Ministar je potpisao brak između Nidal Darwish i Kholouda Sukkarieha, prvih koji su ovu ceremoniju proslavili na domaćem tlu.
Libanon je propala "Švicarska Bliskog istoka", zemlja s oko četiri milijuna stanovnika u kojoj muslimani – suniti i šijiti – čine većinu, dok se kršćani nalaze na 35 posto, a ima još i mnogo drugih vjera.
Libanon specifičan po političkom sustavu – konfesionalizmu
Vrijedi spomenuti da je Libanon specifičan po političkom sustavu koji se naziva još i konfesionalizam. To je sustav u kojemu se mjesto u parlamentu i važne političke funkcije dobivaju po konfesionalnom ključu. Predsjednik tako mora biti maronitski kršćanin, premijer sunit, a predsjednik parlamenta šijit.
Razne konfesionalne grupacije i njihove paravojske sudjelovale su i u krvavom građanskom ratu, koji je trajao od 1975. do 1990., a podjele su i danas vidljive na svakom koraku. Vrlo mali broj stanovnika ima osjećaj nacionalne pripadnosti, većina ih gaji sektaške osjećaje.
Zahtjev za civilnim brakom podnijeli još prije godinu dana
U takvoj zavrzlami dvoje zaljubljenih još je prije godinu dana podnijelo zahtjev za civilnim brakom. Njihova je priča razbuktala raspravu i cilj je poslije puno vremena napokon ostvaren.
Većina vjeroispovijesti ima vlastite regulacije što se tiče braka, razvoda i nasljedstva, te su miješani brakovi mogući jedino ako se netko od njih dvoje preobrati. Najčešće to rade oni kojima je više stalo do ljubavi nego do religije!
Iako su mnogi klerici, ali i političari odbijali ovakav razvoj stvari, javne su ličnosti, uključujući i predsjednika Michela Sleimana, podržali ovaj veliki korak naprijed za civilno društvo u Libanonu.
Odabrali teži put, no na kraju su uspjeli
Mladi bračni par poručio je da je ovo pobjeda za građansku državu u Libanonu i odmak od sektaških podjela, koji zemlju izjedaju već desetljećima.
No, pomalo je kontradiktorno to da su libanonske vlasti cijelo vrijeme priznavale građanski brak sklopljen u inozemstvu. Tako su mnogi parovi odlazili na susjedni Cipar, udaljen pola sata letom, te se vraćali vjenčani u Libanon.
Sukkarieh i Darwish odlučili su se za teži put, za neutabanu stazu, koja je na kraju otvorila vrata novim generacijama. Ne pripadaju istoj vjerskoj zajednici i to je onemogućavalo sklapanje braka, ali odlučili su pred državu stati kao građani.
Ostvarili su presedan poslije kojeg više nema povratka.
Priče s terena pratite na Facebookovoj stranici Hrvoja Ivančića.