U govoru koji je održao u utorak, 21. veljače u prostoriji s oko 1500 pripadnika ruske elite, kao i vojnika u središtu Moskve ruski predsjednik Vladimir Putin opet je iznosio divlje prijetnje i izjavio kako "nema sumnje" da je u veljači 2022. "sve bilo pripremljeno" za kaznenu akciju Kijeva na Donbas.
“Sve je to bilo potpuno suprotno dokumentima koje je prihvatilo Vijeće sigurnosti UN-a. Ponavljam, oni su započeli rat, a mi smo upotrijebili silu da ga zaustavimo", rekao je Putin.
Rekao je kako je Rusija učinila sve što je bilo moguće da se ovaj problem riješi mirnim putem, pregovarajući o mirnom izlasku iz ovog teškog sukoba, ali iza njezinih se leđa pripremao sasvim drugačiji scenarij.
Također je ustvrdio da Ukrajina pokušava nabaviti nuklearno oružje. Spomenuo je globalni sukob nalik Trećem svjetskom ratu i zaprijetio nuklearnom opasnošću.
Keir Giles, stručnjak za sigurnosna pitanja, rekao je za Mirror da su Putinove prijetnje uporabom nuklearnog oružja bile suptilnije nego što smo čuli prije, ali su i dalje prisutne.
"Oslanjao se na ključne fraze iz ruske vojne doktrine kako bi neizravno zaprijetio nuklearnim posljedicama ako Rusija bude poražena u Ukrajini. Rekao je da pozivi Zapada na strateški poraz Rusije znače da žele pretvoriti lokalni sukob u globalni sukob. Dodao je na to da će Rusija reagirati kad je ugrožena njihova sigurnost, a to je je jedan od ključnih kriterija koji u ruskoj vojnoj doktrini opravdava uporabu nuklearnog oružja", objasnio je Giles.
"To je šifrirana poruka s namjerom da ponovno odvrati zapadne podupiratelje od pružanja bitne ratne potpore Ukrajini koja joj je potrebna da rat dovede do kraja", istaknuo je Giles.
Andrew Roth, Guardianov dopisnik iz Moskve rekao je da je Putinov govor krajnje konzervativan govor s obzirom na stres koji je Putin stavio na svoju zemlju pokretanjem invazije na Ukrajinu.
"Nema novih ideja, nema velikog plana, nema kraja rata. On se kladi na stabilnost, ali to izgleda kao stagnacija", zaključio je Roth.