Karolina Cohn možda je poznavala Annu Frank, jer su rođene u Frankfurtu u razmaku od samo dva tjedna. Godine 1941. kada je imala dvanaest godina djevojčica je deportirana u geto u Minsku zajedno s roditeljima i sestrom.
Privjesak kakav je nosila i Anna Frank
O njezinoj se sudbini ništa nije znalo sve dok arheolozi u Sobiboru u Poljskoj nisu otkrili privjesak s ugraviranim datumom i mjestom njezina rođenja te riječi "sretno" napisanom na hebrejskom. Sličan privjesak nosila je i Anne Frank.
Pronašao ga je tim stručnjaka iz Poljske, Nizozemske i Izraela između drvenih dasaka. Ne zna se je li sama imala privjesak ili ga je odbacio neki član njezine obitelji dok su ga nacisti odvodili u plinsku komoru.
Nakon tog otkrića, istražitelji su provjerili bazu podataka muzeja Yad Vashem u Jeruzalemu i kontaktirali članove obitelji Cohn u cijelom svijetu.
Otkrivanje mjedene spomen ploče pred kućom
U ponedjeljak se njih 34 okupilo na otkrivanju mjedene spomen ploče na pločniku pred bivšom obiteljskom kućom Cohnovih.
Brojni rođaci za Karolinu uopće nisu znali, kao ni to da su u rodbinskim odnosima.
"Nisam nikada upoznala nekoga s majčine strane, a sada se ispostavilo da su ljudi s kojima se rukujem moji rođaci", rekao je Shawn Ruby, 41-godišnji učitelj iz Houstona koji je stigao u Njemačku pošto je saznao da je njegova baka bila sestrična Cohnovih.
Spomen ploča postavljena je u okviru projekta koji je pokrenuo njemački umjetnik Gunter Demig, a ideja je da se taj mali znak sjećanja postavi diljem Europe na mjestima gdje su živjele ili radile žrtve nacista.
Dosad je u Europi postavljeno više od 60.000 mjedenih ploča koje se tradicionalno čiste na obljetnicu Kristalne noći kada su 9. studenog 1938. nacisti pokrenuli pogrom Židova diljem Njemačke.