Putin je obećao poštivati odluku stanovnika Krima, dok birači na poluotoku glasuju o tome hoće li se odvojiti od Ukrajine i priključiti Rusiji.
Priopćenje iz Kremlja navodi kako je Putin iskoristio svoj telefonski poziv Merkel kako bi također izrazio zabrinutost zaoštravanjem napetosti za koje je rekao kako ih izazivaju radikalne skupine u jugoistočnim oblastima Ukrajine "uz prešutno odobravanje kijevskih vlasti".
"Vladimir Vladimirovič Putin je istaknuo činjenicu da se volja stanovnika poluotoka provodi u punoj suglasnosti s međunarodnim pravom", navedeno je u priopćenju.
Merkel u Ukrajini želi više promatrača, Putin pristao
Angela Merkel rekla je ruskom je predsjedniku Vladimiru Putinu kako bi u Ukrajinu trebalo poslati još promatrača Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS), što je on pozdravio.
"Kancelarka je predložila brzo proširenje trenutačnog broja OESS-ovih promatrača u Ukrajini i slanje većeg broja u problematična žarišta, osobito u istočnu Ukrajinu", rekao je glasnogovornik Steffen Seibert u priopćenju o telefonskom razgovoru dvoje čelnika.
"Ruski je predsjednik na ovu inicijativu reagirao pozitivno, obećavši da će o tomu obavijestiti ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova", rečeno je u priopćenju.
O prijedlogu bi se trebao postići dogovor u ponedjeljak na sastanku OESS-a u Beču.
Merkel je istodobno osudila ruski pokušaj u subotu ulaska u regiju Herson koja graniči s Krimom, stoji u priopćenju.
Bukurešt kaže neće priznati referendum
Rezultati "takozvanog referenduma" na Krimu neće se priznati, jer bi takav presedan značio razbijanje granica Europe, rekao je u nedjelju šef rumunjske diplomacije Titus Corlatean, čija zemlja graniči s Ukrajinom.
"Taj takozvani referendum je protuzakonit i međunarodna zajednica neće priznati njegove rezultate", rekao je Corlatean u intervjuu za privatnu televiziju Prima TV.
"Kad bismo pristali na takav presedan, utemeljen na vojnoj intervenciji, europske granice i granice u toj regiji raspale bi se", rekao je rumunjski ministar vanjskih poslova te dodao da u ponedjeljak očekuje "oštar i jasan" odgovor EU-a na sastanku ministara vanjskih poslova u Bruxellesu. "Naša je dužnost da budemo vrlo strogi prema Rusiji", kazao je.
Rumunjska dijeli granicu s Ukrajinom, a rumunjski grad Sulina na Crnome moru od Krima je udaljen samo 300 kilometara. Rumunjska manjina u Ukrajini koju čini 400.000 stanovnika, druga je po brojnosti.
Sve separatiste privest ćemo pravdi
S druge strane ukrajinski premijer Arsenij Jacenjuk obećao je da će pronaći i privesti pravdi sve one koji su promicali separatizam na Krimu "pod zaštitom ruskih vojnika".
"Svim Ukrajincima želim poručiti: Ukrajina će sigurno pronaći sve kolovođe separatizma i podjele koji, pod zaštitom ruskih trupa pokušavaju uništiti neovisnost naše zemlje", rekao je na sastanku vlade.
"Sve ćemo ih pronaći, bez obzira hoće li to trajati godinu ili dvije i privesti ih pravdi te im suditi na ukrajinskom i međunarodnom sudu", rekao je.
Primirje dogovoreno do 21. ožujka
Ministri obrane Ukrajine i Rusije dogovorili su primirje na Krimu do 21. ožujka, rekao je u nedjelju ukrajinski obnašatelj dužnosti ministra obrane.
"Postignut je sporazum s (ruskom) Crnomorskom flotom i ruskim ministarstvom obrane o primirju na Krimu do 21. ožujka", rekao je Ihor Tenjuk.
"Tijekom toga vremena neće biti poduzimane mjere protiv naših vojnih postrojenja na Krimu. Naše vojne baze stoga nastavljaju s popunjavanjem rezervi", rekao je.
Rusija je na Krimu u vrlo kratkom vremenu rasporedila oko 22.000 vojnika i već je zauzela neke ukrajinske vojne baze na tom poluotoku, dok druge drži u blokadi.