NEMILOSRDNI DEČKI U CRNIM ODIJELIMA /

Krvavi rat se seli u morske dubine? Europi sada prijete Putinovi 'žapci' naoružani do zuba i dupini dresirani za napad

Image
Foto: Profimedia

Strahuje se da je Rusija mogla upotrijebiti ronioce specijalizirane za dubine ili bespilotne podmornice kako bi izazvala snažne eksplozije na Sjevernom toku

29.9.2022.
13:57
Profimedia
VOYO logo

Ruski specijalci jedni su od glavnih osumnjičenika za napade na plinovode Sjeverni tok 1 i Sjeverni tok 2 koji su izazvali katastrofu u Baltičkom moru. Strahuje se da je režim Vladimira Putina napao ključnu plinsku vezu u nastojanju da nastavi energetski rat s Europom.

Iza napada bi mogli stajati takozvani komandosi specijalnih snaga poznatiji kao "žapci", koji rade i za rusku mornaricu i za Putinove špijune, GRU, piše The Sun.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Strahuje se da je Rusija mogla upotrijebiti ronioce specijalizirane za dubine ili bespilotne podmornice kako bi izazvala snažne eksplozije koje su napravile dvije rupe u Sjevernom toku 1 i jednu rupu u Sjevernom toku 2. Ruske specijalne snage, Spetsnaz, imaju reputaciju dobro naoružanih, visoko obučenih i nemilosrdnih, a "žapci" sa svojim potpuno crnim mokrim odijelima i prepoznatljivim podvodnim oružjem specijalizirani su za izvođenje operacija u dubinama.

Podvodne misije

Komandosi u jedinici obučeni su i za prikrivanje i za sabotažu s nizom alata na raspolaganju za izvođenje operacija. Snage imaju pristup malenim podmornicama, torpedima s ljudskom posadom, specijaliziranim oružjem, gliserima, pa čak i dresiranim dupinima. Obično raspoređeni s ratnog broda, malog čamca ili podmornice, bave se najtajnijim podvodnim operacijama. Europa je sigurna da je napad na Sjeverni tok bio čin sabotaže, a Poljska i Ukrajina su uperile prst u Rusiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smatra se da Putinovi "žapci" također rade za specijaliziranu mornaričku jedinicu GUGI - Glavnu upravu za duboka istraživanja. Unatoč zanimljivom nazivu, smatra se da se radi o špijunskom odjelu specijaliziranom za podmorske operacije, a one bi potencijalno uključivale i ciljanje cjevovoda ili dubokomorskih internetskih kabela.

"Žapci" su naoružani podvodnom puškom APS, posebno dizajniranom za pucanje ispod valova. Ispaljuje čelične zasune duge 12 cm koji mogu probiti čvrsta ronilačka odijela i bolje probiti vodu od običnih metaka. Vijci bi u teoriji također mogli oštetiti mala podvodna vozila.

Također imaju i SSP-1 pištolje koji pucaju slične čelične strelice. Oba ova oružja manje su korisna na kopnu, ali bi mogla biti razorna za sve neprijatelje na koje naiđu ispod površine mora. "Žapci" su obučeni da, ako puške ne rade, prijeđu na oštrice za brutalnu podvodnu borbu. No kako dronovi postaju sve rašireniji tako su se i "žapci" prilagodili, uvodeći mini podmornice na daljinsko upravljanje u svoj arsenal.

Image
UOČENI NEIDENTIFICIRANI DRONOVI /

Što stoji iza misterioznog curenja Sjevernog toka? Energetska kriza ulazi u novu opasnu fazu: 'Ovo nije nesreća'

Image
UOČENI NEIDENTIFICIRANI DRONOVI /

Što stoji iza misterioznog curenja Sjevernog toka? Energetska kriza ulazi u novu opasnu fazu: 'Ovo nije nesreća'

Dupini zaštitari

Ruski državni mediji početkom godine izvijestili su da su komandosi vježbali s robotom dizajniranim za lov na druge "žapce". Marlin-350 je podvodni dron poput kutije koji koriste trupe i koji je opremljen kamerama i tehnologijom eholokacije. Podrazumijeva se da Rusija ima varijantu malog podmorničkog kabela koji bi se mogao koristiti za rezanje drugih kabela ili čak postavljanje bombi na cjevovode poput Sjevernog toka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Žapci" se također mogu poslati iz veće podmornice, ali jedan od najčudnijih dijelova ruskog podvodnog arsenala su morske životinje koje su trenirane da im pomažu. Ranije ove godine objavljeno je da su Putinovi dupini uočeni u pomorskoj bazi na Krimu kako bi ih zaštitili od podvodne sabotaže. Dupini su posebno obučeni da nanjuše mine i pronađu neprijateljske "žapce", a mogu čak i napasti neprijateljske ronioce.

I morski lavovi ponekad prolaze istu obuku, a prije nekoliko godina "špijunski" kit Beluga uočen je u blizini Norveške.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podvodne eksplozije

Dvostruki plinovodi od 1200 kilometara Sjeverni tok 1 i Sjeverni tok 2 mogu transportirati 110 milijardi kubičnih metara plina godišnje iz Rusije u zapadnu Europu. Oba su bila isključena u energetskom sporu između Moskve i Zapada povezanom s ratom u Ukrajini. U ponedjeljak je došlo do podvodnih eksplozija i detektiranog malog potresa, prije nego što su borbeni zrakoplovi uočili mjehuriće plina kako se dižu na površinu Baltičkog mora.

Njemački plinski inženjeri izvijestili su da je došlo do "eksplozivnog" pada tlaka u cjevovodu i da su cijevi "otvorene". Savezni istražitelji strahuju da su specijalne snage koje su koristile podmornicu mogle biti korištene za oštećenje Sjevernog toka, izvještava Tagesspiegel.

Šef energetike Kristoffer Bottzauw, iz Danske energetske agencije, upozorio je da bi moglo proći tjedan dana da plin prestane otjecati iz plinovoda. Europa je već spremna za turobnu zimu jer plin postaje ključni pijun u Putinovu sukobu sa Zapadom. Rusija je opisala napad na naftovode kao "vrlo zabrinjavajuću vijest".

Kontinentalna Europa uvelike ovisi o uvozu ruskog plina, što dovodi do straha od zimskih nestanka struje, racionalizacije i zatvaranja tvornica u Njemačkoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve o ratu u Ukrajini iz minute u minutu pratite ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo