RAT KOJI NITKO NE ŽELI: /

Amerikanci teško optužuju Iran i nude snimku kao dokaz. Eskalacija bi značila samo jedno, katastrofu...

Image

Jedna strana priče koja budi sumnju u tvrdnje Amerikanaca jest da Iran ne bi namjerno provocirao SAD jer bi tada izgubio

15.6.2019.
17:47
VOYO logo

Američka vojska pokazala je javnosti crno - bijelu snimku tvrdeći da je na njoj Iranska revolucionarna garda na brzom čamcu kod naftnog tankera u Hormuškom tjesnacu. Kako Amerikanci tvrde, tu iranske elitne jedinice uklanjaju magnetnu minu s trupa tankera koja nije eksplodirala.

Po američkom službenom tumačenju, Iranci ovdje uklanjaju dokaze, a to znači da Teheran stoji iza napada na dva tankera, piše Deutsche Welle te postavljaja pitanje treba li sve navedeno smatrati dokazom za to što Washington tvrdi? I je li za vjerovati videu koji su Amerikanci pokazali javnosti?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NORVEŠKI TANKER POGOĐEN TORPEDOM U OMANSKOM ZALJEVU? /

Napad još nije službeno potvrđen, ali cijene nafte već su skočile

Image
NORVEŠKI TANKER POGOĐEN TORPEDOM U OMANSKOM ZALJEVU? /

Napad još nije službeno potvrđen, ali cijene nafte već su skočile

Danas je lakša manipulacija dokazima

Sumnja je više nego opravdana jer još je rat protiv iračkog diktatora Sadama Huseina 2003. godine počivao na potpuno lažnim tvrdnjama američkih vlasti. Osim toga, danas živimo u digitalnom dobu kada je manipulacija snimcima i sličnim dokaznim materijalom još lakša nego tada, piše Deutsche Welle. Jedna strana priče koja budi sumnju u tvrdnje Amerikanaca jest da Iran ne bi namjerno provocirao SAD jer bi tada izgubio. Omjer snaga jednostavno nije isti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Druga je da stručnjaci tvrde kako je Iranska revolucionarna garda zaista specijalizirana za rukovanje magnetnim morskim minama. Podsjećaju da je Teheran više puta prijetio da će u slučaju sukoba sabotirati slobodni pomorski promet kroz Hormuški tjesnac koji je od vitalnog značaja za trgovinu sirovom naftom i svjetsku privredu.

Image

A picture obtained by AFP from Iranian News Agency ISNA on June 13, 2019 reportedly shows fire and smoke billowing from Norwegian owned Front Altair tanker said to have been attacked in the waters of the Gulf of Oman. Suspected attacks left two tankers in flames in the waters of the Gulf of Oman today, sending world oil prices soaring as Iran helped rescue stricken crew members. The mystery incident, the second involving shipping in the strategic sea lane in only a few weeks, came amid spiralling tensions between Tehran and Washington, which has pointed the finger at Iran over earlier tanker attacks in May., Image: 447010957, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, AFP

Tako bi se napad na dva tankera mogao interpretirao kao poruka Irana Americi koja glasi: "Imamo svoje načine, nećemo se predati". Međutim, i dalje su to sve špekulacije poput i teorija da se iza napada krije američka, saudijska ili izraelska zavjera. Točno je da se, s obzirom na strateške interese u SAD-u, Izraelu i državama Arapskog poluotoka, može prepoznati više motiva za podmetanje povoda da se okrivi Iran.

No, i dalje postoje dokazi protiv tih teorija kao primjerice Donald Trump. Naime, on je izabran za predsjednika uz obećanje da će se SAD vojno povući s Bliskog istoka. Rat s Iranom bi vjerorajtno donio brojne gubitke i ne bi ga dobili bez kopnenih snaga. Mrtvi američki vojnici svakako ne bi povećali Trumpove izglede da krajem sljedeće godine bude ponovo izabran za predsjednika.

Rat u Perzijskom zaljevu imao bi razorne posljedice

Na kraju ostaje gorko saznanje da, tko god stoji iza provokacije u tjesnacu, očito postoje snage koje usprkos svakom političkom razumu i humanosti uzimaju rat olako ili ga čak vide kao "rješenje" sukoba. Rat u Perzijskom zaljevu imao bi posljedice za brojne zemlje i regije, posebno u onima gdje djeluju proiranske paravojske poput Jemena, Libanona, Iraka, Sirije. K tome, vjerojatno bi bili pogođeni i Izrael, Saudijska Arabija te Ujedinjeni Emirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takav rat bi imao samo gubitnike. Njemačkoj i Europi, s njihovim ograničenim utjecajem, ostaje da učine sve kako do rata ne bi došlo. Pa ipak ostaje bojazan da se bliži rat koji navodno nitko ne želi, zaključuje DW.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo