UKRAJINSKI POKRET OTPORA /

Putinovoj krvoločnoj armiji prijete partizani, podzemni borci i vilenjaci: 'Kad su stigli, legao sam i spojio akumulator...'

Image
Foto: Profimedia

Partizanska borba, podzemlje – sve su to bili pojmovi koji su među Ukrajincima izazivali asocijacije više na vrijeme Drugog svjetskog rata, ali sve se promijenilo 2014. godine

10.11.2022.
21:41
Profimedia
VOYO logo

BBC Rusija objavila je članak o takozvanoj "vojsci vilenjaka", gdje su objasnili kako djeluje ukrajinski pokret otpora. Navode da otpor Rusima ne pružaju samo Oružane snage Ukrajine već i obični ljudi. BBC Rusija dobio je pristup jednom od organizatora ukrajinskog pokreta otpora, partizanima i podzemnim borcima, koji je govorio o metodama borbe na teritorijima koje je Rusija okupirala, kao i u onim mjestima gdje bi mogla izvršiti invaziju.

Image
BRUTALNO /

Snimke razvaljivanja ruskih trupa kakve još niste vidjeli: Ukrajinci tamane Putinove čelične zvijeri ubojitim američkim raketama

Image
BRUTALNO /

Snimke razvaljivanja ruskih trupa kakve još niste vidjeli: Ukrajinci tamane Putinove čelične zvijeri ubojitim američkim raketama

Kako su izgledale borbe?

"Pokušali smo to učiniti što je moguće dalje od sela. Proveo sam jedan dan u rovu. Prvo je prošao konvoj od 11 komada opreme, nismo ih dirali jer im ništa ne bismo učini. Sutradan su došla dva borbena vozila, svaki dan su patrolirali područjem", priča Anatolij za BCC Rusiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kaže da je propustio prvo vozilo. "A kad je drugo vozilo sustiglo prvo, legao sam i spojio akumulator. Tri mine su eksplodirale u isto vrijeme… Čekao sam pet sekundi, iskočio iz rova ​​i potrčao paralelno s autocestom." Eksplozija je uništila jedno vozilo, a vojnici iz prvog su se okrenuli i otvorili paljbu. "Nisu nas pogodili, hvala Bogu."

Muškarci se samostalno krenuli kretati prema bojišnici

Prije rata, Anatolij je bio mali poduzetnik koji je odslužio samo vojni rok. S početkom invazije javio se u vojni ured. Nisu ga odveli vojsku, u tom se trenutku uredi za novačenje nisu mogli nositi s protokom kandidata, a velik dio dobrovoljaca poslan je kući.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prvim danima rata podijeljene su tisuće pušaka gotovo svima koji su htjeli braniti svoje gradove izvan struktura službenih Oružanih snaga. Anatolij je dobio kalašnjikov i zajedno sa suborcima organizirao spontani punkt. Stotine takvih se onda pojavilo diljem Ukrajini, pokušavajući zaštititi svoje gradove i sela.

Anatolij je proveo tjedan dana na ovoj kontrolnoj točki. Kada je postalo jasno da je ruska ofenziva u zastoju i da je malo vjerojatno da će doći do njegovog rodnog mjesta, muškarci su se samostalno počeli kretati prema tadašnjoj bojišnici. Tada su se susreli s "vilenjacima".

Vilenjaci i orci

"Pomogli su nam oružjem i znanjem", kaže Anatolij, dodajući da mu se život od tada drastično promijenio. Inače, Ukrajinci ruske vojnike nazivaju orcima, što je pogrdni naziv kojim pokušavaju opisati njihovu agresivnost, militantnosti i sklonosti pljački. Čak su ih službene vlasti Ukrajine povremeno nazivali "orcima iz Mordora", poznati likovi iz knjiga Johna Tolkiena.

Partizanska borba, podzemlje – sve su to bili pojmovi koji su među Ukrajincima izazivali asocijacije više na vrijeme Drugog svjetskog rata, ali sve se promijenilo 2014. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tada smo shvatili da je nemoguće simetričnim metodama poraziti takvog neprijatelja kao što je Rusija”, kaže Nikolaj, visoki časnik jedne od ukrajinskih specijalnih službi, čija je odgovornost organizirati i podupirati pokret otpora na ukrajinskim zemljama. Pokret otpora se, kaže, sastoji od tri komponente.

Tri komponente pokreta otpora

Prvi je stvarna gerilska borba. To je ono kad se civili naoružaju i skrivaju po “šumama” i otud vrše prepade, sabotaže ili napade. Anatolij i njegov suborac, koji su digli u zrak borbeno vozilo pješaštva kod Kijeva, u tom su smislu klasični partizani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi je pod zemljom. Moderni podzemni radnici nastavljaju živjeti u svom rodnom gradu i selu nakon što su tamo ušle ruske trupe. Mogu čak i ući u redove okupacijske vlasti. No, istovremeno pružaju dragocjene informacije ukrajinskoj vojsci sabotiraju rad “nove vlade”, a također organiziraju vojne akcije u svojim rodnim mjestima. Niz pokušaja atentata na dužnosnike okupacijskih uprava u regijama Harkiv, Herson i Zaporižje djelo je lokalnih podzemnih boraca, Nikolaj jasno kaže.

Treća komponenta pokreta otpora su pomoćne sile. Ti ljudi suosjećaju s Ukrajinom, ali ne uzimaju oružje u ruke: pomažu partizane i podzemlje novcem, hranom, odjećom, skloništem – tko može.

Kako 'vilenjaci' nalaze partizane i podzemne borce?

Prije svega, kaže časnik, zahvaljujući osobnim vezama. Mikola dodaje da svaka od partizanskih ćelija nakon obuke postaje prilično autonomna jedinica: primjerice, takvi partizani mogu tražiti druge Ukrajince koji su spremni boriti se u pozadini okupatora.

“Tamo gdje HIMARS ne može doprijeti, gdje ne može proći grupa obavještajaca ili specijalaca, tamo rade naši podzemni borci i partizani”, navodi Nikolaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo