Edi Rama, na vlasti od 2013., želi uvjeriti Europsku uniju da u njegovu drugom mandatu otvori pristupne pregovore s njegovom zemljom koja je kandidaturu za članstvo podnijela 2014.
Kako pišu glasila, Rama (52), slikar koji je završio u politici, raspolaže, čini se, apsolutnom većinom od 74 od 140 mjesta u parlamentu, što socijalistima omogućuje da sami vladaju.
Nakon prebrojavanja 96 posto listića, socijalisti dobivaju 49 posto glasova, a njihov glavni politički suparnik, Demokratska stranka (desni centar) manje od 30 posto. Socijalistički pokret za integraciju osvaja oko 15 posto.
Odaziv je bio manji od 50 posto, među najslabijima od pada komunizma u toj zemlji početkom 90-ih.
Izbori su protekli bez većeg izgreda, a u Tirani se nadaju da je to dobrodošao pomak koji će potaknuti Bruxelles da počne pregovore.
Albanija, među najsiromašnijim europskim zemljama, i dalje se bori sa siromaštvom. Prosječna plaća ondje je 340 eura. Nezaposlenost, a nezaposlena je svaka treća mlada osoba, potiče masovno iseljavanje: 2,9 milijuna Albanaca je ostalo u zemlji, a 1,2 milijuna je u iseljeništvu, što je svjetski rekord.