AMERIKA NA NOGAMA /

Zatvaraju se klinike za pobačaje, veliki posvjedi diljem SAD-a: Policija intervenirala bacanjem suzavca

Image
Foto: Profimedia

Osam saveznih država smjesta su proglasile zabranu pobačaja nakon presude Vrhovnog suda - Alabama , Arizona , Arkansas , Kentucky , Missouri, Južna Dakota, Wisconsin i Zapadna Virdžinija

25.6.2022.
10:14
Profimedia
VOYO logo

Američki Vrhovni sud jučer je poništio presudu iz 1973. koja je legalizirala pobačaj u cijeloj zemlji tvrdeći da američki Ustav ne spominje to pravo. Daljnja odluka o zabrani pobačaja sada je prepuštena saveznim državama, od kojih su neke smjesta reagirale proglašenjem zabrane pobačaja.

Sky News piše da su osam država smjesta proglasile zabranu nakon presude Vrhovnog suda - Alabama, Arizona, Arkansas, Kentucky , Missouri, Južna Dakota, Wisconsin i Zapadna Virdžinija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Klinike su se počele zatvarati u nekim američkim državama. Očekuje se da će otprilike polovica država uvesti nova ograničenja ili zabrane nakon što je sud poništio 50-godišnju odluku Roe protiv Wadea. BBC piše da 13 država ima zakone koji će zabraniti pobačaj u roku od 30 dana.

U klinici za pobačaje u Little Rocku u Arkansasu, vrata za pacijente zatvorila su se čim je objavljena odluka suda. Osoblje je telefonski obavijestilo žene da su njihovi termini otkazani. "Bez obzira na to koliko se pripremamo na loše vijesti, kada konačno stignu, jako nas pogode", rekla je medicinska sestra Ashli Hunt za BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
TEKTONSKI POREMEĆAJ /

Milijuni žena u SAD-u ostaju bez prava na pobačaj!? Biden: 'Ovo je tužan dan za zemlju'; Trump: 'Bog je donio odluku'

Image
TEKTONSKI POREMEĆAJ /

Milijuni žena u SAD-u ostaju bez prava na pobačaj!? Biden: 'Ovo je tužan dan za zemlju'; Trump: 'Bog je donio odluku'

Polovica saveznih država proglasit će zabranu pobačaja?

Pretpostavlja se da će to dovesti do zabrane pobačaja u otprilike polovici saveznih država. I ranije je gotovo potpuna zabrana pobačaja bila na snazi u nekim saveznim državama poput Oklahome te u Teksasu, gdje je pobačaj zabranjen nakon šestog tjedna trudnoće, piše Sky News.

"Ne mogu biti ponosnija kao guverner, kršćanka i žena kada vidim da je ova pogrešna i štetna odluka poništena. Alabama će se nastaviti zalagati za naše nerođene bebe, naše majke i naše obitelji", izjavila je republikanska guvernerka Alabame.

S druge strane, demokratski guverneri Kalifornije, Washingtona i Oregona obećali su zaštititi reproduktivna prava i pomoći ženama iz drugih saveznih država koje žele obaviti pobačaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Konzervativci s Vrhovnog suda ne žele stati samo na tome

Inače, sudac Vrhovnog suda Clarence Thomas, jedan od konzervativaca na tom sudu, pozvao je svoje kolege da ponište i druge slične odluke visokog suda koje štite istospolne brakove, istospolni seks i korištenje kontracepcije.

Nakon ove kontroverzne odluke Vrhovnog suda, diljem SAD-a odvijaju se prosvjedi. U nekim gradovima, oput Phoenixa u Arizoni, došlo je i do sukoba s policijom koja je intervenirala bacanjem suzavca. Prosvjednici su se u najvećem broju okupili ispred sjedišta Vrhovnog suda u Washingtonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Izašao sam danas za svoje sestre, svoju obitelj - za majku, sestre. Za sve kćeri koje bih mogao imati i na koje će ta odluka utjecati. To je jednostavno tužno'', rekao je prosvjednik David Martinez, kako prenosi HRT.

'Suludo je pokušavati natjerati žene na trudnoću'

''Mi zakonski ne prisiljavamo ljude da daju krv niti da daruju bubrege, koštanu srž ili bilo što drugo, a to je manje invazivno i manje bolno od trudnoće. Suludo je pokušavati natjerati žene na trudnoću, suludo'', poručila je prosvjednica Sonia Desaidamle.

''Srce mi je slomljeno, ne samo zbog te odluke nego i zato što kao netko tko je imao pobačaj znam što to znači. Moja majka mogla je odlučiti hoće li i kako povećati svoju obitelj. Žene koje se odlučuju na pobačaj uglavnom su Afroamerikanke i ako nismo na ovoj pozornici, ako ne predvodimo ovaj pokret, onda kao da i nije riječ o nama'', kazala je prosvjednica Renee Bracy.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nižu se i reakcije. Glasnogovornik glavnog tajnika UN-a Antonija Guterresa izjavio je da ograničavanje pristupa pobačaju ne sprječava žene da ga obave i "to ga samo čini smrtonosnijim". Francuski predsjednik Emmanuel Macron izrazio je solidarnost sa ženama u SAD-u, a Papinska akademija za život pohvalila odluku Vrhovnog suda SAD-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo