Američki think tank Institut za proučavanje rata javlja da bi ruski čelnik Vladimir Putin mogao najaviti drugi val mobilizacije u idućim danima, vjerojatno već 18. siječnja. Podsjećaju da je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov jučer objavio da će Putin održati govor u Sankt Peterburgu u prigodi obilježavanja 80. obljetnice probijanja opsade Lenjingrada u Drugom svjetskom ratu.
Putin rado koristi simbolične datume za obraćanje ruskom narodu, a neki ruski proratni vojni blogeri primijetili su da će on iskoristiti ovu priliku ili proglasiti mobilizaciju ili rat s Ukrajinom.
No čak i ako ne proglasi rat ili novu mobilizaciju, u pozadini, čini se, Rusija se priprema za dugi rat.
Velika reforma vojske već je pokrenuta
Ruski ministar obrane Sergej Šojgu najavio je 17. siječnja da će provesti direktivu Vladimira Putina o provođenju velikih vojnih reformi između 2023. i 2026. kako bi se proširile ruske konvencionalne oružane snage, vjerojatno u pripremi za dugotrajni rat u Ukrajini i također kako bi se postavili uvjeti za izgradnju znatno jače vojske. Šojgu je izjavio da je Putin naredio ruskim vlastima da povećaju broj ruskog vojnog osoblja na 1,5 milijuna (sa sadašnjih 1,35 milijuna).
Formiranje korpusa uz granicu s Finskom
Šojgu je istaknuo da će rusko Ministarstvo obrane pokrenuti neodređene "promjene velikih razmjera" u sastavu, nadopuni i administrativnim podjelama ruskih oružanih snaga od 2023. do 2026. Šojgu je istaknuo da Rusija također treba ojačati ključne strukturne komponente ruskih oružanih snaga. Šojgu je najavio da će Rusija ponovno uspostaviti Moskovsku i Lenjingradsku vojnu oblast, formirati novi vojni korpus u Kareliji (na granici s Finskom), formirati nove samodostatne grupe snaga u okupiranoj Ukrajini i formirati 12 novih divizija. Šojgu je dodao da Rusija mora povećati svoje sposobnosti kako bi adekvatno pripremila svoje snage razvojem više poligona i povećanjem broja instruktora i stručnjaka.
Ove reforme pokazuju namjeru Rusije da reformira rusku vojsku za vođenje konvencionalnih ratnih sukoba velikih razmjera općenito, a ne samo za trenutačni rat protiv Ukrajine, kako je ISW prethodno ocijenio.
Veća prijetnja za budućnost nego za rat u Ukrajini
Rusija nominalno može formirati nove divizije, ali ostaje nejasno može li Rusija stvoriti dovoljno snaga da ih u potpunosti popuni njihovim doktrinarnim krajnjim snagama usred tekućeg rata. Šojgu je dao prethodne najave o ruskim vojnim reformama koje nikada nisu zaživjele, primjerice u svibnju 2022. kada je pozvao na formiranje 12 novih jedinica Zapadnog vojnog okruga neodređenog ešalona do kraja 2022. te da rusko Ministarstvo obrane regrutira 100.000 rezervista u kolovozu 2021.
Sposobnost Rusije da generira velike brze promjene u svojim vojnim kapacitetima ovisi o spremnosti predsjednika Vladimira Putina da preusmjeri velike dijelove federalnog proračuna na vojno jačanje i stavljanje Rusije na nešto poput ratne noge na nekoliko godina. Postoje znakovi da bi Putin to mogao učiniti. Reforma i širenje u razmjerima koje je Šojgu opisao neće se dogoditi na vrijeme da bi materijalno utjecali na rat u Ukrajini tijekom mnogo mjeseci, ali bi mogli promijeniti odnos snaga do 2024. i mogli bi uspostaviti uvjete za mnogo veću rusku vojnu prijetnju svojim susjedima, uključujući NATO, u narednim godinama.