ANALIZA GREENPEACEA /

Istraživanje otkrilo kakav je vojni potencijal NATO-a i Rusije. Jedno ima veliku prednost

Image
Foto: Profimedia/Ilustracija

Rusija zaostaje za NATO-om u mnogim područjima naoružanja i malo je vjerojatno da bi je mogla sustići za manje od desetljeća. Obrambeni savez također ima veći broj vojnika pod oružjem, kao i dublji rezervoar rezervista

11.11.2024.
8:53
Profimedia/Ilustracija
VOYO logo

NATO i dalje ima vojnu prednost nad Rusijom, unatoč ponovnom naoružavanju pod predsjednikom Vladimirom Putinom, prema studiji koju je naručio Greenpeace objavljenoj u ponedjeljak.

Analiza vojnih sposobnosti zapadnog saveza i Rusije "ne ostavlja ikakvu sumnju u ukupnu vojnu nadmoć NATO-a. Dvije strane imaju paritet samo u pogledu nuklearnog oružja", zaključili su Herbert Wulf i Christopher Steinmetz, autori studije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za potrebe studije Wulf i Steinmetz usporedili su vojni potencijal NATO-a i Rusije na temelju šest središnjih parametara, uključujući vojnu potrošnju.

Image
UPUTIO OŠTRO UPOZORENJE /

Trump razgovarao s Putinom! Znači li to da će ostvariti obećanje u 'samo jedan dan'?

Image
UPUTIO OŠTRO UPOZORENJE /

Trump razgovarao s Putinom! Znači li to da će ostvariti obećanje u 'samo jedan dan'?

Otkrili su da zemlje NATO-a zajedno trenutno troše 10 puta više na svoje oružane snage od Rusije (1,19 bilijuna dolara naspram 127 milijardi dolara). Čak i oduzevši udio SAD-a i uzimajući u obzir razlike u kupovnoj moći, NATO još uvijek ima značajnu prednost (430 milijardi dolara prema 300 milijardi dolara).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

NATO također ima značajnu prednost kada su u pitanju glavni sustavi naoružanja, pri čemu članice obrambenog saveza imaju ukupno 5406 borbenih zrakoplova (uključujući 2073 u Europi) u usporedbi s 1026 u Rusiji. Samo kada je riječ o strateškim bombarderima, Rusija gotovo dostiže paritet sa Sjedinjenim Državama (129 prema 140), navodi se u studiji.

Rusija zaostaje za NATO-om u mnogim područjima naoružanja i malo je vjerojatno da bi je mogla sustići za manje od desetljeća, ističu autori, dodajući da obrambeni savez također ima veći broj vojnika pod oružjem, kao i dublji rezervoar rezervista.

Zemlje NATO-a dominiraju globalnim tržištem oružja, s više od 70 posto ukupne prodaje.

"Umjesto daljnjeg ponovnog naoružavanja, postojeću konvencionalnu superiornost NATO-a… treba iskoristiti kao priliku za pripremu i pokretanje inicijativa politike kontrole naoružanja… barem u Europi", rekli su istraživači.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema autorima, prvi korak trebao bi biti spašavanje Novog START ugovora o razoružanju, jedinog velikog sporazuma o kontroli nuklearnog naoružanja preostalog između SAD-a i Rusije.

POGLEDAJTE VIDEO: Putin poslao strašno upozorenje: 'Ako to naprave, morat ćemo odgovoriti'

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo