Dok traje agresija na Ukrajinu, koju je pokrenuo Vladimir Putin, postavlja se pitanje je li ruski predsjednik za to vrijeme boravi u Kremlju ili je na nekoj tajnoj lokaciji. Neki stručnjaci tvrde da se "skriva u bunkeru", a njemački Bild piše, pozivajući se na obavještajna izvješća, da Putin ima najmanje sedam tajnih skrovišta.
Nakon što je pokrenuo rat u Ukrajini nagađa se da Putin stalno mijenja lokacije okružen tek nekolicinom najlojalnijih suradnika. Također, piše Bild, govori se da je obitelj sklonio u podzemno sklonište u Altajskom gorju na jugu Sibira.
Od Baltika preko Krima do Sibira
Prema istom tekstu, uz sklonište u Altaju, Putin ima dvije rezidencije u Moskvi, jednu u ruskoj enklavi Kalinjingradu na Baltičkom moru, jednu u Kareliji, regiji uz granicu s Finskom te jednu u Sočiju na Crnom moru. Stručnjaci isključuju mogućnost da se Putin nalazi u Sočiju budući da je to suviše blizu područjima gdje se vode borbe. Na koncu, spominje se i bunker u Samari (na slici), gradu na obali rijeke Volge, oko 860 kilometara od Moskve. Bunker u Samari služio je kao skrovište još i Staljinu, koji ga je dao izgraditi tijekom Drugog svjetskog rata.
Naravno, piše Bild, osim navedenih vjerojatno postoje još neke lokacije na kojima Putin može boraviti u vrijeme izvanrednih stanja poput ovoga, a na raspolaganju ima i sve rezidencije vojne i političke administracije. Budući da je većina spomenutih lokacija poprilično udaljena od Moskve, Bild podsjeća da je Putinu na raspolaganju preuređeni mlazni zrakoplov Iljušin 96-300 PU.
Optužio Ukrajince za neuspjeh evakuacije
Ruski predsjednik Vladimir Putin optužio je u ukrajinske vlasti za neuspjeh evakuacije civila iz Mariupolja u telefonskom razgovoru s francuskim kolegom Emmanuelom Macronom u nedjelju, a Ukrajince je okrivio i za incidente u nuklearnoj elektrani.
Putin optužuje Kijev da ne poštuje dogovore o humanitarnim pitanjima, izvijestio je Kremlj o sadržaju razgovora. "Ukrajinski nacionalisti spriječili su evakuaciju" u subotu iz Mariupolja te iz grada Volnovahe, navodi Kremlj.
Putin je u razgovoru s Macronom rekao da su ukrajinske snage prisutne u oba grada "iskoristile prekid vatre kako bi jačale svoje kapacitete".
U subotu su Moskva i Kijev dogovorili da će prekid vatre trajati pet sati kako bi se evakuirali civili iz ta Mariupolja i Volnovahe, dva opkoljena grada, no evakuacija je prekinuta i dvije strane međusobno su se optuživale za nepoštivanje prekida vatre.
Takav se scenarij odigrao i u nedjelju te je i novi pokušaj evakuacije iz Mariupolja koji je prije rata imao oko 450.000 stanovnika, također "prekinut", objavio je Međunarodni odbor Crvenog križa.
Macron i Putin razgovarali su i o drugom aktualnom pitanju, sigurnosti u nuklearnim elektranama u Ukrajini pošto su proteklih dana borbe vođene blizu elektrana Černobil i Zaporožja gdje je izbio i požar, ali je ugašen.
Putin je okrivio "radikalizirane Ukrajince" i "sabotere" da su izazvali incidente u Zaporožju. "Pokušaji da se odgovornost prebaci na Rusiju proistječu iz cinične propagandne kampanje", optužio je Putin.
Sve o najnovijim detaljima rata u Ukrajini pratite iz minutu u minutu OVDJE