Sedmomjesečni rat Vladimira Putina u Ukrajini možda je testirao granice njegovog strateškog partnerstva sa Xi Jinpingom, ali kineski čelnik vjerojatno neće tako skoro napustiti svog ruskog kolegu, unatoč onome što neki na Zapadu možda vjeruju.
Peking je dosad tolerirao sve, od Kremljevog blokiranja izvoza žitarica u Crnom moru do njegove eskalacije djelomičnom mobilizacijom i povremenim nuklearnim prijetnjama. Također je malo vjerojatno da će ometati Putinovu aneksiju proruskih regija u istočnoj i južnoj Ukrajini, čija bi potpora zasigurno potkopala vlastite kineske teritorijalne zahtjeve, piše Newsweek.
Uistinu, Peking nije htio otvoreno poduprijeti Putinovo stajalište o samoodređenju, favorizirajući umjesto toga svoj dugotrajni princip teritorijalnog integriteta, usmjerenog prvenstveno na Tajvan. Kad su se Putin i Xi sastali u Samarkandu ranije u rujnu na skupu na visokoj razini Šangajske organizacije za suradnju, ruski je predsjednik, čitajući s bilježnica, aludirao na "pitanja i zabrinutosti" kineskog čelnika o ratu u Ukrajini.
Neki, osobito na Zapadu, mislili su da vide prve znakove raskola i da ono malo što je preostalo od Putinove međunarodne potpore otpada, ali drugi vjeruju da je nejasna razmjena možda pretjerano protumačena, u korist Kine.
'Odlučan odgovor'
O tome nudi li kinesko vodstvo više podrške iza zatvorenih vrata nego u javnosti, ostaje za raspravu. Prije nego što su se dva predsjednika ponovno susrela u Uzbekistanu, Peking je poslao dužnosnika Li Zhanshua u Vladivostok na sastanak s Putinom, a zatim u Moskvu na sastanak s višim članovima Državne dume, donjeg doma ruskog parlamenta. Li je iznio ono što je predstavljalo najjasniju, neuljepšanu solidarnost Kine s ciljem Rusije od početka rata, uključujući njegovo stajalište o Sjedinjenim Državama i NATO-u kao prijetnjama "životima ruskih građana širenjem izravno na prag Rusije".
"Vjerujem da je Rusija stjerana u kut. U ovom slučaju, kako bi zaštitila temeljne interese zemlje, Rusija je dala odlučan odgovor", rekao je Li ruskim zastupnicima. "Kina razumije, a mi koordiniramo razne aspekte."
Naizgled kontradiktorne poruke, koje se događaju u razmaku od samo tjedan dana, možda su bile rezultat "ruka ruku mije" jer je Putin također podupirao kinesko polaganje prava na Tajvan, sugerirala je analitičarka iz Bruxellesa Theresa Fallon, direktorica istraživačkog Centra za Rusiju, Europi i Aziju.
"Putinovo priznanje kineske zabrinutosti moglo je koristiti "međunarodnoj optici" Pekinga", rekla je za Newsweek.
Kvazi-saveznik
Rusija je jedini veliki kvazi-saveznik na kojeg Kina može računati u svom sustavnom rivalstvu sa Zapadom općenito, a posebno sa Sjedinjenim Državama. U lipnju je Fallon bila među desecima stručnjaka koji su anketi Foreign Affairsa rekli da će tandem Pekinga i Moskve potrajati. "Oni će i dalje ostati s Rusijom. Trebaju ih držati u šatoru. Ne mogu otuđiti Putina", rekla je Fallon. "Mogu postići više zajedno nego odvojeno", tvrdila je, a ni Pekingu neće smetati rastuća asimetrija u ravnoteži čvrstih snaga.
"Mnogo slabija Rusija je na korist Kini. Ona je ovisnija i daje Pekingu više utjecaja u izvlačenju dobitaka na Arktiku, na cijenama energije, robe i tehnologije", dodala je.
Povijesni utjecaj Rusije u središnjoj Aziji pomogao je Kini da čvrsto uđe u regiju koja je povezana s njezinom nacionalnom sigurnošću i energetskom stabilnošću. Sada, kada je Rusija pod strogim sankcijama, Peking bi mogao vidjeti put za napredovanje svojih strateških interesa prema Zapadu. Prije sastanka s Putinom i drugim čelnicima Šangajske organizacije za suradnju (SCO) u Samarkandu, Xi je bio u državnom posjetu Kazahstanu, njegovom prvom inozemnom putovanju od početka pandemije COVID-19.
U razgovoru s predsjednikom Kassym-Jomartom Tokayevom, Xi je rekao da Kina "čvrsto podupire Kazahstan u očuvanju nacionalne neovisnosti, suvereniteta i teritorijalnog integriteta". Zatim je izjavio: "Kina će uvijek biti pouzdan prijatelj i partner Kazahstana."
'Rupe' u središnjoj Aziji
"Xijeva uvjeravanja Kazahstanu da će im pomoći u zaštiti suvereniteta bila su šifrirana poruka Putinu", rekla je Fallon. "Peking staje na prste Moskvi u središnjoj Aziji", gdje su bivše sovjetske republike i dalje oprezne prema ekspanzionističkim ambicijama Rusije. "Putinov gubitak može biti Xijev dobitak u regiji u kojoj Peking vidi gospodarsku integraciju kao ključnu za vlastitu sigurnost. Kina polako, polako, polako nagriza ruski utjecaj u regiji", rekla je.
Ovaj će se scenarij vjerojatno odigrati još jasnije ako Putin pojača sukob, dodala je Fallon. "Dok Rusija usmjerava svoju vojnu moć u Ukrajinu, to stvara potencijalni vakuum u srednjoj Aziji koji Kina može iskoristiti." Nije jasno zašto je Putin odlučio javno iznijeti Xijevu zabrinutost, ali Wendy Sherman, zamjenica američkog državnog tajnika, rekla je prošlog tjedna da to pokazuje da su veze Pekinga i Moskve prije "odnos iz interesa". nego "potpuni brak".
Ona je također predvidjela da će Peking nastojati iskoristiti "rupe" u središnjoj Aziji. "Sigurna sam da Xi Jinping traži prednost", rekla je Sherman.