Preminula je supruga nekadašnjeg srpskog predsjednika Slobodana Miloševića, Mira Marković. Preminula je u Moskvi, doznaje Blic.
Iako je nekoliko srpskih medija prenijelo vijest, službene potvrde još uvijek nema.
Mira Marković rođena je u Požarevcu 1942. i bila je liderica političke stranke Jugoslavenska levica (JUL). Sa Slobodanom Miloševićem upoznala se još u gimnazijsko doba. Upoznali su se i zaljubili u u komunističkoj omladinskoj organizaciji u kojoj su oboje bili aktivni. Mira i Milošević imali su dvoje djece, kći Mariju i sina Marka.
Slobodan Milošević i Mirjana bili su nerazdvojni, a sve njegove krvoločne planove ona je podupirala i osmišljavala. Vrlo vjerojatno je devedesetih bila druga najmoćnija osoba u Srbiji, odmah iza svog supruga. Smatralo se da Milošević samo njoj potpuno vjeruje.
Mirjana Marković je bila profesorica sociologije na Prirodno-matematičkom fakultetu Beogradskog sveučilišta. Autorica je brojnih radova i udžbenika iz svoje struke. Napisala je i dvije autobiografske knjige "Odgovor" i "Noć i dan" koje su prevedene na desetak svjetskih jezika.
Pobjegla u Rusiju
Inače, Srbija je 2005. godine raspisala tjeralicu za Mirom koja je još uvijek na snazi. Živjela je u Moskvi i u Rusiji je imala status političke izbjeglice, zbog čega nije mogla biti uhićena na osnovi tjeralici srpskog Interpola.
Nedavno je Žalbeni sud u Beogradu ukinuo presudu kojom je Marković bila osuđena na godinu dana zatvora zbog zloupotrebe službenog položaja pri dodjeli državnih stanova. U lipnju 2018. godine donese na je presuda kojom je osuđena na kaznu zatvora,15 godina nakon pokretanja postupka. Budući da je živjela u Moskvi, suđeno joj je u odsustvu.
https://vimeo.com/29144538
'Tuđman i moj muž nisu imali tajne dogovore'
Udovica bivšeg predsjednika Srbije u intervjuu beogradskom tisku u veljači prošle godine ustvrdila je da Slobodan Milošević i Franjo Tuđman nisu imali tajne dogovore o ratu i podjelama Bosne i Hercegovine.
“Naravno da nisu. Bez obzira na sve političke i osobne razlike koje ih dijele, obojica su bili obrazovani i ozbiljni ljudi. Tako politiku i političke razgovore zamišljaju oni koji o njima (Miloševiću i Tuđmanu) razmjenjuju mišljenja u kavanama”, otkrila je Marković lani za beogradski Kurir. Rekla je kako je taj “kavanski pogled na politiku prisutan u svim vremenima, i najburnijim”.
‘Previše je bio tolerantan prema Srbima’
Istaknula je tada kako “najvećom pogreškom u politici” svog supruga smatra njegovu popustljivost prema pojedinim vođama Srba zapadno od Drine.
“Strpljenje i tolerantnost prema nekim usijanim glavama u vodstvu preko Drine devedesetih godina, koji su i najbolju volju međunarodne zajednice, kada bi bila izražena, odbijali, vođeni iracionalnom zabludom o sigurnoj pobjedi, na koju su, međutim, računali oslanjajući se na njega (Miloševića)”, rekla je.
Pod naslovom “Ispovijest: Tko je i zbog čega ubio mog Slobodana”, Marković je kazala da je Milošević bio protivnik kojeg nisu mogli pobijediti viteški već iz potaje te da je on uhićen da bude osuđen, a ne ubijen. “…Ali kad su vidjeli da ga ne mogu osuditi, odlučili su ga ubiti”, tvrdila je udovica nekadašnjeg predsjednika Srbije i SR Jugoslavije.
Pad zločinca
Bivši predsjednik Srbije i SR Jugoslavije Slobodan Milošević preminuo je u pritvoru Haškog tribunala (ICTY) gdje mu se sudilo za ratne zločinhe u bivšoj Jugoslaviji, a optužen je za zločine protiv čovječnosti te, među ostalim, i da je bio dio zločinačkog pothvata za etničko čišćenje i genocid u BiH. Poslije poraza na izborima i velikih prosvjeda 5. listopada 2000. Milošević je svrgnut s vlasti, a ubrzo je javno priznao poraz protukandidatu Vojislavu Koštunici.
Milošević je uhićen 1. travnja 2001. da bi ga tadašnja vlast na čelu s premijerom Zoranom Đinđićem izručila Den Haagu 28. lipnja iste godine.
Izbjegao pravdu
Milošević se pred ICTY-jem branio bez odvjetnika, a preminuo je u pritvoru 11. ožujka 2006. od posljedica srčanog udara, ne dočekavši kraj dokaznog postupka i presudu. Pokopan je 18. ožujka u dvorišu obiteljske kuće u Požarevcu.