RTL DOSJE /

Bivši KGB-ovac iz siromašne četvrti koji je dugo maštao o moći: Tko je Vladimir Putin i što smjera?

Svi se pitaju što će biti sljedeći potez najdugovječnijeg ruskog vladara nakon Staljina

19.1.2020.
22:15
VOYO logo

Kad se prije nekoliko dana Vladimir Putin obratio svojoj naciji i najavio Ustavne promjene, za koje se već pretpostavlja da će biti prihvaćene, iako bi o njima trebao biti raspisan referendum, njegova je Vlada na čelu s Dmitrijem Medvedevim podnijela ostavku.

On je odmah imenovao novog premijera, no što je naumio ovim potezom, i to na 20. godišnjicu svoje vladavine još je nejasno. Slijedi analiza njegove vladavine u RTL Dosjeu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Puca kao profesionalni vojnik, kliže kao profesionalni hokejaš, jaše kao da to radi cijeli život i vozi baš sve, od vlaka do podmornice, ili se bar jako trudi da tako svi mislimo, osobito 150-ak milijuna Rusa, koji ga prema anketama i dalje obožavaju.

VEZANI ČLANCI

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na njega nisu imuni ni svjetski državnici neki su s njim plesali ruske narodne plesove, dok su mu drugi pjevali ruske narodne pjesme.

"Rusija mora zadržati snažnu predsjedničku republiku"

"Naša zemlja bogata kulturnim i prirodnim bogatstvima, Rusija mora zadržati snažnu predsjedničku republiku", poručio je Vladimir Putin, predsjednik Ruske federacije.

Rekao je u zadnjem obraćanju novinarima o stanju nacije. Ipak, najavio je da će smanjiti moć predsjednika i povećati ulogu premijera. Sprema li se ponovno na premijersku dužnost, želi li pošto po to ostati na vlasti ili je mirno proslijediti nekom drugom: o tome nagađaju svi svjetski mediji.

"Pretpostavlja se da će on zauzeti neku drugu dužnost, najavio je da će novim ustavom biti definirana uloga tzv. Državnog vijeća, dosad je Državnim vijećem predsjedavao predsjednik Ruske Federacije, a članovi tog vijeća su gubernatori", rekao je Božo Kovačević, bivši hrvatski veleposlanik u Ruskoj Federaciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Rusija je uređena i stabilna država"

Ako bude dobilo neku nezavisnu ulogu to Državno vijeće, i ako Putin bude predsjednik tog vijeća, tad bi Putin iako više ne bi bio predsjednik opet bio na vlasti.

"Ja sam to doživjela kao vrhunac njegove dvadesetogodišnje vlasti, kao predaju ostavštine Rusima. Što bi značilo da je doveo u ova svoja četiri mandata i jedan od Medvedeva, doveo je Rusiju na razinu države koja se može prepustit drugima, koja je dakle uređena, koja je stabilna i sad je samo dalje treba razvijati", izjavila je novinarka i sveučilišna profesorica Jelena Jurišić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najdugovječniji vladar nakon Staljina

Najdugovječniji ruski vladar nakon Staljina, Vladimir Vladimirovič Putin došao je na vlast potpuno nepoznat. Za premijera, a kasnije i predsjednika postavio ga je Boris Jeljcin, u čije se doba Ruska Federacija još borila s ogromnom inflacijom, posrnulim gospodarstvom i korupcijom.

Bilo je to 1999. Dvadeset godina kasnije Rusija je industrijski modernizirana, gospodarski i politički stabilna s vojskom koja, kako sam Putin kaže "nikad nije bila jača".

Zemlja s čak 185 etničkih skupina ponovno se čini ujedinjena, a zbog aneksije Krima i nešto veća nego kad ju je preuzeo. No, to je jedna strana njegove vladavine. Ubrzo po dolasku na vlast započeo je drugi čečenski rat, a onda i onaj s europski orijentiranom Ukrajinom.

Njegovi neistomišljenici i kritičari su zatvarani, neki su misteriozno nestajali ili umirali, mediji se gasili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podrška mu nikad nije pala ispod 60 posto

Ipak, podrška mu nikad u posljednjih 20 godina nije pala ispod 60 posto. Njega se u Rusiji ili jako voli i mrzi, evo i zašto.

"Njegovo obećanje je bilo da će Rusiju učiniti važnom u globalnim okvirima i u tome je uspio, ono u čemu nije uspio je činjenica da je Rusija izložena ekonomskim sankcijama, da gospodarske prilike u zemlji nisu zadovoljavajuće i umjesto da zemlju demokratizira, on i njegov tim smišljali su načine kako da se onemogući demokratske procese u Rusiji", kazao je Kovačević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Njemu je u fokusu samo Rusija i to je ono što je poruka i svijetu na neki način: okrenimo se sami sebi, a što je najlošije, to je već malo teže, ali evo iz ovog našeg dijela, pošto smo mediji, pa recimo taj dio s medijskim slobodama, dakle s puno većim uplivom države u medije, ali da mu toga nije bilo, sigurno dio svojih zadataka ne bi ni ostvario", rekla je Jurišić.

Bivši KGB-ovac iz siromašne četvrti

Bivši KGB-ovac, koji tvrdi ne posjeduje pametni telefon odrastao je u siromašnom dijelu tadašnjeg Lenjingrada i dugo maštao o moći. Kako svojoj, tako i onoj svoje zemlje. U vojnom smislu to je i uspio, a još važnije u to je uvjerio i ostatak svijeta.

"Imate jedinstvenu priliku vidjeti oružje koje jamči našu sigurnost", rekao je Putin.

Zemlja mu je, zbog pripajanja Krima već pet godina pod sankcijama. Ipak politički Putin i dalje trese svjetskom scenom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako su kod njega stizali i hrvatski predsjednici, pa i gradonačelnici, on sam u Hrvatskoj je boravio samo 2007. na Energetskom forumu. Hoće li ikada doći u službeni posjet?

"Malo je vjerojatno, sve dok je Rusija izložena sankcijama, a koje je jednim dijelom nametnula i Europska unija, i sve dok je na mjestu premijera Andrej Plenković, budući da je njegova politika prema Rusiji papskija od Pape, čak i one sankcije koje nismo trebali nametnuti, mi smo nametnuli", poručio je Kovačević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rješavanje sankcija i duplo veći gospodarski rast od sadašnjih 1,5 posto, još su nedovršeni zadaci za koje ima još samo četiri godine.

fnc rewind
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo