorenika odlikovan je dekretom predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog.
Kako stoji na službenim stranicama vlade u Kijevu Prebeg je zajedno sa još šest stranih državljana odlikovan Ordenom "Za hrabrost" trećeg stupnja, odnosno "za iskazanu osobnu hrabrost i nesebično djelovanje u obrani državnog suvereniteta Ukrajine."
Prebeg se borio za Ukrajinu i zarobljen je kod Mariupolja. Oslobođen je uz još devet zatvorenika iz Velike Britanije, SAD-a, Švedske i Maroka.
Zelenskij nezadovoljan ograničenjem cijene ruske nafte: 'To je neozbiljno'
20.35 - Ograničenje cijene ruske nafte na 60 dolara koje je dogovorila skupina G7 i Australija nije ozbiljno i teško će odvratiti Rusiju od rata u Ukrajini, rekao je u subotu ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij.
Nakon što su G7 i Australija postigli dogovor u petak, očekuje se da će to preko vikenda učiniti Europska unija. Ta mjera ima namjeru smanjiti ruski dohodak od prodaje nafte, istovremeno sprečavajući rast globalnih cijena.
"Tepko da bi ovakvo ograničenje mogli nazvati ozbiljnom odlukom. To je prilično ugodno za proračun terorističke države", rekao je Zelenskij u video obraćanju.
"Samo je pitanje vremena prije nego što se budu morali upotrijebiti snažniji alati. Šteta je da će se izgubiti to vrijeme", dodao je.
Andrij Jermak, čelnik Zelenskijeve administracije, rekao je ranije da bi se ograničenje trebalo postaviti na 30 dolara "da se brže uništi ekonomija neprijatelja".
Zelenskij se žalio da je svijet pokazao slabost postavljanjem ograničenja na 60 dolara, što će, kako je rekao, povećati ruski proračun za 100 milijardi dolara godišnje.
"Ovaj novac će ići prema destabilizaciji točno onih zemalja koje trenutno nastoje izbjeći ozbiljne odluke", rekao je.
Ruski predsjednik Vladimir Putin i viši dužnosnici Kremlja su više puta upozorili da naftom neće opskrbljivati one zemlje koje budu uvele ograničenje cijene.
Rusko veleposlanstvo u Sjedinjenim Američkim Državama je na komunikacijskoj platformi Telegram kritiziralo "preoblikovanje" načela slobodnog tržišta i ponovilo da će unatoč mjerama potražnja za njenom naftom i dalje ostati velika
Estonija kupuje američke raketne bacače HIMARS
18.20 - Članica NATO-a, Estonija potpisala je najveći ugovor o naoružanju u svojoj povijesti, a radi se o kupnji šest naprednih sustava za lansiranje raketa od Sjedinjenih Država.
Ova baltička država koja graniči s Rusijom, u petak je finalizirala posao vrijedan više od 200 milijuna dolara, objavio je u subotu Estonski centar za ulaganja u obranu.
Isporuka prvoga topničko-raketnog sustava visoke pokretljivosti (HIMARS) predviđena je za 2024, a ugovor uključuje i rakete dometa do 300 kilometara.
Ruska invazija na Ukrajinu u Estoniji se smatra prijetnjom nacionalnoj sigurnosti, što je vladu nagnalo da poveća vojnu potrošnju u iduće četiri godine na 2,5 posto svoga bruto domaćeg proizvoda (BDP) kako bi unaprijedila oružane snage.
I ostale dvije baltičke države Latvija i Litva namjeravaju kupiti raketne sustave HIMARS.
Sjedinjene Države tim su sustavima ranije opskrbile Ukrajinu.
Macron spominje davanja jamstva Rusiji
17.10 - Zapad treba razmotriti kako odgovoriti na potrebu Rusije za sigurnosnim jamstvima ako predsjednik Vladimir Putin pristane na pregovore o okončanju rata u Ukrajini, rekao je francuski predsjednik Emmanuel Macron u izjavi emitiranoj u subotu. U razgovoru za francusku TV postaju TF1, snimljenu tijekom njegovog državnog posjeta Sjedinjenim Državama ovog tjedna, Macron je rekao da Europa mora pripremiti svoju buduću sigurnosnu arhitekturu.
"To znači da je jedna od bitnih točaka kojoj se moramo posvetiti - kao što je predsjednik Putin uvijek govorio - strah da će mu NATO doći pred vrata i raspoređivanje oružja koje bi moglo ugroziti Rusiju", rekao je Macron. "Ta će tema biti dio mirovnih rasprava, stoga trebamo pripremiti što smo spremni učiniti, kako zaštititi naše saveznike i države članice te kako Rusiji pružiti jamstva onog dana kada se vrati za pregovarački stol", kazao je francuski predsjednik.
Rusija i Sjedinjene Države ovog su tjedna rekle da su načelno otvorene za razgovore, iako je američki predsjednik Joe Biden rekao da će razgovarati s Putinom samo ako šef Kremlja pokaže da je doista zainteresiran za okončanje rata. Ukrajina kaže da su pregovori mogući samo ako Rusija prestane napadati i povuče svoje trupe.
Mnogi u Ukrajini i na zapadu snažno se protive bilo kakvim pregovorima s Putinom kojima bi ga se nagradilo ustupcima nakon gotovo 10 mjeseci rata, pogotovo jer je Ukrajina u posljednja tri mjeseca potjerala ruske snage s velikog područja. No Macronove primjedbe daju naslutiti da on razumije potrebu Moskve za sigurnosnim jamstvima, što je bio zahtjev u središtu intenzivne, ali neuspješne diplomacije uoči rata, piše Reuters.
Putin je 8. veljače, samo nekoliko tjedana prije ruske invazije, na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji s Macronom u Moskvi rekao da će Rusija i dalje pokušavati dobiti odgovore od zapada na svoja tri glavna sigurnosna zahtjeva: zaustavljanje proširenja NATO-a, raspoređivanja projektila u blizini njezinih granica i smanjenje NATO-ove vojne infrastrukture u Europi na razinu iz 1997. godine. SAD je tada objavio da su ruski zahtjevi nerealni.
U Britaniji uhićen ruski poduzetnik
15.44 - Policajci koji istražuju potencijalne kriminalne aktivnosti oligarha uhitili su bogatoga ruskog poduzetnika u njegovoj kući u Londonu, vrijednoj više milijuna funta. Neimenovanog 58-godišnjeg muškarca u četvrtak je privela Nacionalna kriminalistička agencija Velike Britanije (NCA), zbog sumnje da je počinio kaznena djela, među kojima su pranje novca, zavjera s ciljem prevare ministarstva unutarnjih poslova i urota za počinjenje krivokletstva.
Istodobno je priveden i 35-godišnji muškarac, koji radi u njegovoj rezidenciji. On je uhićen zbog sumnje na pranje novca i ometanje službenika u radu, nakon što je viđen kako odlazi iz kuće s torbom i u njoj tisućama funta u gotovini.
Treći muškarac (39), bivši partner biznismenove aktualne partnerice, uhićen je u njegovu domu u londonskom Pimlicu zbog sumnji u počinjenje kaznenih djela, uključujući pranje novca i zavjeru s ciljem počinjenja prijevare.
NCA je objavio da je u operaciji provedenoj na poslovnom posjedu u Londonu, vrijednom više milijuna funta bilo uključeno više od 50 službenika iz agencijskog odjela za borbu protiv kleptokracije. Na posjedu je nakon pretrage zaplijenjen niz digitalnih uređaja i veća količina gotovine.
Na ruskoj državnoj televiziji raspravljaju o tome je li Zelenskyy 'Antihrist' ili 'mali demon'
15.05 - Pojavile su se snimke kako ruski stručnjaci raspravljaju na državnoj televiziji o tome je li ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij Antikrist ili "samo mali demon".
Snimka koju je podijelila Julia Davis, kolumnistica za The Daily Beast, prikazuje paneliste koji govore o krizi u Ukrajini i iznose svoja razmišljanja o čelniku te zemlje. Jedan stručnjak kaže: "Vjerujem da bi pravoslavna crkva trebala proglasiti da je dolazak Zelenskog službeni dolazak Antikrista. On je službeni Antikrist. Sa stajališta pravoslavlja, ovaj čovjek je klasični Antikrist", rekao je.
"Trebali bismo zaboraviti prezime Zelenskij. Zelenskij bismo jednostavno trebali zvati Antikristom. On je sklopio dogovor s vragom i ispunjava svoje obveze prema ovom ugovoru. U tome ne može biti diplomacije. Trebamo shvatiti da se događa uništavanje pravoslavlja i njegovo iskorijenjivanje", rekao je.
Međutim, drugi stručnjak navodi da je ukrajinski lider "samo mali demon". "Laskate Zelenskom nazivajući ga Antikristom. On je samo mali demon, ali ništa više od toga", dodao je.
Rusija odbacuje povlačenje iz Ukrajine kao uvjet za pregovore
13.50 - Rusija je rekla da zapadni zahtjevi da se potpuno povuće iz Ukrajine kao dio bilo kakvih budućih pregovora o okončanju rata zapravo isključuju bilo takve pregovore.
Jučer je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov ponovio da predsjednik Putin ostaje otvoren za razgovore, ali da je zahtjev Zapada da Moskva prvo povuče svoje trupe iz Ukrajine neprihvatljiv.
U četvrtak je američki predsjednik Joe Biden također nagovijestio da bi bio voljan razgovarati s Putinom ako pokaže da ozbiljno želi prekinuti invaziju i povući se iz Ukrajine.
Ukrajina: Rusija je izgubila 90.600 vojnika
12.36 - Ukrajina je objavila najnovije podatke o broju gubitaka koje je Rusija pretrpjela od početka rata. Tvrdi se da je ubijeno 90.600 ruskih vojnika i da je uništeno 5.886 oklopnih vozila.
Ostala vojna oprema koja je izbrisana uključuje 263 helikoptera, 2917 tenkova i 280 zrakoplova.
Snimke Mariupolja od prije godinu dana
11.44 - Scene, koje su snimljene dva mjeseca prije ruske invazij, prikazuju jarko osvijetljene zgrade, božićna drvca i uličnu rasvjetu diljem grada. Mariupolj je bio ključna meta Vladimira Putina od početka rata, a grad je razoren nakon što se našao pod nizom napada.
Prije rata, Mariupolj je imao oko 400.000 stanovnika, ali to je dramatično palo na manje od četvrtine prvobitnog stanovništva. Od svibnja je pod ruskom okupacijom.
Rusija odgovorila na ograničenje cijena
11.22 - Rusija je u subotu rekla da će nastaviti pronalaziti kupce za svoju naftu unatoč "opasnom" pokušaju zapadnih vlada da uvedu ograničenje cijena na njezin izvoz nafte, dok Ukrajina smatra da je plafon cijene trebao biti dvostruko niži od dogovorenog.
Koalicija zapadnih zemalja predvođena skupinom zemalja G7 složila se u petak uvesti ograničenje cijene ruske nafte uvezene morskim putem na 60 dolara po barelu, što je pokušaj da se ograniče prihodi Moskve i smanji njena sposobnost financiranja invazije na Ukrajinu.
Ruski predsjednik Vladimir Putin i viši dužnosnici Kremlja su više puta poručili da naftom neće opskrbljivati one zemlje koje budu uvele ograničenje cijene. Rusko veleposlanstvo u Sjedinjenim Američkim Državama je na komunikacijskoj platformi Telegram kritiziralo "preoblikovanje" načela slobodnog tržišta i ponovilo da će unatoč mjerama, potražnja za njenom naftom i dalje ostati velika.
"Postupci poput ovog će neizbježno dovesti do povećane nesigurnosti i nametanja većih cijena za potrošače sirovina. Neovisno o trenutnim poigravanjima s opasnim i nelegitimnim instrumentom, uvjereni smo da će potražnja za ruskom naftom ostati velika", napisalo je rusko veleposlanstvo.
Spriječena krađa Banksyja
10.45 - Policija u Ukrajini spriječila je skupinu ljudi da ukradu mural poznatog crtača grafita Banksyja s pročelja zgrade oštećene u ratu, piše u subotu BBC. Skupina je odrezala dio ploče i žbuke s pročelja na kojem se nalazio prikaz žene s plinskom maskom, rekli su dužnosnici.
Policija je kazala da je nekoliko ljudi uhićeno na mjestu događaja u Gostomelu blizu Kijeva te da im je mural oduzet. Riječ je o jednom od nekoliko umjetničkih djela izrađenih u Ukrajini prošlog mjeseca.
Grafit nije oštećen, a štiti ga policija, poručio je guverner Kijevske oblasti Oleksij Kuleba na komunikacijskoj platformi Telegram. "Ove slike su, na koncu konca, simboli naše borbe protiv neprijatelja. To su priče o podršci i solidarnosti čitavog civiliziranog svijeta s Ukrajinom. Učinit ćemo sve kako bismo očuvali ta djela ulične umjetnosti kao simbol naše pobjede", kazao je Kuleba.
Policija je objavila fotografije žutog zida u Gostomelu, na kojima se vidi novo oštećenje.
Britanija: 'Rusi ulažu velike napore oko Bahmuta'
09.32 - Britansko ministarstvo obrane objavilo je nove obavještajne podatke o ratu. Kako navode, ruske snage ulažu velike napore na bojišnici oko grada Bahmuta u oblasti Donjeck.
“Ruski plan je vjerojatno opkoljavanje grada taktičkim napredovanjem prema sjeveru i jugu”, pišu Britanci.
Britanski obavještajci ističu da je ova kampanja nesrazmjerno skupa u odnosu na moguće dobitke. “Postoji realna mogućnost da je zauzimanje Bahmuta postalo prvenstveno simbolički, politički cilj Rusije”, dodaju.
Satelitske snimke Mariupolja
08.18 - Nove satelitske slike Mariupolja koji je pod ruskom okupacijom od svibnja, otkrivaju veliko povećanje broja grobova na glavnom groblju. Prije okupacije Mariupolj je bio pod višemjesečnim borbardiranjem ruskih snaga, puno ljudi je poginulo, a posljednju liniju obrane držali su ukrajinski borci u čeličani Azovstal.
Satelitske slike Maxar Technologiesa od 30. studenog u usporedbi s onima 29. ožujka otkrivaju veliki porast broja grobova na glavnom groblju u Mariupolju, piše Sky News.
Na snimka se može razaznati i da se deseci visokih stambenih zgrada uništenih ili teško oštećenih tijekom opsade Mariupolja sada ruše, no Rusi čini se i grade. U blizini nekoliko trgovačkih centara viđene su velike zalihe građevinskog materijala. Ipak, tisuće domova, stanova, zgrada i infrastruktura i dalje su u zapuštenom stanju. Vidi se i da su u tijeku građevinski radovi u novom ruskom vojnom kompleksu u sjevernom središtu grada.
Želi li Putin pregovore?
07.22 - Institut za proučavanje rata (ISW) objavio je novu analizu rata u Ukrajini navodeći da Rusija pokušava iskoristiti želju Zapada za pregovorima kako bi stvorila dinamiku u kojoj se zapadni dužnosnici osjećaju prisiljenima na preventivne ustupke ne bi li privukli Rusiju za pregovarački stol.
Ruski predsjednik Vladimir Putin održao je jednosatni telefonski razgovor s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom 2. prosinca u kojem je Putin lažno izjavio da zapadna financijska i vojna pomoć Ukrajini stvara situaciju u kojoj ukrajinska vlada izravno odbija razgovore između Moskve i Kijeva. Putin je također pozvao Scholza da preispita pristup Njemačke glede razvoja događaja u Ukrajini. Scholz je izjavio da svako diplomatsko rješenje sukoba u Ukrajini mora uključivati povlačenje ruskih snaga s ukrajinskog teritorija.
Američki predsjednik Joe Biden je dan ranije izjavio da je spreman razgovarati s Putinom ako ruski predsjednik traži način za okončanje rata, iako je Biden priznao da nema neposrednih planova za to.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov poručio je da američka nevoljkost da prizna rusku nezakonitu aneksiju ukrajinskih teritorija značajno komplicira potragu za zajedničkim jezikom u mogućim pregovorima. Također je najavio da će se “specijalna vojna operacija” nastaviti.
ISW je ranije ocijenio da retorika Vladimira Putina ukazuje na to da on nije zainteresiran za ozbiljne pregovore s Ukrajinom i da zadržava maksimalističke ciljeve za rat.
EU obučava preko 1.000 ukrajinskh vojnika
03.27 - Visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku Josep Borrell rekao je u petak u Poljskoj da je do sada 1100 vojnika sudjelovalo u misiji EU-a za obuku ukrajinske vojske. Borrell je iznio taj broj za vrijeme posjeta kampu za obuku u Brzegu u Poljskoj.
Rekao je da je misija pokazala volju Europe da podrži Ukrajinu dok se brani od Rusije. Ministri vanjskih poslova EU-a potpisali su dogovor o Misiji EU-a za vojnu pomoć za potporu Ukrajini (EUMAM) 14. studenog a službeni početak bio je dan kasnije.
Nekoliko država EU-a već je obučavalo ukrajinske vojnike na temelju nacionalnih sporazuma. Ukupno će se u 20 zemalja članica obučavati do 15.000 vojnika, piše dpa.