Iz bosanskohercegovačkog Pounja stanovnici opet podižu glas protiv gradnje odlagališta radioaktivnog i nuklearnog otpada na području Trgovske gore, odnosno zbrinjavanja opasnog otpada u bivšim vojnim objektima na lokalitetu Čerkezovca, u općini Dvor na Uni u Hrvatskoj, piše Al Jazeera Balkans.
"Nezadovoljni smo onim što nam govori obavijest Zavoda za radijacijsku i nuklearnu sigurnost Hrvatske, da će nadležne institucije Bosne i Hercegovine biti pozvane kada u toj zemlji počne rasprava o strategiji utjecaja na okoliš", kaže Jasmin Emrić, zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH koji je inicirao prosvjed. Protiv gradnje odlagališta potpisuje se i peticija kojom se traži aktivnije djelovanje države BiH protiv gradnje odlagališta. I ministar zaštite okoliša Unsko-sanskog kantona Tahir Nuhrić tvrdi da se BiH treba suprotstaviti gradnji.
Otpad te vrste odlagan i ranije što je rezultiralo oboljenjima i smrću
Načelnica Novog Grada Snježana Railić tvrdi da su građani u panici jer postoji opasnost od eventualnog curenja nuklearnog otpada koje bi moglo ugroziti podzemne vode što bi ugrozilo i pritoke Une, a samim tim i ljudske živote u tom kraju. Stanovnici općina koje se nalaze u blizini Trgovske gore itekako su svjesni opasnosti. U Bužimu, primjerice, postoji medicinska dokumentacija po kojoj je 80-ih tamošnje stanovništvo, posebice ono uz granicu, obolijevalo od paralize. Gotovo svako četvrto dijete bilo je zahvaćeno tom bolešću, a postotak smrtnosti bio je naglo povećan. Utvrđeno je da su razlozi upravo dolazili iz područja Trgovske gore, jer je još tih godina ondje u vojnim objektima bio odlagan otpad te vrste. Rijetki poratni povratnici u Žirovac i Čerkezovac potvrđuju tu priču.
Ministar vanjskih poslova BiH Igor Crandak na međunarodnoj konferenciji u Beču izrazio je protest zemlje protiv gradnje odlagališta na Trgovskoj gori, a Republika Srpska donijela je Rezoluciju kojom se izražava protivljenje izgradnji odlagališta otpada niske i srednje aktivnosti u Dvoru na Uni. Upozorenje stanovnika sjeverozapadnog dijela Bosne i Hercegovine je da bi, osim direktnog utjecaja na zdravlje ljudi, blizina opasnog otpada u bliskoj budućnosti mogla uništiti perspektivu razvoja cijeloga kraja, koji se zasniva na proizvodnji zdrave hrane i turizmu, piše Al Jazeera Balkans.