BEŠĆUTNOST OKUPATORSKIH SNAGA /

Snajper mu smrskao nogu, a dok je bespomoćno ležao pojavili su se ruski vojnici: 'Došli smo vas zaštititi...'

Image
Foto: Profimedia

Eduard Lysovysk proveo je dva dana u podrumu s ranjenom nogom nakon što ga je pogodio snajper u predgrađu Kijeva

21.3.2022.
14:30
Profimedia
VOYO logo

Dva besana dana proveo je Eduard Lysovysk nakon što je odveden u podrumsko sklonište, dok mu je bedrena kost probijena metkom ruskog snajperista.

Jako granatiranje prikovalo je njega i desetke susjeda u sklonište, gdje bi proveo tjedan dana u agoniji, čekajući priliku da pobjegne iz susjedstva koje je nekoć nazivao domom. No uskoro su mu u posjetu došli vojnici iz vojske koji su ga upucali, prenosi Guardian.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruski vojnici stajali su iznad čovjeka kojeg su povrijedili, s njegovom nogom vezanom zavojima otkinutim s posteljine i s improviziranom udlagom.

"Došli smo vas zaštititi", rekli su Lysovysku. Njegova žena Iryna upitala ih je: "Zaštitite nas od čega? Vlastitih domova?”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ranjen bez pomoći

Lysovysk je upucan dok je evakuirao nju i stariju susjedu iz njihove stambene zgrade prekoputa balkona, nakon što je nadzorna kamera pokazala ruske vojnike u hodniku. Jedan metak mu se zabio u nogu dok je stajao kraj vrata skloništa za bombe, nakon druge evakuacije. Prema skupini nije ispaljeno više hitaca, a nitko drugi nije ozlijeđen.

Nakon što je Lysovysk proveo dan u agoniji, bez tableta protiv bolova i antibiotika, njegova supruga je otišla tražiti pomoć od ruskih vojnika. “Rekli smo da smo ozlijeđeni i da nam trebaju stvari kao što su deke i popluni”, rekla je za Observer.

Pustili su je nakratko da se vrati u stan para, koji bio je pun ruskih časnika, a zatim su poslali liječnika, koji je Lisovysku promijenio zavoje, dao mu jednu dozu antibiotika i otišao. Nije bilo ponude za daljnji medicinski tretman ili evakuaciju, a petog dana nakon pucnjave Lysovysk je imao groznicu.

Image
JEDAN GRAD JE VEĆ ZBRISAN /

Rusi pokreću 'smrtonosni obrazac ponašanja'? Cilj ove brutalne taktike je samo jedan: Pokoriti i prisiliti na predaju...

Image
JEDAN GRAD JE VEĆ ZBRISAN /

Rusi pokreću 'smrtonosni obrazac ponašanja'? Cilj ove brutalne taktike je samo jedan: Pokoriti i prisiliti na predaju...

'Nisam imala izbora'

Iryna je ponovno izašla tražiti još jednu turu lijeka. "Osjećao se grozno, jer su bili na našem teritoriju i imali su osjećaj da nam pomažu, ali nisam imala drugog izbora nego pitati", rekla je. Tijekom te duge muke, bol njegove slomljene noge ublažila je samo hrabrost i velikodušnost susjeda koji su riskirali granatiranje i pucnjavu kako bi pročešljali svoje stanove tražeći lijekove protiv bolova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lysovysk i njihovi susjedi živjeli su u Hostomelu, kijevskom studentskom gradu pored istoimene teretne zračne baze, koju je Rusija pokušala zauzeti od prve noći rata i oko koje se borila danima. Čečenske trupe poznate po svojoj nemilosrdnosti bile su dio misije, pokrenute tako brzo da su stanovnici jedva imali vremena razmisliti o bijegu prije nego što je puni bijes bitke zahvatio njihov grad.

Dokazi o zločinima

Tjedan dana prije ozljede, Lysovysk je svjedočio i snimio na fotografijama i video zapisima zločine koji su se odvijali oko njega. Njegove slike i svjedočanstvo čine moćan i neobično opsežan dnevnik tih krvavih dana na području koje je sada pod ruskom kontrolom. Oni također pružaju važne vizualne dokaze o zločinima o kojima se naširoko izvještava, ali su rjeđe sačuvani na videu ili fotografijama, zbog straha i ruskog oduzimanja telefona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dana 25. veljače, dan nakon početka invazije, primijetio je automobil ispred svog stambenog bloka s razbijenim prozorima. Otišao je to provjeriti i shvatio da su to meci koji su našli ljudsku metu unutra.

Mladi, 18-godišnji dječak svalio se na suvozačevo mjesto. Drugi susjed, koji je prvi stigao na mjesto događaja, rekao je da je njegova baka pokušavala oboje odvesti na sigurno. Bio je pogođen u oko. Vozila je ići gotovo tri kilometra nakon što je ustrijeljena, pokušavajući doći do sela izvan grada.

Hitna ju je odvezla u bolnicu, ali za mladića je bilo prekasno. Čak i tako rano u ratu, liječnici nisu imali mjesta u svojim vozilima za mrtve, pa je tijelo ostavljeno za pokop.

Pucaju i na vozila s bijelim zastavama

U nasilnim danima koji su uslijedili, Lysovysk, bivši građevinski radnik, nastavio je dokumentirati kako se rat odvija oko njega.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izbjeglice koje su bježale iz okupiranih područja više puta su opisivale ruske vojnike kako pucaju na njihove automobile, čak i kada su označeni bijelim zastavama ili nose znakove na kojima piše “djeca”. Jedan video koji je snimio s autoceste izvan grada bilježi očite dokaze masakra. Sedam civilnih automobila, izrešetanih rupama od metaka, napušteno je pored ceste. U jednoj tamnocrvenoj Ladi ključevi još uvijek leže na krvavim sjedalima, iako su svi mrtvi ili ozlijeđeni putnici odvedeni.

Kako se bitka pogoršavala, zalihe hrane počele su nestajati. Eduard je snimio radnike iz ureda gradonačelnika Jurija Prylypka kako zarobljenim stanovnicima daju staklenke s povrćem, krumpirom i drugom hranom i pitao zašto umjesto toga ne dijele oružje kako bi se stanovnici mogli boriti. “Rekli su mi da su Rusi zauzeli bazu nacionalne garde unutar Hostomela gdje je bilo pohranjeno sve oružje, te da nije bilo oružja za dati.” Pet dana kasnije, Prylypko je ubijen od strane okupatora dok je dijelio kruh civilima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stradao pri pomaganju

Ruski tenkovi su 3. ožujka ušli u grad, a vojnici su počeli postavljati bazu na gradilištu u blizini doma Lysovyskih. Te noći uselili su se u stambeni blok.

Snimke s nadzornih kamera prikazuju muškarce u vojnoj kamuflaži kako leže po hodniku, a par je vidio kako je grupa stavila nešto ispred svojih vrata, za što su se bojali da je spojna žica.

Njihova kuća bila je u prizemlju, pa su se sljedećeg jutra odlučili popeti preko svojih balkona kako bi pobjegli u sklonište za bombe preko puta. Kad se vratilo svjetlo, Lysovysk je prvo pomogao svojoj 59-godišnjoj ženi u sklonište za bombe, a vratio se po stariju susjedu na istom katu.

Pošto su oba spašavanja završila, odvojio je trenutak izvan skloništa da telefonira, a dok je stajao mirno, snajperist je povukao okidač. “Pogodilo me, a noga mi se samo srušila u stranu. Izgledalo je kao da imam dva koljena”, rekao je Lysovysk, govoreći iz svog bolničkog kreveta u Bila Tservki, gradu južno od Kijeva koji je pošteđen intenzivnih borbi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odveden je tamo na liječenje jer su mu ozljede tako složene i liječnici kažu da će mu trebati više operacija kako bi ponovno mogao koristiti nogu.

'Nismo mi pucali'

"Vikao je i pao", rekla je Irina Lysovysk, koja je stajala pored njega. Tek smo ga uspjeli odvući u sklonište. Gomila unutra pomogla je potrgati plahte kako bi napravili podvezu i previli ranu. Kasnije ju je zavezao improviziranom udlagom, kako bi noga bila ravna, a par je slao poruke prijateljima, tražeći hitnu pomoć jer nisu mogli doći do hitne pomoći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potom su isključili mobitele i sakrili ih iza staklenki kiselog povrća, nakon što su ih ljudi u podrumu upozorili da su Rusi ljudima oduzimali telefone.

"Nekim ljudima su uzeli telefone, au drugim slučajevima samo su iščupali SIM kartice", rekla je Iryna Lysovysk.

Kad su došli ruski vojnici, Lysovysk je ležao na podu, očito nepomičan i u strašnim bolovima, ali su muškarci držali prste na okidačima. “Kao da su me se bojali”, rekao je.

“Oni su rekli: ‘Nismo vas mi pucali, to je bio ukrajinski snajperist’, ali ja sam rekao: Recite mi gdje su oni?", opisao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U više od tjedan dana borbi Lysovsky su samo jednom vidjeli mali odred od šest vojnika u ukrajinskim uniformama. “Vidio sam ruskog snajperista oči u oči, 20 metara od nas, bio je u susjednom stambenom bloku iznad, građevinskom bloku.”

Blokirali im pomoć

Dana 9. ožujka, dva dana nakon što je gradonačelnik ubijen, stanovnicima Hostomela je konačno rečeno da se mogu evakuirati kroz humanitarni hodnik; većina je otišla pješice do sabirnog mjesta. Ali Lysovysk nije mogao hodati i trebao je ležati ravno, a u žurbi da pobjegne od zastrašujućih podrumskih skloništa i neprestanog udaranja granata i raketa, nitko s automobilom nije mogao napraviti mjesta za njega.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sljedećeg dana kartonom su zakrpali prozore na susjednom bombardiranom minibusu i položili ga na pod - početak njegovog dugog puta do oporavka. Ali kad su stigli na sigurno, ruski vojnici nisu samo uskratili Lysovysku medicinsku pomoć vlastitih liječnika, već su blokirali i ukrajinsku pomoć.

Rodbina je pozvala hitnu pomoć na dan kada je upucan, a oni su bili udaljeno 300 metara od njegovog skloništa kada su ga Rusi vratili. "Da smo samo znali sami bismo ga odnijeli tamo”, rekla je Iryna.

Sve o ratu u Ukrajini iz minute u minutu pratite OVDJE.

savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo