PROCURILA ANALIZA BREXITA KOJU JE VLADA U LONDONU ŽELJELA SAKRITI: /

'Nema dobrog scenarija, ovo je vrlo neugodna istina'

Image
Foto: Thinkstock

Napuštanjem zajedničkog europskog tržišta i carinske unije Britanija će pretrpjeti gubitke koje neće moći znatnije ublažiti niti mogući trgovinski dogovori s ne-EU zemljama.

30.1.2018.
14:26
Thinkstock
VOYO logo

Najnovija analiza utjecaja Brexita na Ujedinjeno Kraljevstvo, koju je napravila britanska vlada, pokazala je kako će toj državi u svakom zamislivom scenariju biti gore izvan Europske unije. Procjena, nazvana 'Analiza izlaska iz Eu - Cross Whitehall brifing' (EU Exit Analysis – Cross Whitehall Briefing), i datirana na siječanj 2018., promotrila je tri najizglednija scenarija Brexita na temelju postojećih EU dogovora, navodi BuzzFeed.

Pad rasta od 2 pa sve do 8%

U slučaju sveobuhvatnog dogovora o slobodnoj trgovini s EU-om, rast UK-a bio bi 5% niži tijekom sljedećih 15 godina u usporedbi s trenutačnim predviđanjima. Tzv. 'no deal' scenarij, bez ikakvog dogovora, u kojem slučaju bi se Velika Britanija okrenula pravilima Svjetske trgovačke organizacije (WTO), smanjio bi u istome razdoblju rast za 8%. Najmekša Brexit opcija, s nastavkom pristupa jedinstvenom tržištu kroz članstvo u Europskoj ekonomskoj zoni, na dulji bi rok ipak smanjila rast za 2%.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ove procjene ne uzimaju u obzir kratkoročne udare na gospodarstvo kao posljedicu Brexita, poput cijene prilagođavanja gospodarstva novim carinskim odredbama.

Neugodna istina

Britanska vlada navodno strogo čuva ovu procjenu, koja je pripremljena za Ministarstvo izlaska iz EU-a (DExEU), te se navodno ovog tjedna predstavlja pojedinim ministrima tijekom individualnih sastanaka uoči rasprave o Brexitu sljedećeg tjedna. Upitan zašto premijerka ne objavi analizu u javnosti, izvor iz DExEU-a je objasnio: "Zato što je neugodna."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čak i ako Britanija dogovori trgovački dogovor sa SAD-om i popusti regulacije nakon Brexita, ne postoji scenarij u kojem Britanija na kraju neće proći gore. Stručnjaci vjeruju kako je metodologija korištena za ovu procjenu bolja od one korištene prije referenduma. Ova analiza gledala je samo postojeće dogovore s EU-om. Premijerka Theresa May više je puta rekla kako traži "duboko i posebno partnerstvo s EU-om".

Ostale glavne točke analize

Gotovo svaki gospodarski sektor biti će negativno pogođen u sva tri scenarija, a najgore će biti pogođeni kemijski, odjevni, proizvodni, prehrambeni i automobilski sektori. Svaka regija Velike Britanije isto će tako snositi negativne posljedice u svim modeliranim scenarijima. Postoji i opasnost da će status Londona kao financijskog središta biti ozbiljno uzdrman.

Image
Foto: AFP

British Prime Minister Theresa May (L) is welcomed by European Commission Jean-Claude Juncker at European Commission in Brussels on December 8, 2017. / AFP PHOTO / EMMANUEL DUNAND

S pozitivne strane, analiza pretpostavlja kako bi u svim scenarijima dogovor sa SAD-om povećao BDP za oko 0,2% na dulji rok. Trgovinski dogovori s drugim ne-EU zemljama i blokovima, poput Kine, Indije, Australije, zemalja Zaljeva i nacija u Jugoistočnoj Aziji dodali bi ukupno 0,1% do 0,4.% BDP-a na dulji rok.

Nepostojanje dobrih procjena

UTJECAJ BREXITA NA HRVATSKU: Nakon izlaska Ujedinjenog Kraljevstva imat ćemo više zastupnika u Europskom parlamentu

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
UTJECAJ BREXITA NA HRVATSKU: /

Nakon izlaska Ujedinjenog Kraljevstva imat ćemo više zastupnika u Europskom parlamentu

Image
UTJECAJ BREXITA NA HRVATSKU: /

Nakon izlaska Ujedinjenog Kraljevstva imat ćemo više zastupnika u Europskom parlamentu

Britanska je vlada konstantno imala probleme s nepostojanjem konkretnih studija o utjecaju Brexita. Prošle je godine tajnik za Brexit David Davis spomenuo kako su napravljeni deseci studija "do najsitnijeg detalja", no kada je izglasano objavljivanje tih dokumenata, rekao je zastupnicima kako su ga pogrešno razumjeli te da navedene studije uopće ne postoje. Najveći negativan udarac posljedica je odluke Velike Britanije da napusti i EU-ovu carinsku uniju i zajedničko tržište, što je i glavna tema unutarnjeg sukoba Konzervativne stranke.

Ova analiza navodi kako bi Ujedinjeno Kraljevstvo moglo ugovoriti trgovinske dogovore sa zemljama koje nisu članice EU-a, kao i deregulirati neka područja, poput okoliša, proizvodnih standarda i zakona o zapošljavanju. No analiza istodobno iskazuje sumnju da bi te koristi bile dovoljne za značajnije ublažavanje gubitaka gospodarstva zbog napuštanja zajedničkog tržišta i carinske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo